Костянтинівці – 150 років. Як будувалася промислова слава міста

5644
коментарі відсутні

Костянтинівці – 150 років. Як будувалася промислова слава міста

Цими вихідними місто Костянтинівка Донецької області відзначила ювілей – 150 років з дня заснування. А починалося все з відкриття залізничної станції у 1870 році, названої на честь селища Костянтинівка.

Завдяки перетворенню селища в залізничний вузол та подальшого розвитку залізниці, а також наявності поблизу видобутку необхідних мінеральних ресурсів (вугілля, глина, пісок, сіль та ін.), ринку збуту і робочої сили, розпочався промисловий розвиток місцевості в кінці XIX – на початку XX століття. За короткий термін було побудовано і розпочато функціонування декількох великих промислових підприємств.

 

Костянтинівці – 150 років. Як будувалася промислова слава міста - Фото №1

Місто Костянтинівка зародилося від залізничної станції

 

Розвиток скляної промисловості

 

14 червня 1896 року надано дозвіл Бельгійському акціонерному товариству під назвою «Донецькі скляні заводи в Сантуринівки» розпочати роботи з улаштування та експлуатації скляного заводу при Сантуринівці Бахмутського повіту. Правління розташовувалося в Брюсселі. Цим товариством побудовано у 1895-1897 роках скляний і хімічний заводи. Третій завод, пляшковий, який увійшов до товариства, був придбаний тоді у самостійно заснованого «Товариства пляшкового заводу».

Відкриття цих перших заводів поклало початок розвитку саме скляної промисловості, завдяки якій Костянтинівка і славилась. У 1925 році селище Костянтинівка віднесено до розряду селищ міського типу, а вже 4 квітня 1932 року йому присвоєно категорію міста.

Протягом існування СРСР місто славилося якістю скла і унікальними розробками. За це Костянтинівку називали Склоградом (Стеклоград – рос.). Сюди їхали працювати майже із всіх куточків СРСР, оскільки було багато робочих місць та привабливий помірний клімат.

Саме у Костянтинівці у 1937 році запрацював перший в країнах СРСР цех високоміцного скла, який виготовляв автомобільне, ілюмінаторне й блокове скло. Протягом 1937-1938 років створювалося рубінове скло для п’яти веж Московського кремля.

Для Всесвітньої виставки в Нью-Йорку «Світ завтрашнього дня» (1939 рік), за проектом скульптора Чайкова та інженера Ентеліса на заводі «Автоскло №25» зроблено кришталевий фонтан, який здобув багато нагород. Пізніше саме цей фонтан взято за основу для зображення на гербі міста.

 

Костянтинівці – 150 років. Як будувалася промислова слава міста - Фото №2

Кришталевий фонтан зроблено у 1939 році костянтинівськими майстрами для виставки в Нью-Йорку

 

У цілому, за період СРСР, в Костянтинівці налічувалося 33 підприємства, з яких 11– союзного значення, 2 – республіканського, 6 – обласного, 7 – місцевого, 7– промислово-кооперативних. Багато з них були учасниками різних міжнародних регіональних і галузевих виставок.

Вироби скляних підприємств міста, крім внутрішніх потреб країни, у 1970-1980-ті роки йшли на експорт в 32 країни світу, зокрема, у США, Францію, Італію, ФРН, Іран, Ірак, Марокко, Афганістан, Туреччину, Нову Зеландію та інші. У Костянтинівці проводилися виробничі конференції різних рівнів зі скловиробництва.

 

Падіння промисловості та жага до відродження

 

Величність міста було знищено у період 1990-2000-х років, коли за різних обставин закривались підприємства, а за ними школи, садочки, парки, які належали підприємствам, та місто дійшло до занепаду.

Все змінив 2014 рік. Рік великого підйому українського патріотизму та самоусвідомлення. Війна обійшла Костянтинівку, але події, які сколихнули всю Україну, спрямували розвиток міста в новому напрямку, відкрили друге дихання. Молодь почала бути більш відповідальною, і у багатьох мешканців прокинувся патріотизм до рідного міста.

 

Костянтинівці – 150 років. Як будувалася промислова слава міста - Фото №3

Молодь намагається «розкачати» місто

 

Волонтери відновили парк «Хімік» та організували кінопокази під відкритим небом, утворився вільний простір «Друзі», який є простором для громадських ініціатив, а також закладом, де молодь може проводити дозвілля, розважатись, спілкуватись та вчитись, у місті двічі провели великий фестіваль «MostFest».

 

Костянтинівці – 150 років. Як будувалася промислова слава міста - Фото №4

Кінопокази під відкритим небом

 

До Костянтинівської центральної міської публічної бібліотеки стали приїжджати та проводити літературні зустрічі сучасні українські письменники, такі як Сергій Жадан, Андрій Любко, Максим Кідрук та інші. Це відродження патріотизму стало поштовхом до відновлення активної громадянської позиції у жителів міста.

 

Костянтинівці – 150 років. Як будувалася промислова слава міста - Фото №5

Зустрічі з сучасними українськими письменниками

 

Наразі місто очікує створення індустріального парку «Техносіті». Це спеціально організована для розміщення нових виробництв територія, забезпечена енергоносіями, інфраструктурою, необхідними адміністративно-правовими умовами, керована спеціалізованою компанією. Концепція розвитку «Техносіті» передбачає створення 1300-1400 робочих місць, а це означає новий виток в історії розвитку Костянтинівки.

 

Світлана Денисенко, за матеріалами Державного архіву Донецької області


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика