Громадські слухання як інструмент роботи з владою

4003
коментарі відсутні

Громадські слухання як інструмент роботи з владою

Громадські слухання – один з найбільш популярних інструментів демократії, оскільки надзвичайно зручний як для влади, так і для громадян. Органи влади мають нагоду отримувати сигнали про найбільш тривожні проблеми для громади, а громадяни, тим часом, мають можливість не тільки висловити свою думку, але й дати рекомендацію стосовно вирішення проблеми.

Громадські слухання – це колективні зустрічі громадян з представниками місцевої влади: депутатами та посадовцями місцевого самоврядування. На таких зустрічах громадяни порушують найбільш актуальні й проблемні питання громади, заслуховують представників влади, обговорюють та ухвалюють власні пропозиції.

Пропозиції, надіслані до місцевої влади від громадян, обов’язково мають бути розглянуті. Це правило закріплене Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». Однак детальний порядок, яким чином мають проводитись громадські слухання, має визначити місцева рада у статуті територіальної громади.

 

Як правильно користуватись цим правом

 

Якщо на території міста чи навіть його частини (кварталу, вулиці тощо) виникли будь-які актуальні проблеми, за вирішення яких відповідає місцева влада, вам необхідно колективно з іншими представниками громади ініціювати і провести громадські слухання.

На них ви можете запросити представників влади, щоб поставити їм питання чи дізнатись важливу інформацію, поділитись своїми думками. Та навіть, якщо представники влади не прийдуть, слухання вважаються такими, що відбулись. Під час слухань ви маєте сформулювати колективну резолюцію зі своїми пропозиціями і надіслати її до місцевої влади.

 

Коли влада кличе на слухання

 

Місцеві ради зобов’язані самостійно проводити громадські слухання під час підготовки до затвердження містобудівної документації. Такі слухання проводяться у форматі подання пропозицій від громади.

Спочатку місцева рада оприлюднює проєкти містобудівної документації та повідомляє про готовність розглядати пропозиції. Всі подані пропозиції громадськості реєструються та розглядаються протягом місяця. Після цього по кожній з них влада має надати відповідь про їх врахування або обґрунтувати відмову.

На громадських слуханнях розглядаються проєкти місцевої містобудівної документації, такі як детальні плани територій, плани зонування, генеральний план міста. Громадські інтереси з цих питань враховані у статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»

Законом заборонено затверджувати проєкти такого рівня без розгляду пропозицій, які були внесені представниками громади. Тому громадянам необхідно вимагати від місцевої влади оприлюднення всіх проєктів містобудівної документації, об’єднуватись та подавати пропозиції до них.

До речі, матеріали генерального та детального плану території не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі – всі ці матеріали повинні бути оприлюднені на веб-сайті міської ради.

 

Громадські та публічні обговорення

 

Це окремі додаткові інструменти впровадження демократії, які інколи плутають з громадськими слуханнями.

Громадські обговорення – це окремий інструмент залучення громадян до прийняття рішень у сфері використання природних ресурсів та охорони навколишнього природного середовища. Вони реалізуються через звернення громадян та громадські слухання. Як закріплено в постанові Кабміну N 771 від 29 червня 2011 р., ініціювати громадські обговорення може замовник проєкту рішення або орган місцевого самоврядування, який прийматиме рішення.

Публічні обговорення проводяться як консультації з громадою з питань державної політики. Вони можуть мати дуже різні форми, такі як форуми, конференції, засідання за круглим столом, зустрічі або наради з представниками громади, збори, інтернет- та відеоконференції.

Також у рамках публічного обговорення можуть збиратись громадські ради та інші допоміжні органи. Порядок реалізації цього інструменту регламентований постановою  Кабміну № 996 від 3 листопада 2010 р. Ініціатором проведення може бути як виконавча влада так і будь-які громадські об’єднання.

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика