Профіль для громади як паспорт для людини
Задля активізації соціальної згуртованості та вивчення питань безпеки активна громадськість спільно з місцевою владою розробили профілі громад у Донецькій та Луганській областях. Експертну підтримку на це вони отримали завдяки Програмі ООН із відновлення та розбудови миру.
Що таке профіль громади?
Профіль громади – це документ, який складається з набору статистичних даних, таблиць, графіків, діаграм та тексту. Весь матеріал структурований, викладений логічно та легко піддається аналізу. Профіль громади нагадує своєрідний паспорт. Статистична інформація, різні дані та показники у ньому допомагають не тільки розкрити стан справ у громаді, а й окреслити можливості її подальшого розвитку.
Особливої актуальності це набуло з початком процесів із децентралізації влади на місцях. Усі зміни мають сенс, коли громада готова брати на себе відповідальність за подальші дії. Саме громада – це той ключовий гравець, що визначає пріоритети діяльності та створює безпечне середовище на своїй території.
Дружківка: напрямок руху для спільної роботи влади та громадськості
Створення Профілю громади Дружківки Донецької області стало першою спробою комплексного підходу до вивчення потреб і проблем громади з питань громадської безпеки та соціальної згуртованості. Аналітична робота зі збору матеріалу для профілю розпочалася у грудні 2018 року.
У Дружківці над створенням профілю громади працювали відразу декілька громадських організацій спільно з місцевою владою: ГО «Нова Дружківка», «Україна можливостей» та «Твій формат». Представники влади узагальнювали статистичні відомості, активісти працювали над проведенням соціологічного опитування, збором та аналізом інформації та проводили оцінку сильних та слабких сторін.
«Безпосередньо над документом активно та постійно працювали сім людей, – згадує громадська діячка Світлана Агаджанян. – Це була повністю волонтерська ініціатива – перший крок для виявлення запитів у громаді. На створення документа пішло десь пів року. Спочатку ми були на тренінгах від ПРООН, що проводились у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру, де вивчали сутність профілю та разом розбирались, як проводити фокус-групові дослідження. Потім – тривала дослідницька робота, опитування та погоджувальні зустрічі».
У грудні 2018 – березні 2019 рр. робоча група зі створення Профілю громади провела соціологічне дослідження «Умови життя, безпека та перспективи розвитку громади». Дослідження мало на меті визначити найактуальніші проблеми громади, розібратись із оцінкою якості послуг, провести діагностику проблематики, що пов’язана з питаннями соціальної згуртованості та громадської безпеки, а також визначити пріоритетні напрямки розвитку громади.
Менторка робочої групи з безпеки та соціальної згуртованості Світлана Агаджанян розповідає, що під час соціологічного опитування зіткнулись із деякими парадоксами. Люди вважали, що молодь потребує додаткової уваги з питань безпеки і водночас несе найбільшу небезпеку – такі собі провокатори небезпечних ситуацій. У містян на той час не було запитів щодо налагодження водопостачання. Лише в 2020 році, коли провели нове опитування, жителі визнали цю проблему.
«Опитування людей надавало розуміння, що наші пріоритети збігаються із запитами жителів. Чи треба це громаді, чи не робимо зайвого? Робота над профілем показала: людям важливо, щоб їх питали, з ними радилися. Вони хочуть бути причетними до всіх перетворень», – коментує важливість проведеної роботи пані Світлана.
Пані Агаджанян навела також приклад встановлення камер спостереження на вулицях Дружківки: першочергові місця для їх розміщення визначали звичайні жителі громади – вони наносили на мапу позначки там, де саме треба облаштувати відеонагляд. Ця співпраця вже дала результат – 30 камер спостереження нині на етапі підключення.
У межах роботи над профілем розробили соціальне картування Дружківки. Зосередилися на питаннях безпечних та небезпечних місць у громаді. Найбільшу увагу отримали локації, які є небезпечними через стан дорожньої інфраструктури, зокрема – пішохідні зони поряд навчальних закладів, зупинок громадського транспорту тощо.
Карта. Безпечні та небезпечні місця Дружківки
Профіль громади виявляє найважливіші потреби громади. Вирішувати їх треба спільними зусиллями місцевої влади та громадськості. Це механізм адвокації та представлення проблем, який дозволяє казати, що це не вигадка окремих активістів, а реальні потреби людей, а також –дієвий інструмент залучення людських ресурсів до процесу прийняття рішень.
Створення Профілю громади стало підґрунтям для подальшої взаємодії всіх зацікавлених у розвитку Дружківки сторін. За півтора року вдалося реалізувати 11 ініціатив, що стосувалися питань безпеки та соціальної згуртованості. Залучили понад 2 млн грн на розвиток громади. Серед найбільш знакових проєктів – створення ресурсної кімнати на базі ДСНС, відкриття «зеленої кімнати» у поліцейському відділі та проєкт «Здорова громада», спрямований на покращення якості медичних послуг для дружківчан.
Вугледар: профіль громади – настільна книга для реалізації проєктів
Над розробленням Профілю громади Вугледара спільно працювали громадськість та місцева влада. Заступниця керівника Агенції розвитку Вугледара Тетяна Сігаєва зазначає, що профіль – це такий інструмент, який дозволяє зрозуміти, як виглядає ситуація в громаді. При розробленні профілю є реальна можливість залучати людей. Громада має статистичну інформацію про своїх жителів, якого вони віку та статі, а що найважливіше – в профілі є результати опитування мешканців.
Серед найважливіших проблем, які потребують негайного вирішення, жителі громади виділили загрозу від бродячих тварин, безробіття та неможливість працевлаштування, низький рівень медичних послуг, незадовільний стан доріг і транспортного сполучення, зловживання алкоголем і наркотичними речовинами серед населення та недостатній рівень вуличного освітлення.
Одним із методів дослідження було також соціальне картування. Ініціативна група створила спеціальну онлайн-карту з 10 шарами інформації різного плану. Кожний шар карти має свою особливість та ілюструє такі сфери громади: соціальна та культурна сфери; базова інфраструктура; освіта; дитячі та спортивні майданчики; ОСББ; підприємництво, торгівля; соціальні проєкти; небезпечні місця; все для молоді.
КАРТА Вугледара
«Головне – це знання того, як треба проводити дослідження. Маючи необхідні знання, члени нашої команди (представники громадськості, влада та активні мешканці) вже можуть проводити самостійно такі дослідження, – зазначає Тетяна Сігаєва. – Профіль – це основа кожного проєкту, бо це практичний інструмент, як настільна книга. Усі проєкти, починаючи з 2019 року, звіряємо з інформацією в Профілі громади. Так відкрили Денний кризовий центр, Центр громадських ініціатив “SOVA” та реалізували проєкт «Безпечна громада».
Біловодська громада: перспективи для розвитку
Над створенням Профілю Біловодської громади Луганської області працювала велика кількість представників громади. Разом з селищною радою документ створювали три громадські організації: «Евсуг дія», «Городище вперед» та «Деркул 2013».
У процесі спільної роботи провели сотні інтерв’ю та зібрали матеріали з різних джерел. Спільна робота над статистичними даними та обробка результатів опитування згуртували людей та привернули увагу до питань громадської безпеки.
У процесі створення документа підняли актуальні питання, які турбували місцевих жителів. Люди мали можливість взяти участь у комплексному дослідженні громадської думки, висловити своє бачення та озвучити нагальні потреби, що існують у громаді.
За результатами опитування, найбільш гострими визначені наступні проблеми: незадовільний стан доріг і транспортного сполучення, безробіття, неможливість працевлаштування та недостатнє вуличне освітлення.
Головна спеціалістка сектора інвестиційної діяльності Біловодської селищної ради Оксана Мурашова згадує, що під час роботи над Профілем вони провели аналіз та виявили багато небезпечних районів у громаді. Спільна діяльність над документом дозволила посилити комунікацію між громадськими активістами та місцевим самоврядуванням.
Паралельно з анкетуванням жителів громади провели картування території Біловодської громади. На інтерактивну карту нанесли головні інфраструктурні об’єкти. З початком картування виявили багато об’єктів, які потребують уваги громади.
Карта Біловодської громади
Авторка: Ольга Нікуліна
Стаття підготована у межах проєкту «Ініціатива знизу», що реалізується ГО «Антикризовий медіа-центр» за технічного адміністрування ЗУРЦ у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!