Гродівська селищна ОТГ: як мешканці відстояли свою громаду
На Донеччині за Перспективним планом мають бути сформовані 66 об’єднаних територіальних громад. З них 46 ОТГ на підконтрольній Україні території.
За цим Перспективним планом на мапі Донеччини з’явилася Гродівська селищна ОТГ. Її раніше не було, бо населені пункти мали увійти до іншої, Мирноградської міської громади. Зараз у складі Гродівської ОТГ – 2 селищні та 4 сільські ради.
Чому не захотіли об’єднуватися з містом
Селище міського типу Гродівка – майбутній адміністративний центр Гродівської об’єднаної територіальної громади. Тут мешкає 3550 осіб. У громаді воно друге за кількістю населення після селища Новоекономічне, в якому на 150 осіб більше. Спочатку планували об’єднатися навколо Новоекономічної селищної ради. Однак Гродівка розташована ближче до центру території майбутньої громади.
«Ми також хотіли об’єднатися разом із Рівненською сільською радою. Але за методикою, Рівненська сільська рада, як нас запевнили, не може бути включена у нашу громаду тому, що географічне положення не відповідає тим вимогам, які були розроблені в Кабінеті Міністрів. Тому ми зупинилися на варіанті 6 сільських і селищних рад», – розповідає Гродівський селищний голова Людмила Руденко.
Загалом у Гродівський ОТГ на 330 тис кв. км проживатиме близько 10,5 тисяч осіб. До складу громади, окрім Гродівської та Новоекономічної селищних рад, увійдуть Малинівська, Миролюбівська, Іванівська і Новолександрівська сільські ради. На початку за Перспективним планом Новоекономічне, Гродівка, Миролюбівка та Іванівка мали ввійти до Мирнограської міської ОТГ. Однак мешканці селищ були проти.
Людмила Руденко зазначає, що напрями розвитку у сільській і міській громадах – різні:
«Міста мають свій потенціал, але вони дуже прив’язані до монопідриємств. Як, наприклад, шахтарське місто, де основним наповнювачем бюджету є шахта. Але там копальні не приватні, а державні й ситуація на них зовсім інша. Ми бачимо, наприклад, що відбувається на ДП «Мирноградвугілля».
До того ж у місті існують свої специфічні проблеми, наприклад, зношені комунікації багатоквартирних будинків. Їхнє відновлення потребує значних грошей. Натомість нещодавно у селах побачили, як самі можуть розвивати свою територію та інфраструктуру. Зокрема, декілька років тому у Гродівці відремонтували старий водогін, в тому числі завдяки залученню допомоги міжнародних благодійних організацій.
Земля громади як фінансовий потенціал
На території Гродівської ОТГ не має великих підприємств, але є свої фермерські господарства. До того ж розвиток сільської території вбачають у раціональному використанні власної землі.
«Якщо у нас дві третини земель буде сільськогосподарського призначення, а кожна ділянка даватиме 1000 гривень, то ми отримаємо вже 20 мільйонів гривень. А в нас такої землі буде більше. Ми ходимо по багатству, ми ходимо по грошах. І тому ми терпимо оці негаразди, бо не вміємо розпоряджатися своєю землею. Буде таке право в громади – буде краще. Крім цього, ми матимемо податки з інших підприємств. Наприклад, на нашій території є залізнична станція Новогродівська вантажна, торік її працівники сплатили близько 8 мільйонів гривень ПДФО. Це суттєве джерело доходів для нашої майбутньої громади», – розповідає Людмила Руденко.
Після виборів та об’єднання бюджетів Гродівська ОТГ почне самостійно розпоряджатися своїми грошима. Серед проблем, які потребують першочергового вирішення: ремонт доріг та заміна аварійних опор з електродротами.
«Рівний серед рівних»
Попри те, що селище Новоекономічне не стало центром громади, в об’єднанні у селищну громаду тут також вважають позитивним процесом.
«Ми – єдина велика родина. Тут ми знаємо один одного: хто чим живе, кому і яка потрібна допомога. Тому ми і билися, аби це була селищна громада. Сільські мешканці відрізняються від міських, бо ми розуміємо один одного. Якщо якісь проблеми і будуть, то ми разом їх вирішуватимемо: думатимемо, спілкуватимемося для того, аби було зручніше і комфортніше нашим мешканцям», – каже Новоекономічний селищний голова Тетяна Хлопяник.
Зокрема, в громаді хочуть бути сучасними, аби мешканці усіх населених пунктів отримували якісні послуги.
«Коли ми об’єднувалися, у нас був таких лозунг – «Рівний серед рівних». Маленька сільська громада, де мешкає 500 осіб, і більша, наприклад, Новоекономічна або Гродівська, де 3500, мають розвиватися однаково. І там, і там люди мають жити в комфортних умовах», – зазначає Гродівський селищний голова Людмила Руденко.
Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!