Інтернет для села: яку субвенцію дають громадам на проведення кабельного інтернету

18991
коментарі відсутні

Інтернет для села: яку субвенцію дають громадам на проведення кабельного інтернету

Майже 500 мільйонів гривень з державного бюджету направляють на підключення кабельного інтернету в сільській території. Понад 3,6 тис. сіл беруть  у проекті «Інтернет-субвенція», який передбачає проведення інтернету в сільських та селищних громадах.

Про це з регіональними журналістами говорили представники Мінцифри, зустріч відбулась у рамках спільного проєкту Українського кризового медіацентру та Естонського центру міжнародного розвитку.

За словами заступника міністра цифрової трансформації з розвитку цифрової інфраструктури Олександра Шелеста, головна умова участі у проєкті — це відсутність у селі оптичних мереж.

Проєктом передбачене підключення до кабельного інтернету усіх об’єктів соціальної інфраструктури в селі:  ФАПу, клубу, дитсадка тощо. До кінця наступного року сплачувати за користування інтернетом буде держава, потім це обов’язок місцевої ради. Піл час відбору частина громад відсіялись саме через неготовність платити за інтернет.

 

Інтернет для села: яку субвенцію дають громадам на проведення кабельного інтернету - Фото №1

 

Улітку поточного року Кабмін затвердив розподіл 483,8 млн гривень 670 територіальним громадам для реалізації проєкту «Інтернет-субвенція».

За інформацією від уряду, за рахунок субвенції та за умови ефективних закупівель з боку громад оптичний інтернет уперше отримають  3652 сіл, у яких понад 11 тисяч соціальних об’єктів. Серед них 1,4 тисячі шкіл та 1,2 тис. дитсадків; 2,9 тис. медзакладів; 2,2  тис. бібліотек; 2,9 тис. будинків культури та сільських клубів; 350 віддалених робочих місць працівників ЦНАПів.

Більша частина громад уже провела тендери. Провайдери приступили до розбудови мережі для під’єднання сіл. Відстежувати всі тендери та детальну інформацію про кожну закупівлю можна за допомогою онлайн-дашборду.

 

На які громади розрахована інтернет-субвенція

 

«Ми вже давно живемо в інформаційному суспільстві, де інтернет відіграє усе більш важливо роль, – коментує Максим Ткач, керівник Донецького офісу Програми «U-LEAD з Європою». У багатьох країнах суди приймають рішення, а парламенти – закони, в яких визначають, що доступ до інтернету – невід’ємне право людини. «Інтернет-субвенція» – важливий проєкт українського уряду, тим більше з урахуванням переходу до безпаперової держави.

Донецька область достатньо урбанізована, доступ до інтернету в містах уже налагоджений. Проте є  сільські та селищні громади, для яких якісний інтернет –це проблема, яку треба вирішувати».

З Донецької області участь у проєкті беруть  як сільські та селищні, так і міські громади, до яких приєдналась сільська територія. Це Великоновосілківська, Нікольська, Очеретинська, Удачненська селищні громади, Іллінівська, Шахівська, Комарська сільські громади, Волноваська, Дружківська, Покровська, Костянтинівська, Святогірська, Курахівська міські та інші громади.

Загалом заявки подали 18 громад на 80 сіл. У них проживають трохи більше 34 тис. жителів та знаходиться 230 закладів. Інформацію про громади, які беруть участь у проєкті «Інтернет-субвенція», можна подивитись на дашборді.

 

Інтернет для села: яку субвенцію дають громадам на проведення кабельного інтернету - Фото №2

 

Однак цей проєкт підходить не всім. Наприклад, до Краматорської міської громади також приєднались села.  Але ці населені пункти вже забезпечені кабельним інтернетом і тому громада не подавалась до участі в проєкті.

«У всіх старостинських округах об’єкти соціальної інфраструктури підключені до інтернету», – пояснює Андрій Прилипко, начальник відділу з питань децентралізації Краматорської міської ради.

У Мінцифрі пояснюють:  підключення закладів соціальної інфраструктури за рахунок субвенції можливе  виключно в тих селах, де зовсім відсутнє інтернет-покриття на базі волоконно-оптичних технологій. Якщо станом на дату оголошення імовірної закупівлі у селі присутнє покриття хоча б одного оператора або провайдера телекомунікацій, що надає послуги з використанням волоконно-оптичних технологій, то проведення закупівлі для підключення в такому селі неможливе.

 

Інтернет для Шахівської громади

 

Шахівська сільська ТГ на Донеччині подала заявку на підключення чотирьох сіл своєї громади і всі населені пункти пройшли відбір. На підключення інтернету на кожне село знадобиться близько 49 тис. грн.  Гроші повністю надійдуть з державного бюджету, для місцевого бюджету навантажень не буде. Про це розповідає  Олександр Болотов, провідний спеціаліст з економічного та інвестиційного розвитку Шахівської сільської ради.

 

Інтернет для села: яку субвенцію дають громадам на проведення кабельного інтернету - Фото №3

 

«Завдяки проєкту від Мінцифри в селах громади з’явиться кабельний інтернет. У селі Грузьке підключимо Центр дозвілля, у селах Кучер Яр та Маяк – ФАПи, у селі Никанорівка – дитсадок, клуб, адмінбудівлю старостату  та ФАП», – каже Олександр Болотов.

Субвенція передбачає забезпечення абонплати за користування інтернетом до кінця наступного року. Згодом оплату буде проводити місцевий бюджет. Наразі той провайдер, який забезпечує інтернетом Шахівську громаду, обходиться до 300 грн на місяць за один об’єкт.

Жителі сіл, де з’виться інтернет, також зможуть підлючити собі кабельний інтернет. Для провайдера та клієнтів це вже буде дешевше, бо лінії йтимуть по населених пунктах. Якби просто жителі просили підключити інтернет до їхніх домівок, це було б значно дорожче.

У селі Маяк живе 81 людина, в селі Никанорівка – 377, у селі Грузьке – 125, у селі Кучерів Яр – 175 людей.  До цих пір в них не було кабельного інтернету, доводилось користуватись лише мобільним.

«У перспективі можна буде розглядати можливість створення громадських точок доступу до інтернету. Це вже на розвиток, сільська рада з місцевого бюджету зможе організувати такі місця в селах, якщо буде потреба», – пояснює Олександр Володимирович.

Ольга Нікуліна


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика