Міфи про реформи в Україні – викривлене сприйняття чи свідоме поширення?

4152
коментарі відсутні

Чотири кубики з літерами, з яких можна скласти слова “fake” та “fact”

Ми живемо у часи суцільних змін. Реформи в Україні відбуваються та викликають масу запитань, на які люди починають шукати відповіді. Через доступність інформації та безліч каналів і ресурсів, які її пропонують, дуже легко заплутатись та споживати саме правильну, не викривлену інформацію. Через фейки або міфи, якими оплутані реформи, відбувається несприйняття або відторгнення позитивних змін, що уповільнює процес реформування у громадах.

 

Навмисно чи від незнання?

 

Така викривлена інформація розповсюджується через медіа або «сарафанним радіо» серед людей за різних причин. Це можуть робити напівсвідомо – від незнання, через плутанину в повідомленнях медіа або відсутність експертної думки, якій люди можуть довіряти. Буває, що це роблять свідомо посадовці, яких зміни торкаються безпосередньо.

Є така дитяча гра, яку зараз широко застосовують під час тренінгів. Одна людина каже іншій певну інформацію, та сприймає її на слух, не записуючи,  та намагається передати іншій людини. І чим довше цей ланцюжок, тим гірше від першого варіанту виглядатиме та інформація, яку намагались озвучити від початку.

 

Міфи про реформи в Україні – викривлене сприйняття чи свідоме поширення? - Фото №1

Джерело: Нова українська школа

 

Буває і незбалансована подача інформації. Наприклад, якщо в сільській місцевості відбувається оптимізація освітніх закладів, то директор маленької школи, яку планують закривати, може залишитись без своєї посади. І батькам не розповідають перспективи навчання їх дітей в сучасній, повністю укомплектованій школі в сусідньому, більшому селі, а кажуть про складнощі з дорогою, новим колективом, які ймовірно чекатимуть дитину в новому навчальному закладі.

Спробуємо розібратись з деякими міфами про реформи в Україні. Ми спитали думки експертів про децентралізацію, освіту, медицину, громадську безпеку та поліцейських офіцерів громад.

 

Староста в громаді

 

МІФ. Староста в громаді – це та людина, яка приймає тільки звернення від місцевих жителів, видає людям довідки. Це усі його функції, більше нічим староста не займається.

КОМЕНТАР. Староста – це представник місцевого самоврядування в територіальній громаді, який виконує подвійну роль. З одного боку, він/вона дійсно забезпечує подачу звернень від жителів старостинського округу, видає готові довідки, за якими звертаються люди.  А з іншого боку – і це набагато важливіша роль – староста забезпечує зв’язок між жителями старостинського округу та місцевим самоврядуванням.

Максим Ткач, керівник регіонального офісу Програми “U-LEAD з Європою” в Донецький області, зазначає, що активний староста вивчає громадську думку на старостинському окрузі, знає усі об’єкти комунальної власності та слідкує, щоб ці об’єкти ефективно використовувались. Староста бере участь у контролі за благоустроєм території округу, бере участь у засіданнях виконкому та ради громади, залучений до підготовки проєктів рішень, до розгляду бюджетних питань, які безпосередньо стосуються ввіреної йому території.

 

Міфи про реформи в Україні – викривлене сприйняття чи свідоме поширення? - Фото №2

Джерело: Децентралізація

 

Загалом процес призначення старост у старостинські округи під час процесів децентралізації зазнав декілька змін. Від початку старост обирали на місцевих виборах. Згодом затверджувати людину цю посаду стала місцева рада. Процедура така, як і призначення заступників голови. Голова дає пропозиції, а рішення приймають депутати.

Наразі, за новим законодавством, кандидатура старости не просто затверджується місцевою радою за поданням голови громади, а спочатку обговорюється з місцевими жителями з дотриманням відповідної процедури.

 

Медичні реформи в Україні та заробітки сімейних лікарів

 

МІФ. Сімейні лікарі набирають собі пацієнтів, підписуючи  з ними декларації. Саме за кількістю цих декларацій визначається й фінансування з боку Національної служби здоров’я. І це все – гроші цього лікаря, бо саме він привів цих пацієнтів та лікує їх.

КОМЕНТАР. Така думка дійсно існує: деякі сімейні лікарі вважають, що гроші за декларації від НСЗУ – це їх особиста заробітна платня. Але це не так. Гроші, які сплачує НСЗУ за підписані декларації, розповсюджуються також на аналізи, які за призначенням лікаря та за електронним направленням люди можуть зробити безкоштовно на первинній ланці медицини, а також на оренду приміщення та заробітну плату медсестри.

 

Міфи про реформи в Україні – викривлене сприйняття чи свідоме поширення? - Фото №3

 

Максим Ткач, керівник Донецького офісу Програми U-LEAD з Європою, пояснює: якщо лікар працює в медичному закладі первинної медицини, то гроші з декларації конкретного сімейного лікаря йдуть у загальний бюджет Центру первинної медико-санітарної допомоги. З цього спільного бюджету відбувається фінансування тих самих аналізів, виплачується заробітна платня медсестер, адміністративні видатки і також заробітна платня сімейного лікаря.

Якого розміру вона буде – залежить від того, наскільки ефективно ведеться управління медичним закладом. Керівник лікарні може співпрацювати з місцевою владою, брати участь у розробці місцевих стимулів для лікарів.

 

Офіцер у громаді

 

МІФ. Поліцейський офіцер громади (ПОГ) – це представник місцевої влади, повністю підпорядковується їй та виконує ті завдання, які ставить перед ним голова громади.

КОМЕНТАР. Поліцейський офіцер громади – це співробітник Національної поліції, який працює за законами та нормативними актами про роботу Нацполіції. Платню за свою роботу він також отримує з Нацполіції.

З місцевим самоврядуванням у громаді, де працює ПОГ, відбувається тісна взаємодія, коментує Яна Ходченко, начальниця сектору взаємодії з громадами УПД Донецького обласного управління Нацполіції.

Поліцейський офіцер громади завжди на зв’язку – 24/7. Громада бере на себе обов’язки забезпечити роботу офіцера: робоче місце, відремонтувати поліцейську станцію, в деяких громадах придбати службовий транспорт та виділяти гроші на пальне – це разом з Нацполіцією.

Один раз на пів року поліцейський офіцер громади звітує перед громадою та отримує оцінку своєї роботи. Якщо громада висловить незадоволення роботою ПОГ, то це буде сигналом вжити відповідні заходи з боку сектору взаємодії з громадами. Якщо ж до офіцера громади нема питань дисциплінарного характеру, а з його боку нема посадових порушень, то Нацполіція не впливає на те, чи буде ПОГ й далі працювати на ввіреній йому території.

 

Міфи про реформи в Україні – викривлене сприйняття чи свідоме поширення? - Фото №4

 

Поліцейський офіцер громади не працює шаблонно. Він не може спланувати кількість протоколів чи кількість викликів. Але Нацполіція коригує та регулює планову діяльність офіцера громади. Двічі на місяць ПОГ звітує про виконану роботу в районному відділі поліції та розповідає про плани. Йому узгоджують планову діяльність, не пов’язану з розкриттям злочинів. Наприклад, зустрічі в школах, профілактичні заходи на території.

Керівництво деяких громад чомусь вважає, що ПОГ – це їх поліцейський, роботу якого можна контролювати, давати завдання як власному співробітнику. Але це не так. Офіцер громади діє повністю в рамках закону й не буде виконувати ті доручення, які суперечать законодавству. Якщо посадова особа вчинить правопорушення, поліцейський офіцер громади діятиме так само як і у випадках зі звичайними громадянами. Жодного панібратства.

