Майстерки для переселенців на Вінниччині влаштовує громадська організація з Донеччини
Ляльку-мотанку мавку робили переселенці у Барі на Вінниччині. Майстерку влаштувала команда громадської організації з Донеччини «Фонд розвитку громади». Розповісти про традиції виготовлення ляльок-мотанок на Поділлі запросили місцеву майстриню. Таку майстерку «Фонд розвитку громади» влаштовує не вперше. Завдяки подібним інтеграційним заходам у громадській організації сподіваються і познайомити місцевих та переселенців між собою, і відволікти людей від війни. Як проходять такі майстерки, дивіться у сюжеті.
Директорка Барського історичного музею Наталія Гаєвська розповідає та демонструє учасникам майстерки, з чого розпочати створення ляльки-мотанки. Нині до Зелених свят виготовляють мавку. Як її зробити та прикрасити Наталія придумує сама. Зізнається, що процес розробки моделі у неї може зайняти від пів дня до цілого. Для мотанки обирає здебільшого натуральні матеріали. Для мавки взяла бавовняну тканину під вишиванку, мереживо, атласні стрічки, бісер та намистини, а для волосся – зелену вовну. Лише зачіску прикрасили штучними квітами. Така майстерка для Наталії не перша.
Ми вже дуже багато різних ляльок. Це і подорожниця, це і хороводниці, це і бажаниці, це і матір і дитина. Тому що кожна людина який би час не був, а зараз такий час важкий для українців, і кожна людина хоче для себе мати оберіг, щоб створив захист, шукає захисту. – Наталія Гаєвська – директорка Барського історичного музею.
КОР: На майстерку до барської бібліотеки завітали як діти, так і дорослі. Серед них і місцеві, і переселенці. Процес створення мавки зайняв понад 2 години. Здебільшого учасники не вперше долучаються до такої майстерки. Цього разу, зазначають, процес створення мавки був копіткий.
Ми робили ляльку-мотанку мавку. Мені дуже сподобалось. – Марія Кравчук – переселенка з Покровська.
В цей раз ця мавка дуже красива, дуже така кропотлива робота, але вона дуже красива виходить, дуже багато прикрас, оздоблена гарно. Працювати дуже цікаво, відволікаєшся від проблем своїх. – Вікторія – переселенка з с. Піски.
Майстер-класи зі створення ляльок-мотанок – один із видів інтеграційних заходів у Барській громаді. Його влаштовує громадська організація з Донеччини «Фонд розвитку громади». На заходи намагаються запрошувати половину переселенців та стільки ж місцевих мешканців.
І переселенці приходять, вони вивчають традиції Поділля, стають частиною місцевості, де тимчасово перебувають. Це дуже важливо, щоб не відчувати пустку в душі і щоб відчувати себе частиною громади, де ти перебуваєш. – Людмила Сніцаренко – фасилітаторка ГО «Фонд розвитку громади».
Крім майстерок, «Фонд розвитку громади» влаштовує діалогові платформи між переселенцями, місцевими та представниками влади. Проєкт реалізують за підтримки німецької громадської організації «Курве вустров», яка підтримує зміцнення громадянського суспільства в Україні для ненасильницького вирішення конфліктів. Впроваджувати ініціативу у «Фонді розвитку громади» почали ще у Краматорську. Після релокації у Бар вирішили продовжити проєкт на новому місці.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!