Громадськість Донеччини захищає інтереси прифронтових громад
«На лінії зіткнення» – так називається новий проєкт громадської організації «Сильні громади», який має на меті об’єднання зусиль задля розвитку територій, що знаходяться поблизу лінії зіткнення. Для цього передбачається створити Коаліцію представників прифронтових громад Донецької та Луганської областей. Про це під час прес-конференції в Антикризовому медіа-центрі розповіли керівники проєкту Андрій Грудкін і Денис Бігунов.
«Протяжність лінії зіткнення на Донеччині та Луганщині – більш ніж 400 кілометрів. Вздовж неї розташовані півтори сотні населених пунктів – міст, сіл і селищ, у яких проживають десятки тисяч людей. Всі вони мають дуже схожі проблеми, а значить, і схожі вирішення. Однак вже шостий рік поспіль ситуація залишається незмінною. Ані на державному, ані на регіональному рівні не приділяється достатньо уваги розвитку цих територій. Люди потерпають від безробіття, поганої інфраструктури, недоступності соціальних послуг. Загалом, відчувають, що їх покинули», – зазначив Денис Бігунов.
Покращити ситуацію, на думку керівників проєкту, може створення Коаліції «На лінії зіткнення», до якої запрошують активних місцевих людей, підприємців та представників влади. Коаліція проведе дослідження, вивчить проблематику та сформує конкретні пропозиції до влади.
«Що таке лінія зіткнення? Це фронт, а поруч 15-кілометрова зона, в якій у жахливих умовах живуть громадяни України. За цією територією починаються мирні та абсолютно спокійні Донеччина й Луганщина. Тут будуються стадіони, дороги, відкриваються супермаркети та приїздять артисти. У так званій «сірій зоні» – суцільна депресія, але люди хочуть розвивати свої громади, робити їх успішними та комфортними для життя. Саме сталий розвиток прифронтових міст і селищ допоможе процесу реінтеграції тимчасово непідконтрольних українській владі територій», – впевнений Андрій Грудкін.
Для цього повинен бути розроблений системний підхід до вирішення ключових проблем. Він складатиметься з декількох напрямків:
- Система муніципального управління. Наразі у прифронтових громадах діють і військово-цивільні адміністрації, і обрані ще у 2010 році органи місцевого самоврядування, які вже втратили свої повноваження.
- Місцеві бюджети. Від депресивного стану економіки та недосконалого податкового законодавства громади втрачають доходи. Наприклад, щорічні втрати бюджетів прифронтових громад Донецької області сягають 70 млн грн.
- Окремий соціальний статус. В Україні є такі місцевості зі складними умовами життя. Наприклад, жителі гірських районів мають надбавки до пенсій, підвищену зарплату, преференції в отриманні державних субвенцій на розвиток. Проживання поблизу фронту не менш складне, але це не враховано.
- Економіка та бізнес. Активісти вважають, що якщо держава створить належні умови, то сюди можуть зайти інвестори – принаймні українські, які мають досвід роботи у кризових умовах. Активність бізнесу дасть поштовх розвитку економіки.
- Публічні та соціальні послуги. Мешканці прифронтових громад повинні мати вільний доступ до ЦНАПів, амбулаторій, інших установ і закладів. Тобто мати таки ж умови життя, що й всі українці.
Сформована у рамках проєкту Коаліція представників прифронтових громад проведе дослідження за цими напрямами і розробить стратегію розвитку з конкретними пропозиціями.
«Стратегію розвитку прифронтових громад ми передамо до Верховної Ради України та до Кабміну. Люди самі поїдуть до Києва й розкажуть, яким вони бачать майбутнє своїх громад. Від можновладців чекатимемо на законодавчому рівні вирішення наболілих проблем», – наголосив Андрій Грудкін.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Очень хотелось бы увидеть ваших представителей у нас в посёлке .Посёлок Дылеевка ,г.Торецк ,Донецкая область .Чтобы вы своими глазами увидели как жители посёлка выживают без воды , магазина , аптеки . Связь с городом только такси.Автобус , который ездил один раз в неделю,после послабления карантина, не возобновил свой маршрут на Дылеевку.Местные жители, практически, все пенсионеры с не высоким доходом.На такси не наездишься . Хотелось бы , чтобы на проблемы нашего посёлка обратили внимание .