Отримати компенсацію за зруйноване війною житло тепер можливо – прийнято порядок виплат
Минулого тижня Кабінет Міністрів України впорядкував питання виплати компенсації постраждалим, житлові будинки або квартири яких були зруйновані через збройну агресію Російської Федерації. Відповідну Постанову оприлюднено на урядовому порталі.
Варто зазначити, що протягом шести років, що точиться збройний конфлікт на Сході Україні, й досі не було розроблено чіткого та дієвого механізму компенсації за зруйноване або пошкоджене житло приватної власності.
Між тим, за даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, на початок цього року на території Луганської та Донецької областей пошкоджено (зруйновано) 13021 об’єктів житлового фонду.
З них 825 – будинки комунальної форми власності, 12188 – будинки приватної власності, 8 – будинки Об’єднань співвласників багатоквартирного будинку. Орієнтовна сума коштів, необхідних для відновлення зазначених об’єктів, становить 2,7 млрд грн.
Частину цього житла вже відновлено за кошти державного та обласних бюджетів, але лишається багато людей, які втратили майно та навіть не отримали за це компенсацію. Згідно Закону України «Про боротьбу з тероризмом» відшкодування шкоди, заподіяної терористичним актом, має здійснюватися за рахунок Державного бюджету України із наступним стягненням коштів з осіб, якими заподіяно шкоду.
Однак скористатися своїм правом постраждалі не могли, оскільки процедуру компенсаційних виплат не було врегульовано, як і не було передбачено коштів у Держбюджеті на ці цілі.
Нарешті цього року ситуація зрушила з місця. По-перше, у бюджеті на 2020 рік для підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на Сході України, передбачили 20 млн грн. Раніше подібних бюджетних видатків не планували.
По-друге, уряд затвердив Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації.
Прийнятим Порядком встановлено, яким чином відбуватиметься оцінка заподіяної шкоди житлу, та прописано алгоритм звернення особи до органів державної влади та ВЦА з метою його визначення. Окремо визначено, що відшкодування Україні витрат на такі компенсації буде частиною консолідованої претензії до Росії.
Хто може отримати грошову компенсацію?
- Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, житлові будинки чи квартири яких пошкоджено чи зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації, викликаної збройною агресією Російської Федерації.
- Власники житла, яке перебуває на контрольованих Україною територіях та було зруйновано під час військових дій після 14 квітня 2014 року. Під дію Постанови потрапляють виключно житлові будинки (квартири) та не враховуються руйнування інших господарських споруд.
Який алгоритм дій?
- Обстеження пошкодженого або зруйнованого житла органами місцевого самоврядування або військово-цивільними адміністраціями населених пунктів.
- Облік пошкодженого або зруйнованого житла.
- Складання та затвердження списків постраждалих на відповідній території.
- Видача довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.
- Звернення постраждалих громадян до регіональних органів соціального захисту населення та органи місцевого самоврядування, а якщо вони не діють – до місцевих ВЦА із заявами про виплату компенсації.
- Прийняття рішення про надання постраждалим грошової допомоги спеціальною комісією. Комісія утворюється в Донецькій та Луганській областях Донецькою та Луганською облдержадміністраціями. Рішення про утворення комісії погоджується з Мінреінтеграції.
Розмір компенсації постраждалим визначатиметься за показниками опосередкованої вартості спорудження житла у регіонах України, але не більше 300 тисяч гривень.
За дорученням Уряду Донецька та Луганська облдержадміністрації протягом місяця мають сформувати та організувати роботу комісії з розгляду питань, пов’язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житло яких було зруйновано.
На Мінреінтеграції покладено завдання здійснювати розподіл бюджетних коштів пропорційно кількості постраждалих за областями та відповідно до обсягу бюджетних коштів на поточний рік. У разі наявності заяв, поданих в один день, пріоритетність надається постраждалим, житло яких було зруйновано раніше.
Грошове відшкодування за зруйноване житло є одноразовим. Повторна виплата коштів не допускається.
Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Тоб то, не зрозумiло, тим у кого зруйноване житло знаходиться на непiдконтрольнiй терiторii, нiчого не саiтить?