Читайте також: Свої шерифи: як на сході України з’явилися поліцейські офіцери громади

 

Реформи в Україні щодо «закриття» шкіл

 

МІФ. Оптимізація освітньої мережі спрямована виключно на закриття шкіл чи пониження їх ступеня.

КОМЕНТАР. Оптимізація освітньої мережі – процес адаптації до постійних змін, соціально-економічного становища, демографічної ситуації в громаді. Це впровадження сучасних підходів до освіти, стандартів надання освітніх послуг з урахуванням індивідуальних потреб та особливостей учнів. Під час оптимізації відбувається модернізація та осучаснення закладів освіти, стверджує Максим Ткач, керівник Донецького офісу Програми U-LEAD з Європою.

Освіта у першу чергу спрямована на дитину. Батьки мають розуміти, що краще дитина витратить певний час на дорогу, але буде вчитись у нормальних умовах в опорній школі, де є вчителі за всіма предметами, а не один вчитель викладає кілька несуміжних дисциплін, є сучасна техніка та обладнання.

 

Міфи про реформи в Україні – викривлене сприйняття чи свідоме поширення? - Фото №5

 

До створення опорних шкіл у громадах підходять комплексно. Вирішують питання транспорту – за державні гроші купують шкільні автобуси, ремонтують дороги, які ведуть до школи. Тобто від цього виграють не тільки діти, які зможуть отримати якіснішу освіту, а й усі жителі громади.

При цьому пониження ступеню чи закриття шкіл – це найбільш болючий момент освітньої реформи. Але треба все рахувати. Недоцільно утримувати школу, де в класах по два-три учні, або взагалі немає якогось класу. У таких випадках не вистачає жодної освітньої субвенції, громада додає грошей з місцевого бюджету. Тим самим скорочується фінансування програм розвитку.

 

Добровольці на пожежах

 

МІФ. У Центрах безпеки громадян працюють добровольці, які не отримують заробітну платню за свою роботу, пов’язану з забезпеченням громадської безпеки та гасінням пожеж.

КОМЕНТАР. Реформи в Україні торкнулись і пожежної сфери. Так, тільки у Донецькій області відкрили вже шістнадцять Центрів безпеки громадян. Здебільшого в них працюють місцеві пожежні команди. Заробітну платню вони отримують з місцевого бюджету, розповідає Андрій Вершилов, начальник відділу пожежної безпеки управління запобігання надзвичайним ситуаціям Головного управління ДСНС України у Донецькій області.

Місцева пожежна команда залучена до гасіння нескладних пожеж, докладає усіх зусиль до того, щоб локалізувати пожежу до приїзду професійних пожежників, та покращує ситуацію з пожежною безпекою у громаді.

Крім того, працівників місцевої пожежної команди залучають до робіт з благоустрою – таким чином вони завжди з роботою.

Читайте також: Почувати себе захищеними: як на Донеччині функціонують Центри безпеки

 

Міфи про реформи в Україні – викривлене сприйняття чи свідоме поширення? - Фото №6

 

У деяких громадах Центр безпеки відкрили на базі наявної пожежно-рятувальної частини, зробивши капремонт та закупивши нову техніку. У таких випадках заробітну платню робітникам пожежної частини сплачує ДСНС, і ця пожежна частина підпорядкована обласному управлінню Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Але реформи в Україні щодо сектору громадської безпеки тривають. Серед пріоритетів – розвиток добровольчого руху в громадах. Одне з основних завдань добровольців — запобігання виникненню пожеж. Фінансування і матеріально-технічне забезпечення добровільної пожежної охорони здійснюється за рахунок місцевих бюджетів та коштів суб’єктів господарювання, а також членських внесків, дотацій, прибутку від провадження господарської діяльності, прибутку від майна добровільної пожежної охорони, дивідендів, надходжень від страхових компаній, пожертвувань юридичних та фізичних осіб, інших джерел, не заборонених законодавством.

Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ. Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика