Кредитні послаблення на час воєнного стану – прийнято закон

6738
коментарі відсутні

Кредитні послаблення на час воєнного стану – прийнято закон

Війна раптово змінила звичайне життя в Україні. Ще два місяці тому люди спокійно брали кредити та були впевнені в тому, що зможуть вчасно повернути кошти. Але зараз для багатьох позичальників настали важкі часи. Люди сидять під обстрілами та фізично не можуть покласти гроші на рахунок. Інші виїхали, втративши роботу та дохід, з якого сплачували кредити з відсотками. Утім їхні зобов’язання нікуди не зникли – банки вимагають гасити борг і продовжують нараховувати відсотки.

Проте законодавці пішли на зустріч позичальникам, скасувавши відповідальність за прострочення платежів під час війни. Прийнятий Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» (Закон № 2120) містить положення, які стосуються питань кредитування.

Зокрема, встановлюються нові правила, що полегшують ситуацію для позичальників. Кредитні послаблення вводяться на період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування.

 

Не каратимуть за прострочення

 

Згідно з Законом № 2120, громадяни, які не можуть вчасно виконати свої зобов’язання щодо повернення кредиту та виплати передбачених кредитним договором процентів, звільняються від відповідальності. Тобто вони не зобов’язані сплачувати кредитодавцю неустойку (штраф, пеню) за таке прострочення.

У разі, якщо така неустойка була нарахована починаючи з 24 лютого 2022 року, то кредитодавець має її списати. Натомість всі борги, що утворилися до цієї дати, жодних преференцій не мають, оскільки щодо них діють закони мирного часу.

Крім того, Законом заборонено збільшувати процентну ставку за користування кредитом з причини невиконання зобов’язань за договором. Це означає, що позичальникам, які прострочили виплату, на період дії Закону не будуть збільшували суму кредиту на індекс інфляції та додавати 3 % річних від простроченої суми.

 

Списання кредитів не буде

 

Важливо зазначити, що положення даного Закону не передбачають звільнення позичальників від виконання взятих ними на себе зобов’язань. Позичальник, як і раніше, має повертати основну суму боргу (кредит) і виплачувати відсотки.

Так само не передбачено відтермінування такої сплати. Хоча, можливо вдасться домовиться із банком про так звані «кредитні канікули».

«Кредитні канікули – це відтермінування сплати боргу, а не його прощення. Також кредитні канікули – це право кредитора, а не його зобов’язання. Саме тому рекомендуємо домовитися безпосередньо з кредитором про кредитні канікули. Однак, якщо позичальники мають достатній запас ресурсів, щоб продовжувати діяльність та обслуговувати позики, варто їх надалі сплачувати», – зазначають у Національному банку України.

Також підкреслюють, що нові правила не передбачають скасування відсотків за користування кредитними коштами. Таке нарахування є правомірним з боку кредитора. Адже за своєю суттю проценти – це плата за користування коштами кредитодавця, які не є штрафними санкціями за прострочення. Тож процентних послаблень Закон не містить.

Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика