«Ми тут, ми живі»: як мобільні бригади допомагають людям у селах Донеччини

26043
коментарі відсутні

Мобільні бригади допомагають людям у селах Донеччини

Повномасштабна війна призвела до збільшення кількості людей, які потребують всебічної підтримки. Особливо це стосується прифронтових та деокупованих населених пунктів Донеччини, де не завжди у людей є можливість звернутися до фахівців. Щоб підтримати жителів цих регіонів, було створено проєкт «Міжсекторальна підтримка людей, які постраждали внаслідок бойових дій у південних та східних областях України». У рамках проєкту «PRO Підтримка Розвиток Освіт» ГО «Клуб рибалок України — Юей Фішинг Клуб» разом з партнерами не лише відкрили центри у Краматорську, Покровську та Святогірську, а й створили мобільні бригади, які їздять у громади Донецької області та надають людям необхідні послуги на місцях.

Як працюють мобільні бригади у Святогірській та Лиманській громадах

Мобільна бригада — спеціалізована служба підтримки осіб, які постраждали від війни. Вона складається з локального координатора, психолога, юриста та соціального працівника. Локації мобільної бригади «ПРО Святогірськ» ГО «Клуб рибалок України — Юей Фішенг Клуб» — села, що найбільше постраждали від війни. У таких населених пунктах переважно живуть літні люди, які потребують підтримки не тільки гуманітарної, а й психологічної та юридичної.

«До юриста найчастіше звертаються з приводу відновлення документів, оформлення пенсії. Дуже багато питань стосується подання заявок на компенсацію за пошкоджене чи зруйноване житло, бо дехто просто не має можливості подати заявку в «Дії» через відсутність інтернету, смартфону або розуміння, як це зробити», — каже локальний координатор Олег Сопов.

Багато запитів і до психолога. Люди часто скаржаться на тривожний стан та проблеми зі сном. Виписати будь-які ліки психолог не має права, проте може навчити, як діяти в тій чи іншій ситуації, як завдяки правильному диханню та різним технікам заспокоїтися. Допомагає й арттерапія, яку регулярно проводять психолог та соціальний працівник безпосередньо на місці.

Окремої уваги потребують діти, які також перебувають на прифронтових територіях, зокрема в селах. Дехто повернувся з евакуації, комусь довелось пережити наслідки війни – всі вони потребують уваги та соціалізації, бо школи зачинені, гуртків немає, і далеко не в кожному селі є інтернет.

«Ми тут, ми живі»: як мобільні бригади допомагають людям у селах Донеччини - Фото №1 «Ми тут, ми живі»: як мобільні бригади допомагають людям у селах Донеччини - Фото №2

Селище Ярова на Лиманщині: «Вдячні, що до нас приїжджають»

Однією з локацій мобільної бригади «ПРО Святогірськ» ГО «Клуб рибалок України — Юей Фішенг Клуб» є с-ще Ярова, що на Лиманщині. Селище перебувало під окупацією російських військ близько чотирьох місяців, у вересні 2022 року Ярову звільнили Збройні сили України.

До повномасштабної війни тут жили 2100 людей, більшість з яких евакуювалися. Нині люди повертаються до селища — в Яровій вже майже 900 мешканців. Вони самотужки відбудовують побиті російськими обстрілами будинки, оскільки програма «єВідновлення» повністю не діє в Лиманській ТГ — це зона активних бойових дій.

«Ми тут, ми живі»: як мобільні бригади допомагають людям у селах Донеччини - Фото №3 «Ми тут, ми живі»: як мобільні бригади допомагають людям у селах Донеччини - Фото №4

Понад рік у селищі не було електрики, однак мережі згодом відремонтували й життя поступово повертається. Працюють магазини, амбулаторія, люди отримують гуманітарну допомогу, зокрема продукти, гігієнічні набори. І вже пів року мобільна бригада надає мешканцям Ярової психологічну, юридичну та соціальну допомогу.

«Ми дуже вдячні всій команді, а особливо психологу, бо це не лише групові заняття, а й індивідуальне консультування, що особисто для мене було дуже ефективним. Після занять з арттерапії (малювання, в даному випадку —ред.), я тепер знаю, як хоч на деякий час відволіктися від проблем, переключитися, й просто відпочити від страшного сьогодення. Мені це допомагає», — каже місцева жителька Юля.

А зі слів мешканців селища Лілії та Михайла, їм у нагоді стала соціальна послуга з долученням юридичної підтримки та практики. Чоловіку допомогли вирішити питання щодо пенсійного забезпечення, бо не знав, як відновити втрачений документ, відкрити дистанційно банківський рахунок. Лілії допомогли згенерувати електронний цифровий підпис через застосунок «Ощад24» та зареєструватися в особистому електронному кабінеті Пенсійного Фонду України.

Читайте також: ГО «Аваліст» надає всебічну підтримку жителям Донеччини

Село Сидорове у Святогірській громаді: «Не забувайте про нас»

У с. Сидорове Святогірської громади також регулярно влаштовують  групові заняття психолог та юрист мобільної бригади «ПРО Святогірськ». Зокрема минулого тижня психологиня Ольга Бєлякова провела тренінг на зниження рівня тривожності, стресу, подолання негативних проявив у спілкуванні, зняття напруги.

