На додаток до «закону про реінтеграцію» потрібен чіткий план дій щодо повернення територій
В Антикризовому медіа-центрі відбулося обговорення закону «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях» за участю народного депутата України Ганни Гопко. На зустрічі були присутні представники облдержадміністрації, депутати місцевих рад, громадські активісти та журналісти.
«Комітет Верховної ради у закордонних справах, який я очолюю, приділяє багато зусиль, щоб відновити територіальну цілісність України та повернути окуповані території. Закон про реінтеграцію, я впевнена, посилює нашу позицію на міжнародній арені. Найбільш важливе в ньому – це визначення Російської Федерації державою-агресором, дата початку окупації, можливість протидіяти агресору та положення щодо відповідальності за задіяні економічні збитки», – зазначила Ганна Гопко.
За словами народного депутата, міжнародна спільнота підтримує Україну в прагненні до відновлення суверенітету. Зокрема, зусилля з повернення окупованих територій Донбасу концентруються на посиленні економічного тиску на Росію, участі миротворчої місії ООН на всій окупованій території, а також інвестиційній підтримки, спрямованої на розвиток економіки Донецький і Луганський областей.
«Відновлення інфраструктури, створення нових робочих місць – це важливі кроки для досягнення миру на Донбасі, – підкреслила Ганна Гопко. – Наразі ми разом з литовськими партнерами розробляємо план розвитку економіки та підтримки малого і середнього бізнесу на Сході України. І ще, як приклад, Канада планує інвестувати 150 мільйонів канадських доларів у будівництво сонячної електростанції на Луганщині. Дешева енергія надасть поштовх для розвитку промисловості в регіоні».
Донецька облдержадміністрація зі свого боку працює над створенням позитивного іміджу України. «Обласна влада бачить своє завдання в тому, щоб люди, яки опинились на окупованій території, відчували переваги життя в Україні. У нас працює 21 освітній центр «Донбас-Україна», завдяки чому минулого року 613 абітурієнтів з тієї частини стали студентами українських вишів. Це на 12 відсотків більше, ніж рік тому», – повідомив заступник голови ДонОДА Ігор Стокоз.
В той же час громадські діячі звернули увагу на те, що «закон про реінтеграцію» вирішує питання сьогодення, але не містить чіткого плану дій після повернення територій, а головне – людей – до України. Мовляв, ніде не написано, що і як буде відбуватися після звільнення. «Ми не були готові до початку російської агресії, і, нажаль, не готові до її завершення. До сих пір, чотири роки поспіль, не розроблено стратегії повернення територій, – погодилася народний депутат. – Вже зараз повинно бути чітке розуміння того, як там будуть працювати освіта, медицина, правоохоронні органи, суди тощо. Можливо, буде перехідний період і тимчасова адміністрація на цей період».
Також присутні говорили про недоліки інформаційній політики, яка повинна змінювати думки людей, зомбованих російською пропагандою. На думку активістів, необхідно розробити програму повернення у регіон тих, хто виїхав під час окупації. Також лунали пропозиції про забезпечення реформи децентралізації на Донбасі як рушійної сили розвитку територій. Крім того, пропонувалося поширювати приклади успішного бізнесу та надавати преференції малому та середньому підприємництву. Ганна Гопко записала всі пропозиції і пообіцяла враховувати них під час розробки законодавчих актів.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!