Олександрівська ОТГ залучає гроші на розвиток громади
Олександрівська селищна ОТГ утворилась у квітні 2018 року. До об’єднаної громади увійшли 42 села з Олександрівського району. З кожним роком Олександрівська ОТГ нарощує потужність та розвивається.
Для покращення інфраструктури та надання адміністративних, соціальних, освітніх та інших послуг тут використовують не тільки гроші з місцевого бюджету, але й залучають інші джерела фінансування.
Для людей похилого віку
Територіальний центр соціального обслуговування раніше був районним закладом. Коли Олександрівська громада об’єдналась, то відразу створили комунальний терцентр ОТГ. Він обслуговує жителів не тільки громади, але й решти району, а також сусіднього Добропільського району.
Двадцять п’ять соціальних робітників обслуговують на дому 210 підопічних. У стаціонарному відділенні проживає 30 людей. Цей «будинок людей похилого віку» розміщений у Очеретинській лікарні. На термомодернізацію стаціонару спрямували гроші ДФРР при співфінансуванні з селищного бюджету, загальна вартість проєкту – 11,6 млн грн. До середини літа тут уже замінили вікна та двері, ремонтують покрівлю, підготували до утеплення. До кінця року проєкт мають завершити.
Дитсадочки в школах
Значна увага в Олександрівській громаді приділяється закладам освіти. За рахунок місцевого бюджету тут проводять ремонти в трьох школах, куди перевели дитячі садки та зробили їх навчально-виховними комплексами в селах Мирна Долина, Золоті Пруди та Новоолександрівка
«На опалення одного дитсадка за місяць витрачали 40 тисяч гривень, причому умови перебування дітей були незадовільними, – розповідає голова Олександрівської ОТГ Людмила Борисевич. – Перевели дитсадки до шкіл, завершуємо ремонтні роботи. Діти дошкільного віку тепер відвідуватимуть сучасні заклади освіти».
Опорний учбовий заклад
Олександрівська опорна школа до початку навчання буде повністю новою. Реконструкція учбового закладу розпочалась восени минулого року за рахунок грошей з ДФРР. Минулого року витратили 22 млн грн, у поточному – понад 5 млн грн.
Нова покрівля, перепланування кабінетів, збільшена їдальня, умови для маломобільних здобувачів освіти, в тому числі спеціальний ліфт – усе це передбачене проєктом реконструкції. Окрім оновлення будівлі, тут проведуть благоустрій прилеглої території.
За словами директорки школи Валентини Остапчук, наразі в школі 467 учнів, з нового року прийде поповнення з філій – близько 50 старшокласників, а загалом Олександрівська опорна школа розрахована на 804 учня.
Спортивна громада
Десять футбольних полів збудували на території Олександрівської ОТГ, використовуючи для цього різні джерела фінансування. Чотири з них – у минулому році за рахунок державної цільової програми на території учбових закладів у селах Михайлівка, Очеретине, Мирна Долина та Золоті Пруди.
У селі Петрівка Перша футбольне поле збудували посеред села за гроші з селищного бюджету, в селі Зелений Брід поле облаштував місцевий підприємець.
Бюджет участі
Аби залучити місцевих жителів до розвитку території, минулого року Олександрівська ОТГ запровадила бюджет участі. До реалізації громадського бюджету долучилась Британська рада. Загальний бюджет конкурсу склав 600 тис грн, з них 400 тис грн – гроші селищного бюджету, решта – донорська підтримка.
На перший конкурс подали 37 проєктів, переможцями обрали 15 з них.
Проєкти були спрямовані на організацію громадського простору та розвиток інфраструктури. Завдяки громадському бюджету в селах Олександрівської ОТГ збудували дитячі та спортивні майданчики, відремонтували автобусні зупинки, облаштували зони відпочинку, замінили вікна та двері в під’їздах багатоквартирних домів.
Серед таких проєктів – облаштування спортивного майданчика «Бухта вікінгів» у селі Некременне. Олександр Бондаренко – місцевий фермер, він один з активістів села, які виступили за спортивний майданчик. Через травму ноги майже півжиття Олександр ходить на протезі, саме спорт урятував його. Радіє, що тепер у молоді в селі є можливість займатись на тренажерах.
У селі Новоандріївка завдяки громадському бюджету з’явився дитячий майданчик «Мрія». Місцева жителька Валентина Третьякова разом з односельцями взялась до роботи, привели до ладу пустир та встановили спортивне та ігрове обладнання. В планах – розширення майданчика та встановлення освітлення, з цими проєктами беруть участь у конкурсі бюджету участі в поточному році.
Огірки від куркуля
Олександр Кісненко з села Петрівка Перша отримав грант у обласному конкурсі «Український донецький куркуль» та придбав теплицю. Родина Кісненків і раніше вирощувала овочі в ґрунті. Починали з моркви та капусти. Потім стали робити теплички. Торік розширили обсяги, за грантові гроші з обласного та місцевого бюджетів купили теплицю на 5 соток з системою опалення. Перший рік вирощували томати та огірки, цього року лише огірки.
Овочі фермер реалізує в місцевих крамницях Олександрівського району. Вони завжди свіжі, тому можуть конкурувати з тими, що привозять з інших регіонів.
Минулого року тепличне господарство «Овочі домашні» виграло новий грант від ПРООН – на придбання котла для опалення тепличного господарства. Перший врожай огірків уже зібраний, теплиці готують до другого етапу вирощування огірків та зелені.
Тротуарна плитка від КП «Віднова»
Об’єднавшись у громаду, Олександрівська ОТГ створила комунальне підприємство «Віднова». Силами комунальників тут прибирають сміття, обслуговують багатоквартирну забудову та комунальні інженерні мережі, надають послуги з тепло- та водопостачання,.
У поточному році при КП «Віднова» створили цех з виробництва тротуарної плитки. Загальна вартість проєкту – 720 тис грн. Трохи менше 200 тис грн. склало співфінансування з місцевого бюджету, 530 тис грн. – донорська підтримка від USAID. Виробництво розмістили в селі Беззаботівка, в колишній шкільній котельні.
Нове виробництво передбачає створення чотирьох робочих місць, тут виготовлятимуть тротуарну плитку та бордюрний камінь. У першу чергу – для ремонтних робіт та благоустрою території громади.
Розвиток наперед
Олександрівська селищна ОТГ планує свій розвиток наперед. Тут завершують роботу над розробкою Стратегії соціально-економічного розвитку громади на період до 2027 року. Документ планують затвердити вже на початку цієї осені. Експертну підтримку під час розробки стратегії громаді надавав Донецький офіс Програми «U-LEAD з Європою». Спільно розробляли стратегічне бачення та стратегічні цілі, дискутували щодо основних завдань та проєктів, які увійдуть до стратегії розвитку.
За словами експерта з регіонального розвитку Артема Колодезного, об’єднані громади мають постійно міркувати, яким чином залучати додаткові гроші на проєкти розвитку. Власного бюджету на все не вистачить, тож треба розглядати різні джерела фінансування. Навіть на рівні обласного та державного бюджетів присутня конкурентність, адже через Державний фонд регіонального розвитку фінансуються не всі проєкти, які подані на розгляд.
Така ж ситуація з міжнародною технічною допомогою. Саме тому громади, в тому числі й Олександрівська селищна ОТГ, беруть участь у тренінгах та семінарах з питань проєктного менеджменту.
Ольга Нікуліна, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!