«Виконували дихальні вправи та елементи арттерапії, які дають можливість висловити та відтворити внутрішні почуття. Зробили вправу на візуалізацію спокійної сцени, наприклад, пляжу чи лугу — це допомагає не тільки заспокоїтися, а й налаштуватися на міцний сон», — розповіла Ольга.

Того ж дня юристка Олеся Некрилова провела груповий захід з теми «10 питань про допомогу на проживання», оскільки тут більшість людей пенсійного віку і вони не знають, до кого звертатись у разі потреби, які мають права. З собою мобільна бригада привезла для місцевих ковдри та новий жіночий одяг від волонтерки зі Львова Галини Окілки, які роздали після заходів.

«Ми тут, ми живі»: як мобільні бригади допомагають людям у селах Донеччини - Фото №5 «Ми тут, ми живі»: як мобільні бригади допомагають людям у селах Донеччини - Фото №6

Нині у Сидоровому проживає 185 людей, здебільшого це пенсіонери. Роботи в селі немає, магазини також відсутні, тож людям ніде навіть купити продуктів, а соціальний автобус їздить лише один раз на тиждень. Внаслідок боїв село дуже постраждало — майже у кожного жителя пошкоджене майно, а деякі будинки вщент зруйновані. Фінансової допомоги від міжнародних організацій за два роки було лише дві, і ту видали далеко не всім категоріям. Волонтери тут бувають нечасто…

«Скажу так: до нашого села взагалі гуманітарна допомога приїжджає дуже рідко, хоча місцеве населення виживає вийнятково завдяки цій допомозі. Ми будемо дуже вдячні, якщо про нас пам’ятатимуть, якщо будуть заходити різні програми допомоги… І ми вдячні, що вони (мобільна бригада -ред.) регулярно приїжджають до нас, проводять заняття, консультують, спілкуються з нами. Окремо дякуємо за пакунки з гігієною, бо такої гуманітарної допомоги у нас не було понад 7 місяців», — говорить мешканка села Ірина.

Її підтримує й Світлана, яка також прийшла на заняття з арттерапії. Жінка теж висловлює подяку за підтримку і додає, що без допомоги людям просто не вижити.

«Велика вдячність мобільний бригаді за те, що підтримують людей у дуже тяжкий час. Наше село постраждало від бойових дій на 75%. Людям важко виживати на одну пенсію. І ще ми всі, хто живе тут, дуже хочемо, щоб нам допомогли з опаленням на наступну зиму, дровами, брикетами, грошовою допомогою та ремонтом пошкодженого майна. Самі просто не впораємось, а про наше життя мало хто каже», — додає Світлана.

Читайте також: Як допомагає ГО “Відповідальні громадяни” жителям Донеччини

«Ми тут, ми живі»: як мобільні бригади допомагають людям у селах Донеччини - Фото №7 «Ми тут, ми живі»: як мобільні бригади допомагають людям у селах Донеччини - Фото №8

Ярова та Сидорове — лише відображення життя у селах на Донеччині

Приблизно така сама ситуація й в інших селах та селищах Лиманської та Святогірської громад. Десь трохи краще, десь — гірше, але жителям цих населених пунктів дуже потрібна всебічна підтримка. І не тільки дорослим, а й дітям.

«Взяти, наприклад, Новоселівку. Тут з дітьми займаються, бо є приміщення для занять, інтернет. Коли приїжджаємо, то нам надають можливість проводити з ними ті чи інші заходи. Іноді тут бувають волонтери навіть з інших регіонів, зокрема з Харкова, які влаштовують вистави… Діти тут більш соціалізовані, якщо можна так сказати. Ті вправи або заняття, які ми проводимо, займають у них близько 40 хвилин і не викликають труднощів. А от якщо говорити про село Шандриголове, то ситуація буде зовсім інша. Діти тут є, але вони не мають можливості навіть навчатися дистанційно, бо в селі немає інтернету. Їм доводиться ходити до вчителя української мови та літератури й вчитися у нього вдома, оскільки волонтери привезли йому Starlink і є інтернет. І от ті самі заняття, що й у Новоселівці, тут тривають понад годину, а іноді й більше. Діти більш скуті, не мають великого досвіду спілкування та роботи у команді, не всі навіть можуть опанувати легкі вправи. З цим потрібно щось робити вже зараз, але можливостей у місцевої влади поки що немає. Всі більш-менш великі будинки чи приміщення, де можна було облаштувати для них простір, розбиті. Тож просто збираємось у когось вдома і так проводимо заняття», — підсумовує локальний координатор Олег Сопов.

«Ми тут, ми живі»: як мобільні бригади допомагають людям у селах Донеччини - Фото №9 «Ми тут, ми живі»: як мобільні бригади допомагають людям у селах Донеччини - Фото №10

Про виїзди мобільних бригад у той чи інший населений пункт та часи зустрічі жителям повідомлятимуть заздалегідь у спеціально створених чатах. А у разі потреби отримати підтримку психолога, юриста або соціального працівника можна й у соціальному центрі в Святогірську.

«Ми тут, ми живі»: як мобільні бригади допомагають людям у селах Донеччини - Фото №11 «Ми тут, ми живі»: як мобільні бригади допомагають людям у селах Донеччини - Фото №12

Читайте також: “Янголи Спасіння” рятують життя та надають невідкладну допомогу всім, хто її потребує

Ця публікація здійснена за підтримки Фонду «Партнерство задля стійкості України», який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Антикризовий медіа-центр» не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика