Команда «Східного правозахисного центру» документують злочини на Донеччині

106587
коментарі відсутні

Команда «Східного правозахисного центру» документують злочини на Донеччині

Українські правозахисники документують воєнні злочини рф. Зокрема на Донеччині працює команда громадської організації «Східний правозахисний центр». Вони збирають інформацію про можливі воєнні злочини, а також надають людям первинну правову допомогу. До другої річниці початку повномасштабного вторгнення «Східний правозахисний центр» узагальнив дані про порушення у Краматорську та Святогірську.

 

Правова допомого населенню та документування воєнних злочинів

 

ГО «Східний правозахисний центр» створили у 2022 році. Його засновниками стали представники «Української Гельсінської спілки з прав людини», яка з 2015 року діє в Краматорську. Тоді її діяльність була спрямована на документування воєнних злочинів і правову допомогу тим, хто постраждав внаслідок бойових дій. Нині «Українська Гельсінська спілка з прав людини» на Донеччині представлена трьома приймальнями: у Краматорську, Торецьку та Покровську. Команда «Східного правозахисного центру» працює на території Краматорського району.

«Станом на зараз «Східний правозахисний центр» має підписаний меморандум з Краматорською міською військовою адміністрацією. Вони до нас перенаправляють людей, які звертаються за правовою допомогою. Був у Краматорську період, коли не працював центр «Безоплатної правової допомоги» і доступ в принципі до правової допомоги був обмежений. Ми якийсь час працювали в дистанційному режимі, надавали первинну правову допомогу тільки телефоном. Але зараз за попереднім записом ми здійснюємо прийом громадян», – розповіла юристка ГО «Східний правозахисний центр» Марина Куприкова.

Процес документування можливих воєнних злочинів починається з моніторингу відкритих та офіційних джерел, а також повідомлень у різних місцевих телеграм-каналах чи групах. Потім представники «Східного правозахисного центру»  вносять інформацію в модернізовану базу, сервера якої знаходяться закордоном. Вона шифрує персональні дані осіб, які звертаються. Щомісяця представники виїжджають на місця з моніторингом.

Команда «Східного правозахисного центру» документують злочини на Донеччині - Фото №1

«Напевно одним з найважливіших кроків у документуванні воєнних злочинів є спілкування зі свідками або потерпілими від злочинів рф. Ми записуємо інтерв’ю з цими особами. Результати записів публікуємо на сайті ініціативи «Трибунал для путіна». Ця рубрика називається «Голоси війни» і фактично саме документування особистих історій дає нам можливість забезпечити право на правду і зберегти історичну цінність цих моментів», – зазначила Марина.

«Українська Гельсінська спілка з прав людини» тісно співпрацює з офісами Генерального прокурора України та Уповноваженого з прав людини, з якими обмінюється інформацією про воєнні злочини. Крім цього, у Києві працює «Центр стратегічних справ», який готує заяви в міжнародні інстанції та комітети.

Воєнні злочини у Краматорській та Святогірській громадах

 

Фахівці «Східного правозахисного центру» документують події, які містять ознаки злочинів за Римським статутом Міжнародного кримінального суду. Серед таких: умисне вбивство, катування чи нелюдське поводження, заподіяння сильних страждань, серйозних тілесних ушкоджень, взяття заручників, атаки на школи, лікарні, житлові будинки та інші цивільні об’єкти, атаки проти цивільних, медиків, зґвалтування, розміщення військової техніки в житлових масивах (живий щит), примусова мобілізація на окупованих територіях, вивезення людей до росії тощо.

«Документування злочинів армії рф в Україні стало надважливим завданням українських правозахисників з самого початку війни, яка почалася ще у 2014 році. Адже тільки так можна буде довести у міжнародних інстанціях  причетність як виконавців вчинених безчинств, так і високопосадовців, які віддавали ці накази. Крім зазначеного, документування для нас – це спосіб збереження історичної пам’яті про події, які відбувалися в нашому регіоні», – розповіла  юристка ГО «Східний правозахисний центр» Марина Куприкова.

Команда «Східного правозахисного центру» документують злочини на Донеччині - Фото №2

До другої річниці повномасштабного вторгнення «Українська Гельсінська спілка з прав людини» у Краматорську узагальнила зібрану у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна» інформацію про ймовірно скоєні міжнародні злочини у Краматорській та Святогірській громадах. Дані є приблизними та потребують подальшого уточнення.

За інформацією правозахисників, у Краматорській громаді за два роки повномасштабного вторгнення переважно від ракетних та авіаударів загинуло щонайменше 107 людей та 368 були поранені. Крім цього, було зруйновано чи пошкоджено щонайменше 2209 об’єктів цивільної інфраструктури. Серед них, 1980 житлово-побутових споруд, 87 об’єктів підприємницької діяльності та 39 транспортних засобів.

У Святогірській громаді внаслідок переважно ракетних та авіаударів загинуло щонайменше 44 людини та 55 осіб були поранені. Зруйновано та пошкоджено 656 об’єктів цивільної інфраструктури. Найбільше постраждали житлові та побутові будівлі – 85 та об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення – 24.

Ірина Мартинова

Джерело фотографій: Донецька ОДА


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика