Позбавитись газового монополіста – є можливість змінити постачальника газу

9737
коментарі відсутні

Позбавитись газового монополіста – є можливість змінити постачальника газу

Тепер мешканці Донеччини можуть за бажанням купувати блакитне паливо не у свого звичного облгазу, а шукати іншого постачальника з будь-якого регіону країни. За Законом України «Про ринок природного газу», з 1 липня побутовим споживачам надано право вільно обирати постачальника природного газу.

До того ж, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), спростила процедуру зміни постачальника, що дало старт для повноцінного відкриття ринку газу.

До цього ринок газу був монополізованим, тобто ми не мали альтернативи, ніж покупати газ у місцевої газопостачальної компанії, яка є афілійованою з операторами газорозподільних мереж. Запроваджуючи ринок газу для побутових споживачів, Україна продовжує курс на перехід до ринкової моделі комунальної сфери.

 

Як організовано постачання газу населенню

 

Зараз напряму з побутовими споживачами працюють два типи компаній – одна постачає газ (газзбут), друга обслуговує мережі (оператор газорозподільних мереж). Починаючи з січня цього року ми побачили це розділення функцій, отримавши у платіжках замість однієї дві строчки з нарахуваннями за споживання газу. Фактично обидві компанії є вихідцями з одного облгазу – природнього монополісту у даному регіоні.

Газзбут отримує ресурс у НАК «Нафтогаз України» та продає його населенню, збираючи плату за спожитий обсяг газу. Оператор газорозподільних мереж забезпечують доставку газу споживачам, здійснює технічне обслуговування труб, ліквідує аварії, забезпечує необхідний тиск в мережах та отримує плату саме за доставку газу.

Від послуг існуючого оператора газорозподільних мереж не можливо відмовитись, оскільки газопровідна система в країні єдина, в регіонах право на обслуговування мереж та розподіл газу на кожній території закріплено за конкретним облгазами. А ось змінити постачальника блакитного палива тепер цілком можливо. І для цього не потрібно прокладати новий газопровід.

 

Позбавитись газового монополіста – є можливість змінити постачальника газу - Фото №1

 

Як змінити постачальника газу

 

Законодавство дозволяє вибирати постачальника газу серед тих компаній, які мають відповідну ліцензію, и змінювати його хоч кожні півроку. Відповідне повідомлення, зокрема, розміщено на сайті ПАТ «Донецькоблгаз».

Якщо клієнт вирішив скористатися таким правом, йому потрібно зробити наступне:

  • Обрати нового постачальника. Це доволі складне завдання, адже серед ліцензіатів НКРЕКП понад 600 компаній, з них з населенням працюють більше 50-ти. На даний час не існує єдиної бази газопостачальних підприємств для побутових споживачів, де можна переглянути цінові пропозиції та умови роботи. Доведеться шукати їх самому, передивляючись сайти та порівнюючи рівень клієнтського сервісу.
  • Укласти договір з новим постачальником. В ідеалі це повинно бути в режимі онлайн, і як обіцяють, в один клік на комп’ютері.
  • Повідомити діючого постачальника про намір розірвати з ним договір на постачання природного газу.
  • Повністю розрахуватись перед діючим постачальником за спожитий газ. Обов’язково отримати акт звірки розрахунків, або довідку про відсутність заборгованості.

Важливо! Попередній постачальник не має права вимагати плату чи будь-яку іншу фінансову компенсацію, якщо клієнт вирішив відмовитись від його послуг. Однак, якщо під час переходу до нового постачальника виникає заборгованість перед попереднім, останній може припинити газопостачання, тобто завчасно «відрізати» споживача від газу.

Постачання природного газу новим постачальником починається з першого числа розрахункового періоду, наступного за тим, у якому укладено договір. Також споживач має бути приєднаним до підтвердженої номінації нового постачальника.

 

Ринкові можливості

 

Ринок газу для населення означає конкуренцію серед постачальників, які у боротьбі за клієнта будуть підвищувати рівень сервісу, виставляти більш вигідні цінові пропозиції, а можливо – запроваджувати гнучкі тарифні плани, як це роблять провайдери інтернет-послуг і мобільні оператори. А ціни на схожі пропозиції вирівнюватиме ринок.

Саме так вже працюють ринкові умови для бізнесу. Наразі газові компанії змагаються за можливість стати постачальником для великих підприємств, що споживають природний газ у великих об’ємах.

 

Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика