Краматорський центр «Поруч» працює з інтеграцією переселенців

13924
коментарі відсутні

Краматорський центр «Поруч» працює з інтеграцією переселенців

Центр ветеранів АТО та їх сімей «Поруч» у Краматорську працює сьомий рік. Через повномасштабне вторгнення росії в Україну ветерани пішли на фронт, актив громадської організації був змушений переїхати до центральної України, де продовжили проєкт з інтеграції у приймаючу громаду.

 

Безпечний для емоцій простір

 

З перших днів широкомасштабного вторгнення більшість активу Союзу ветеранів АТО Донбасу пішли на фронт або волонтерити. Цивільні люди потребували інформації, як себе захистити під час обстрілів, як надати першу домедичну допомогу, як припинити панікувати.

Ветерани з досвідом на базі кав’ярні «Поруч» почали проводити тренінги, аби якомога більше людей отримали необхідні для виживання в нових умовах знання.

“На тренінги до центру ветеранів АТО та їх сімей «Поруч» приходило багато людей, бо вони довіряли експертам, які ці тренінги проводили, – розповідає координаторка центру «Поруч»  Яна Говядова. – У Краматорську ми провели кілька тренінгів, як поводитись під час обстрілів, як вийти зі стану гострого стресу, були тренінги з інформаційної безпеки”

До речі, тренінги з інформаційної безпеки були якраз на часі в ті дні, бо розбирались, як правильно передавати інформацію, як користуватись месенджерами, що не варто писати у соціальних мережах тощо. На кожному з тренінгів були присутніми від 30 до 80 учасників, які приходили на «живу» зустріч. Також організовували стріми цих заходів через Антикризовий медіа-центр. 

Яна Говядова згадує, що після 24 лютого кав’ярню стали відвідувати набагато більше людей, аніж до початку великої війни. Люди почали приходити до закладу як у безпечне в емоційному плані місце. Тут і раніше намагались створити комфортну та затишну атмосферу для відвідувачів. З лютого усім гостям стали пропонувати безкоштовно гарячий солодкий чай. Людина, яка зайшла до кав’ярні, отримувала першу психологічну допомогу: чай, плед, розуміння, – усе це було підтримкою для кожного у перші дні повномасштабного вторгнення.

 

Краматорський центр «Поруч» працює з інтеграцією переселенців - Фото №1

 

Релокація до Кропивницького

 

З часом людей у Краматорську ставало усе менше і менше, згодом і команда центру ветеранів АТО «Поруч» прийняла рішення про евакуацію. Для релокації обрали Кропивницький.

По-перше, це недалеко від Донецької області, активісти «Поруч» продовжували їздити на Донеччину як волонтери, пояснює Яна Говядова. По-друге, саме до Кировоградської області переїздили жителі Донецької області у цілому та Краматорська зокрема. 

Команда «Поруч» вивчала можливості програм для релокації саме для громадських організацій. Подібну інформацію знайшли лише для виїзду до Черкаської області. Але через дальність та незручність транспортного сполучення з Черкащиною, усе ж таки зупинились на Кропивницькому та переїхали без державних програм з релокації. 

 

Модифікація проєкту

 

Уже на новому місці продовжили реалізацію проєкту з реінтеграції ветеранів АТО в громаду, який за підтримки USAID розпочали на Донеччині у серпні 2021 року. Допомогти ветеранам АТО ефективно інтегруватись у мирне життя, згуртувати громаду та подолати стереотипи – таку мету ставили собі організатори заходів у рамках проєкту. 

 

Краматорський центр «Поруч» працює з інтеграцією переселенців - Фото №2

 

Частину запланованого вдалось реалізувати, але перебіг проєкту порушило повномасштабне вторгнення. Довелось модифікувати, підлаштувати під потреби часу та перевести усі заходи в онлайн-режим, тим самим мати можливість охопити якомога більше людей зі сходу, які вимушено роз’їхались по різних регіонах України та закордон.

 

Краматорський центр «Поруч» працює з інтеграцією переселенців - Фото №3

 

«Маємо великий досвід роботи з людьми, які пережили травмуючі події, отже, усі зусилля спрямували на переселенців. Жителі Донецької та Луганської областей і раніше були нашими традиційними бенефіціарами, відтепер розширили їх коло», – зазначає Яна Говядова.

Центр ветеранів АТО «Поруч» завжди функціонував не тільки для ветеранів, й раніше була змішана діяльність для місцевих жителів, переселенців і ветеранів. І тепер така змішана робота була подовжена, тільки трохи змінений фокус активностей проєкту.

 

Краматорський центр «Поруч» працює з інтеграцією переселенців - Фото №4

 

Якщо раніше була програма «Рівний рівному» для ветеранів, тепер її проводять для вимушених переселенців. Замість традиційних до цього занять з танців зробили танцювально-рухому терапію. У онлайн-режимі проводять зустрічі з юристами, психологами. Спеціаліст з саморозвитку допомагає розібратись ,як розпочати нову справу та знайти роботу на новому місці.  Проходить багато заходів для родин.

 

Краматорський центр «Поруч» працює з інтеграцією переселенців - Фото №5

 

Краматорський центр «Поруч» працює з інтеграцією переселенців - Фото №6

 

Актуальні заходи від “Поруча” можно отслідковувати на сторінці у ФБ

 

З громадою та для громади

 

Окремий вагомий напрямок проєкту – «Я – громада». Від початку цей напрямок спрямовували на комунікацію ветеранів АТО з громадою. За словами координаторки напрямку Ірини Перкової, ідея полягала в тому, аби проводити спільні заходи для ветеранів та краматорців, під час яких вони мали б можливість спілкуватись. Це показало б ветеранам, що їх нормально сприймають жителі Краматорська. І навпаки, знімали б упередження щодо ветеранів, які потребують інтеграції у мирне життя.

Тренінги та круглі столи, заплановані у рамках цього напрямку, частково провели. Напередодні наступу,  20-21 лютого був останній тренінг «Інформація керує світом». Під час заходу разом з геополітиком розбирались, чому в 2014 році почалась війна, що буде після війни та як будувати Україну.

Також ветеранів вчили, як комунікувати з владою, як спілкуватись з депутатами, як реалізувати себе в громадському секторі, як підготуватись до публічного виступу та багатьом іншим аспектам комунікації.

Після 24 лютого усі заходи проєкту довелось переформатувати, змінити вектори та перейти в онлайн. Активна реалізація нових заходів за напрямком «Я – громада» стартувала з середини червня. 

 

Краматорський центр «Поруч» працює з інтеграцією переселенців - Фото №7

 

«Значну увагу приділяємо пошуку власного внутрішнього ресурсу, розбираємось, як жити в умовах невизначеності. На онлайн-заходи збираємо охочих, здебільшого це переселенці. Разом з експертами говоримо про майбутню візію України, що будемо робити після Перемоги. Поки працюємо здебільшого з ВПО, ветерани також долучатимуться до наших спільних заходів», – розповідає Ірина Перкова.

Джерело фото: Фейсбук Центру ветеранів АТО «Поруч»

Ольга Нікуліна , «ЗмІнИ.Схід»

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика