Новий президент чи Росія: хто припинить війну на Донбасі?

5166
коментарі відсутні

Новий президент чи Росія: хто припинить війну на Донбасі?

Кандидат в президенти Володимир Зеленський назвав свій рецепт припинення війни на Донбасі. За його словами, необхідно продовжувати Мінський процес, попутно змінюючи його формат. Крім того, пан Зеленський виступає за прямі переговори з Росією в присутності представників Заходу. Але на жаль, як вважає військовий експерт Денис Попович, пишучи блог для видання “Апостріф”, реальність є такою, що Володимиру Зеленському, в разі обрання президентом, буде дуже важко втілити цей план у життя.

Отже, Мінські угоди, укладені в лютому 2015 року, передбачають план дій, спрямований на досягнення миру на Донбасі та повернення непідконтрольних районів під юрисдикцію України на певних умовах. Необхідно, серед іншого, забезпечити взаємне припинення вогню, здійснити відвід важких озброєнь, почати діалог щодо модальностей проведення місцевих виборів, прийняти закон про амністію осіб, які брали участь у бойових діях, провести обмін заручниками, відновити економічні зв’язки з непідконтрольними регіонами, а також забезпечити передачу повного контролю над державним кордоном в зоні конфлікту українській стороні, почавши цей процес відразу після місцевих виборів. Далі Мінські угоди вимагають провести роззброєння і виведення всіх іноземних збройних формувань під наглядом ОБСЄ, а також забезпечити реалізацію конституційної реформи щодо надання окремим регіонам Донецької та Луганської областей особливого статусу.

У цьому алгоритмі немає Росії, яка не вважає себе стороною конфлікту, позиціюючи його як внутрішньоукраїнську проблему. Тому, закликаючи до прямого діалогу з РФ і декларуючи необхідність виконання Мінських угод, Володимир Зеленський, по суті говорить речі, які суперечать одна одній. Майже немає сумнівів у тому, що у разі обрання Володимира Зеленського президентом, його зустріч з президентом РФ Володимиром Путіним стане питанням часу. Однак на сьогодні немає ніяких причин думати, що Кремль змінить свою офіційну позицію з приводу війни на Донбасі та раптом визнає Росію стороною конфлікту. І можливий прихід Зеленського до влади ніяк цього не змінить.

На переговорах з Володимиром Путіним, панові Зеленському, напевно вкажуть на цю обставину і запропонують налагодити діалог з “керівниками” “ДНР” і “ЛНР”.

Отримавши таку пропозицію, Володимир Зеленський опиниться перед кількома варіантами розвитку подій (військова операція – це теж варіант, але в програмі Зеленського цієї опції немає).

Відмовитися вести переговори з ватажками терористів і наполягати на прямих контактах з лідерами РФ. До речі, саме про це 11 квітня заявив представник штабу Зеленського Дмитро Разумков. За його словами, переговори з представниками терористичних організацій “ДНР” і “ЛНР” малоефективні, оскільки всі рішення все одно приймаються в Кремлі. Але така позиція відразу ж блокує будь-які прямі переговори з РФ в мінському форматі. Вона призведе лише до того, що на Донбасі продовжиться повільний збройний конфлікт без особливого просування в будь-яку зі сторін. У цьому плані політика Зеленського щодо Донбасу нічим не буде відрізнятися від політики президента Петра Порошенка, яку він проводив в останні чотири роки.

Другий варіант – виконати Мінські угоди. Дуже комфортний для Росії та дуже небезпечний для України сценарій. З одного боку, наша країна дійсно може отримати мир, а з іншого боку Росія не тільки вирішує всі свої проблеми на Донбасі, а й у середньостроковій перспективі отримує шанс захопити всю Україну. Річ у тому, що в нашій країні дійсно багато хто хоче якнайшвидшого припинення війни. Згідно з соціологічним дослідженням, проведеним фондом “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва спільно з Центром Разумкова, станом на грудень минулого року, 51,2% громадян України бажають досягти миру шляхом компромісів. Але ці компроміси мають чітко окреслені межі. Наприклад, громадяни вважають неприйнятними саме ті поступки, які передбачені Мінськими угодами.

Микита Синицін


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика