На власному досвіді: як виписати людину з квартири без її участі

9156
коментарі відсутні

На власному досвіді: як виписати людину з квартири без її участі

Нещодавно краматорець Павло отримав від батьків у спадок квартиру, але «з довіском» – в оселі був прописаний його брат, який давно не проживає в Україні. Приїжджати в країну, аби добровільно знятися з реєстрації, родич не захотів. Тому Павлу довелося наводити лад у майнових справах в іншій спосіб – через суд, за допомогою адвоката.

Інститут «прописки», або по-сучасному «реєстрації місця проживання» дістався нам із радянських часів. Утім зараз, коли люди стають більш мобільними та часто у пошуках роботи переїжджають в інші регіони, це відлуння минулого заважає вільно почуватися на новому місці.

З іншого боку, реєстрація сторонньої особи у квартирі або буднику теж не є дрібничкою. Зокрема, суттєво впливає на розмір комунальних послуг і нарахування житлової субсидії. Також проблематично продати таку нерухомість.

Тому не дивно, що адміністративна послуга оформлення чи зняття з реєстрації є найбільш затребуваною в Україні. Однак цей чинник не робить її легкою. Це відчув на собі Павло, який витратив чимало зусиль і часу, щоб зібрати необхідні документи та обійти всі інстанції, що передбачені процедурою примусової виписки з квартири.

 

Адвокат важливіший за власника житла

 

Передусім Павло звернувся до відділу реєстрації, де йому розказали послідовність дій щодо виписки людини без її згоди. Спочатку треба було довести, що брат дійсно не мешкає у квартирі певний період часу (понад один рік, відповідно до Цивільного кодексу України).

Для цього потрібно взяти довідку «про непроживання» у територіальному комітеті, у віданні якого знаходиться квартира. Але терком видає таку довідку лише на вимогу суду або на запит адвоката. Тож довелося підключати до справи адвоката. Звісно, не безкоштовно. Виходить, адвокат має більше прав, аніж господар житла, який хоче щось засвідчити щодо своєї власності.

З отриманою адвокатською заявою Павло знов попрямував до теркому. Там вимагали привести трьох сусідів, які підтвердять, що брат дійсно не мешкає у цій квартирі та що вони давно його не бачили. Знайти трьох людей у такій делікатній справі – ще та задача. До того ж треба відірвати їх від справ у робочий час, та ще й попросити надати паспортні дані. На щастя, сусіди відгукнулися та засвідчили непроживання.

З цією довідкою Павло знов опинився у відділі реєстрації. На цьому етапі знадобилася нова довідка – про склад сім’ї. Тобто про людей, які на даний час зареєстровані у квартирі. Щоб її отримати, необхідно надати копію свідоцтва про право власності. Оскільки Павло набував право власності частинами, то копій довелося робити багато. (Привіт, держава у смартфоні та обмін даними з реєстрів!)

Отримавши чергову довідку, Павло знов пішов до адвоката. На цей раз – щоб скласти позовну заяву до суду. Сам чоловік не ризикнув позиватись без фахової допомоги. Адвокат написав заяву, додавши до неї оригінали та копії довідок про склад сім’ї та про непроживання, а також черговий стос паперових копій документів на право власності.

Все це Павло відніс до міського суду. Але не варто думати, що на цьому справа швидко завершиться. Наші суди перенавантажені, тож засідання призначили аж через два місяці після подання заяви. І лише у разі позитивного судового рішення чоловік знов звернеться до відділу реєстрації і нарешті випише з квартири брата, який давно в ній не проживає та взагалі не збирається повертатись у країну.

 

Як виписати людину без її присутності – послідовність дій

 

На прикладі Павла ми показали, які труднощі доводиться долати власнику житла, щоб виписати сторонню людину без її участі. Для зручності стисло покажемо алгоритм дій.

Нагадаємо, згідно з чинним законодавством, зняти людину з реєстрації без її особистої згоди можна тільки через суд і за умови, що вона не є власником/співвласником житла, в якому прописана. Головною підставою в цьому випадку є відсутність особи у зазначеному житлі без поважних причин понад один рік.

Позовна заява про визнання людини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, та дозвіл на зняття її з реєстрації, подається в порядку цивільного судочинства до суду за місцезнаходження житла.

До позовної заяви до суду потрібно додати:

  • копію паспорта позивача, копію довідки облікової картки платника податків;
  • копію свідоцтва на право власності;
  • копію технічного паспорта на квартиру або ж будинкової книги;
  • довідку про склад сім’ї (оригінал),
  • довідку про те, що особа, яка зареєстрована, не проживає певний проміжок часу (оригінал);
  • квитанцію про сплату судового збору (908 грн на 1.01.2021р.).

Не виключено, що знадобляться докази того, що людина, яку ви хочете виписати, не сплачує комірне. Тому прихопить із собою квитанції, чеки, банківські виписки про сплату комунальних послуг, які підтверджують, що саме ви здійснюєте їх оплату.

Якщо суд визнає особу такою, що втратила право користування житловим приміщенням, з цим рішенням потрібно буде звернутись до відділу реєстрації, який і завершить процедуру зняття з реєстрації.

 

Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика