Північні корейці – брати: у РФ зменшується інтерес до самопроголошених народних республік Донбасу
Російські соціологи продовжують констатувати зменшення цікавості рядових росіян до долі самопроголошених Донецької та Луганської «народних республік». Тепер їх більше цікавить більш актуальні та злободенні теми, серед яких жорстке протистояння між Північною Кореєю та США.
Так, за даними Левада-центру всього 41% росіян вважають, що Росія повинна підтримувати “ДНР” і “ЛНР” в українському конфлікті, Опитування показало, що в цілому ставлення респондентів до Україні покращилося.
Починаючи з 2014 року інтерес росіян до подій на Україні впав двічі: так, якщо 3 роки тому «уважно» та «дуже уважно» за подіями слідкували 64 відсотки громадян Російської Федерації, то на цей час це лише 31%. Втричі, з 18 до 6: впала кількість тих хто «дуже уважно» слідкував за ситуацією на Україні та Донбасі.
У той же час із 36 до 68% зросла кількість тих, хто не слідкує за подіями в Україні.
Спад інтересу росіян до українського конфлікту, згідно із даними Левада-центру, спостерігається з червня 2015 року. У період з травня по вересень частка респондентів, які стежать за останніми подіями на Україні, знизилася з 35 до 31%.
Тема юридичного статусу “ДНР” і “ЛНР” замовчується в російських ЗМІ, вони не пропонують аудиторії однозначної думки на цей рахунок, заявив РБК соціолог Левада-центру Степан Гончаров. «Але все-таки 41% підтримки “ДНР” і “ЛНР” досить багато, хоча до ідеї приєднати Донбас росіяни вже охололи. Інтерес до української теми зараз значно менше, ніж у 2014-2015 роках», — міркує експерт.
Результати опитування Левада-центру про необхідність підтримки так званих ДНР і ЛНР «цілком логічні і відображають реальну картину», – вважає керуючий партнер Агентства стратегічних комунікацій Вадим Самодурів. «При всьому співчутті громадян Росії до російськомовному населенню України та жителям невизнаних республік позначається втома суспільства від конфлікту між Росією і Україною, так і від невизначеності, яка склалася навколо Донбасу. Люди в Росії не бачать перспектив у вирішенні ситуації», – міркує політолог.
Після падіння відношення росіян до України протягом 2015-2016 років у 2017 році воно покращилося і досягла рівня початку 2014 року, у цілому щоправда впавши у півтора рази із 46% «добре» у 2013 році до 29% «добре» у 2017 році.
На думку Самодурова, для більшості росіян до цих пір не очевидний відповідь на питання, навіщо Росії підтримувати Донбас. Іншим фактором, що викликає невизначеність громадян щодо так званих ДНР і ЛНР, він називає «правовий бєспрєдєл» на території республік, наприклад історію з утриманням «на підвалі» у Донецьку журналіста і російського громадянина Романа Манекина (він був викрадений невідомими силовиками в Донецьку 28 вересня, пізніше з’ясувалося, що у журналіста перелом ноги та інші травми). Росіяни хочуть визначеності та послідовності від влади, а поки навіть на рівні еліт немає однозначного сприйняття Донбасу і тієї місії, яку виконує Росія», уклав Самодурів.
Російське видання РБК взяло коментар у повноважного представника самопроголошеної ДНР в контактній групі з Донбасу Дениса Пушиліна. «Я не буду сперечатися з наведеними цифрами, ми всі розуміємо, від чого вони залежать, але ніякими кількісними показниками не виміряти спільність цінностей, духу і загальної історії, дозволяють нам відчувати себе з Росією єдиним цілим, незважаючи на наявні кордони», – заявив він.
Здебільшого росіян зараз цікавлять інші теми, більш актуальні і злободенні теми, наприклад, жорстке протистояння між США та Північною Кореєю, яке набагато швидше може призвести до Третьої світової війни, ніж війна на Донбасі.
Втім, у той же час зріс страх росіян перед тим, що збройні зіткнення на сході України можуть перерости у війну між Росією і західними країнами або у світову війну. Якщо в липні 2016 року такого сценарію побоювалися 29%, то у вересні 2017-го – вже 40%.
«Що стосується передчуття нової світової війни, швидше вибиваються з ряду дані за 2016 рік, коли ми зафіксували зниження показника з 43% в липні 2015 року до 29%, – прокоментував ці дані РБК Степан Гончаров. – Це могло бути тимчасовим коливанням громадської думки через якихось подій».
Так чи інакше, а тема самопроголошених республік зникає не лише з перших шпальт та ефірів російських ЗМІ, але й із думок та свідомості росіян, що говорить про одне – чекати на вступ самопроголошених ЛНР та ДНР до складу Російської Федерації – марно. Більш того, скоріш за все слід очікувати слідом за падінням інтересу до республік і обсягу допомоги та фінансування останніх за рахунок Росії.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!