Повідомив про корупцію – отримай грошову винагороду
До 15 мільйонів гривень може бути виплачено людині, яка повідомила про корупційний злочин, розмір якого перевищує 11 млн грн. Таку законодавчу норму введено в дію з 1 січня 2020 року змінами до Закону України «Про запобігання корупції» стосовно викривачів корупції.
Законом визначено мінімальний розмір корупційних збитків, за викривання якого виплачується винагорода, обрахування цієї винагороди, а також окреслено коло осіб, яких можна вважати викривачами корупції, та перелічені засоби їхнього захисту.
Хто може бути викривачем
Згідно з Законом, викривач корупції – це та людина, який інформація про злочин стала відома під час її професійної, трудової, громадської, наукової діяльності або проходження служби чи навчання.
Припустимо, особа працює в державній установі чи в комунальному підприємстві, навчається чи служить, або є громадським активістом, і при цьому має відомості про вчинення корупційних дій у цій сфері, а саме – конкретні факти, обставини, прізвища, документи.
Якщо людина переконана у достовірності цієї інформації, вона повідомляє про неї в правоохоронні органи і при цьому має гарантовані Законом привілеї.
Законом передбачено, що повідомляти про корупцію можна й анонімно, через створені Національним антикорупційним бюро України та Національним агентством із запобігання корупції захищені анонімні канали зв’язку. Через них викривач може надіслати відомі йому дані, гарантовано зберігаючи свою анонімність.
При цьому, у разі не підтвердження повідомленої інформації, викривач корупції не несе юридичної відповідальності.
Винагорода викривачу
Винагорода передбачена лише за ті повідомлення про корупційні злочини, грошовий розмір яких у 5000 і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Зараз він становить 2197 грн. Таким чином, має бути викрита корупція на суму не менше ніж 10 млн 985 тис грн.
У такому разі викривачу призначається винагорода в межах 10% суми корупційного злочину, але не більше ніж 3000 мінімальних зарплат. Тобто грошова винагорода не може перевищувати 15 млн грн (мінімальна зарплата на даний час становить 5000 грн). У випадках, коли про один і той самий корупційний злочин повідомляють декілька осіб, то винагорода розподіляється між ними у рівних частинах.
У Законі зазначено, що виплата винагороди викривачу здійснюється тільки після ухвалення обвинувального вироку суду щодо корупціонера. Однак, право викривача на винагороду не залежить від того, чи повернені завдані державі збитки.
Захист викривача
Окрім фінансових стимулів, Закон гарантує виявнику корупції юридичний захист, який поширюється не тільки на нього, а й на членів його родини.
Права та гарантії захисту викривача викладені у статті 53-3 Закону України «Про запобігання корупції» і виникають з моменту повідомлення інформації про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень.
З цього моменту викривач має право:
- подавати докази, що підтверджують надану інформацію;
- давати пояснення, свідчення або відмовитися їх давати;
- на конфіденційність;
- на забезпечення безпеки щодо себе та близьких осіб у разі загрози життю і здоров’ю, або відмовитись від таких заходів;
- на відшкодування витрат на адвоката та на судовий збір;
- на отримання психологічної допомоги.
Викривач корупції також має право отримувати інформацію про стан та результати розгляду, перевірки, розслідування за повідомленої ним інформації.
Щодо трудових прав, то викривачу та його близьким особам не може бути відмовлено у прийнятті на роботу, їх не може бути звільнено чи примушено до звільнення, притягнуто до дисциплінарної відповідальності у зв’язку з повідомленням про корупційні факти.
Якщо викривача та членів його сім’ї примусово відсторонено від виконання трудових обов’язків, оплата праці на цей період здійснюється в розмірі середньої заробітної плати працівника за останній рік.
Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!