Не терпіти та не мовчати – переселенців у Полтаві вчили протидіяти домашньому насильству

28286
коментарі відсутні

Не терпіти та не мовчати – переселенців у Полтаві вчили протидіяти домашньому насильству

Розв’язана росією війна проти України, як і будь-яка екстремальна ситуація, загострила проблеми людей, які були й до цього. Зокрема це стосується насильства в родинах, коли найбільше страждають традиційно вразливі категорії – жінки, діти, люди похилого віку, особи з інвалідністю, вимушені переселенці.

Для внутрішньо переміщених осіб прояви домашнього насильства – це подвійний стрес. Люди, які мусили покинути свої домівки та опинилися у новому середовищі, часто обмежені у пересуванні, вони ще більше залежать від кривдників фізично та матеріально. Тож насилля в сім’ях вимушених переселенців виникає доволі часто.

Як виявити та протидіяти домашньому насильству, куди звертатись, щоб врятуватись від кривдника, як отримати правову допомогу – такі важливі теми обговорювались на зустрічі, що була організована ГО «КримСОС».

Консультації для внутрішньо переміщених осіб провели співробітники управління Патрульної поліції Полтавської області та відділу Безоплатної вторинної правової допомоги. Захід відбувся у гостинному Art & Health HUB арт-центру «Зело» за сприяння Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців.

 

Не терпіти та не мовчати – переселенців у Полтаві вчили протидіяти домашньому насильству - Фото №1

 

Домашнє насильство явне та приховане

 

Дуже часто за прояви домашнього насильства люди сприймають тільки фізичне насильство. Насправді існує чотири види – фізичне, економічне, психологічне та сексуальне насильство.

Часто все починається з малого. Спочатку кривдник починає психологічно тиснути на жертву: ображає, принижує, критикує, контролює, залякує, переслідує, погрожує.

Іноді це супроводжується економічним насильством, коли одна людина утискає іншу щодо доступу до грошей, житла, майна, їжі, води, або забороняє працювати.

«Вже на цьому етапі потрібно розуміти, що наступним кроком буде фізичне насильство – стусани, ляпаси, штовхання, побої тощо. Також це може бути обмеження у пересуванні, примус вживати алкоголь чи наркотики, ненадання допомоги під час хвороби. Тому не треба доводити до такого – не терпіти будь-які прояви насильства та одразу заявляти про такі факти у поліцію», – наголосив Сергій Лях, старший інспектор відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції в Полтавській області.

 

Не терпіти та не мовчати – переселенців у Полтаві вчили протидіяти домашньому насильству - Фото №2

 

Окремим видом є сексуальне насильство. Найпоширенішим різновидом є примус до небажаних статевих стосунків, що зокрема стосується й сімейних пар, які перебувають в офіційному шлюбі. Саме за сексуальне насильство в Україні передбачена кримінальна відповідальність. У попередніх випадках кривдника карають адміністративними штрафами, громадськими роботами, адмінарештом. Хоча за систематичне вчинення будь-якого виду домашнього насильства може настати й кримінальна відповідальність.

Головне, при кожному насильницькому вчинку треба викликати поліцію та фіксувати порушення протоколом. Не мовчати та не терпіти, бо згодом буде тільки гірше.

 

Не терпіти та не мовчати – переселенців у Полтаві вчили протидіяти домашньому насильству - Фото №3

 

Покарання кривдника через суд

 

Правильно оформлені протоколи є підставою та можливістю покарати кривдника через суд. У цьому можуть допомогти фахівці системи безплатної правової допомоги – проконсультувати, скласти позовну заяву та здійснити адвокатський супровід у суді.

«Внутрішньо переміщені особи належать до тих категорій громадян, які можуть розраховувати на безоплатну вторинну правову допомогу. Вона полягає у складенні процесуальних документів до суду та представництво інтересів потерпілої особи в суді абсолютно безплатно. Тобто послуги адвоката будуть безплатними, тільки судові витрати покладаються на позивача», – повідомив Юрій Ночовний, юрист полтавського Бюро правової допомоги №1.

 

Не терпіти та не мовчати – переселенців у Полтаві вчили протидіяти домашньому насильству - Фото №4

 

Суд може видати кривднику обмежувальний припис терміном від одного до шести місяців. На цей період заборонено наближатися до жертви, спілкуватися з нею у будь-який спосіб. Порушення цього припису тягне за собою, у тому числі, кримінальну відповідальність.

«Якщо на жаль, є факт вчинення домашнього насильства, основне, що має зробити жертва – вирішити для себе «все, досить» і поставити крапку. Щоб не було напівмір, треба фіксувати в поліції кожен випадок та потім звертатись до суду. Державою розроблений чіткий законодавчий алгоритм покарання кривдників, що вчиняють домашнє насильство», – підкреслив Юрій Ночовний.

 

У фокусі міжнародних організацій

 

Даний захід був проведений в рамках всеукраїнської кампанії «16 днів проти насильства», що проводиться щорічно з 25 листопада до 10 грудня. Ініціатором виступила ГО «КримСОС», яка проводить просвітницьку роботу як серед вимушених переселенців, так і серед місцевих мешканців.

 

Не терпіти та не мовчати – переселенців у Полтаві вчили протидіяти домашньому насильству - Фото №5

 

«Тема домашнього насильства не є новою. Прикрі випадки були й раніше, а під час війни проблема постала ще гостріше. А ми все робимо для  того, щоб зменшити це негативне явище. Проводимо просвітницькі заходи щодо протидії домашньому та гендерно зумовленому насильству. Бо коли люди обізнані про свої права, коли вони знають, куди звертатись по допомогу, коли люди розуміють, що допомога є, то вони її отримують. Ми прагнемо того, щоб наше середовище стало більш толерантним. Навіть якщо дана тема не стосується особисто тих, хто був присутнім на цьому заході, їх знання зможуть допомогти іншим», – зауважила представниця громадської організації «КримСОС» Наталія Сичова.

По закінченні заходу відбулося неформальне спілкування за чаєм та кавою. Також всі учасники отримали подарунки від УВКБ ООН – гігієнічні набори.

 

Не терпіти та не мовчати – переселенців у Полтаві вчили протидіяти домашньому насильству - Фото №6

 

Світлана Денисенко

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика