На Донеччині зареєстровано 66 порушень виборчого законодавства, відкрито три кримінальних провадження
За півтори місяці, що триває підготовка до проведення виборів Президента, активісти та небайдужі громадяни спрямували до поліції десятки повідомлень про дії, що не відповідають нормам законодавства. Серед них найпоширеніші ти, що стосуються порушень перевиборчої агітації, їх зафіксовано 37. Ще 11 повідомлень надійшло про ймовірний підкуп виборців.
За кожним зверненням проводяться ретельні перевірки. За трьома фактами відкриті кримінальні провадження (підкуп виборців та хуліганство), триває досудове розслідування. Також скеровано до суду 5 адміністративних протоколів за порушення правил передвиборчої агітації. Про це повідомив начальник ГУНП в Донецькій області генерал поліції третього рангу Микола Семенишин під час прес-конференції в Антикризовому медіа-центрі. Захід був організований спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА в Донецькій області, за участі представників політичних сил регіону.
Перед усім присутнім показали відео з Новогродівки, на якому зафільмовано, як у приміщенні міського комунального терцентру людям роздавали гроші за підтримку одного з кандидатів в Президенти. Активісту, якій зняв це на телефон, погрожували фізичною розправою, після чого він викликав поліцію.
“За фактом підкупу виборців у Новогродівці зараз проводяться першочергові слідчі дії. Окрім цього, поліція перевіряє повідомлення про незаконну агітацію та ймовірний підкуп вчителів. Ми опитали понад 500 працівників освіти та з’ясували, що воно було фейковим, створеним на тимчасово окупованій території з метою дестабілізації ситуації в регіоні у перевиборчий період. Подібних неправдивих повідомлень вже понад 30”, – розповів Микола Семенишин.
За словами очільника обласної поліції, правоохоронці реагують на всі без виключення повідомлення про порушення виборчого законодавства. керуючись принципом політичної нейтральності. Як зазначив Микола Семенишин, поліція налагоджує конструктивний діалог з представниками всіх політичних сил. Під час обміну думками всі без винятку висловлюють намір вести агітацію чесно.
Також поліція проводить активну роз’яснювальну роботу серед громадян щодо недопущення правопорушень у передвиборчий період. “За порушення, пов’язані з виборчим процесом, передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Виборів стосуються 14 статей Кодексу України про адміністративні правопорушення та 6 статей Кримінального кодексу України.
Варто зазначити, що виборче законодавство не передбачає виплату грошей спостерігачам та агітаторам під час виборчої кампанії. Спроби здійснити такі платежі кваліфікуються за ст. 160 КК – підкуп виборця. Порушенням законодавства буде й укладання трудових угод для агітаторів. Отже, законне фінансування виборчої кампанії – лише з держбюджету або виборчого фонду у безготівковій формі.
Спостерігачка мережі ОПОРА Марія Макарович звернула увагу присутніх на маніпуляції, до яких вдаються представники політсил на місцях. Вона навела приклади, як народні депутати Максим Єфімов, Юрій Солод та Дмитро Лобунець, перебуваючи в округах, приписують собі заслуги щодо ремонту чи будівництва соціальних об’єктів. При цьому замовчують, що фінансування йде з державного або з обласного бюджету – тобто роблять собі піар за бюджетний рахунок.
Координаторка спостереження ОПОРИ за виборами в Донецькій області Анастасія Прокопенко нагадала, як розпізнати певні порушення виборчого законодавства: “Вся зовнішня реклама – білборди, листівки – повинні мати вихідні дані про замовника, виконавця та тираж. Якщо людина побачила такі порушення, або стала свідком ймовірного підкупу виборців у вигляді грошей або матеріальних цінностей, потрібно повідомити про це за номером 102”. Також вона порадила не надавати свої персональні дані третім людям під час проведення так званого “анкетування”.
Начальник управління превентивної діяльності ГУНП Донецької області Юрій Горустович розповів про підготовку до проведення виборів.
“Створено робочу групу, яка здійснює координацію сил та засобів, задіяних в забезпеченні публічної безпеки, та моніторинг ситуації в області. Під час виборчої кампанії та безпосередньо у день виборів залучені максимальні сили Національної поліції, Нацгвардії та Державної служби з надзвичайних ситуацій. Зокрема на охорону виборчих дільниць планується залучити понад 1700 поліцейських та 600 працівників ДСНС. У передвиборчий період щодобово задіяно близько 600 поліцейських, ще 370 здійснюють чергування на блокпостах”, – повідомив Юрій Горустович.
До організації навчання правоохоронців, задіяних у передвиборчої кампанії, долучилась Громадянська мережа ОПОРА.
“У рамках взаємодії мережа ОПОРА буде проводити у Краматорську окреме навчання для співробітників Нацполіції для того, щоб сприяти їхній роботі у реагуванні на звернення. Адже це вимагає від полісменів певної компетенції для того, щоб констатувати, порушення це чи ні”, – відзначила представниця ОПОРИ Світлана Агаджанян.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!