Розмінування, бронювання співробітників, сільгосптехніка: як планують підтримати аграріїв на Донеччині

176386
коментарі відсутні

Розмінування, бронювання співробітників, сільгосптехніка: як планують підтримати аграріїв на Донеччині

У 2023 році Донецька область не входила у державний план розмінування. Тепер фермери, які не хочуть чекати на розмінування своїх сільськогосподарських угідь, можуть скористатися програмою компенсації витрат. Відновлено також програму часткового відшкодування вартості сільгосптехніки, що постраждала під час війни та/або яка потребує відновлення. Крім того, деяким сільгосппідприємствам Донеччини дозволили бронювати своїх співробітників від мобілізації.

Про це розповіла на брифінгу заступниця директора департаменту агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької ОДА Олена Рибакова. Роз’яснюємо, про що ідеться та як скористатися можливостями.

Розмінування сільськогосподарських земель

 

До плану на 2024 рік у Донецькій області включили 12,8 тис. га земель сільськогосподарського призначення. Роботи з розмінування сільськогосподарських угідь проходять у три етапи.

До першого увійшли 19 агропідприємств у восьми громадах. За даними Рибакової, почерговість розмінувань наступна:

  • І черга – 4,3 тис. га — це 19 агропідприємств у восьми громадах у трьох районах
  • II черга – 3,2 тис. га — 7 агропідприємств у шести громадах одного району
  • III черга – 5,3 тис. га — 8 агропідприємств у трьох громадах одного району.

Якщо фермер не хоче чекати на розмінування, то може скористатися програмою компенсації витрат за гуманітарне розмінування за умови виділення 20% коштів. Решту компенсує Міністерство економіки.

Подати заявки через Державний аграрний реєстр можуть тільки ті підприємства Донеччини, які проводять свою діяльність на території можливих, а не активних бойових дій. Після того, як фермер подав заявку:

  • Центр протимінної діяльності перевіряє: чи дійсно на цій ділянці потрібне розмінування (2 тижні).
  • Центр гуманітарного розмінування, що представляє інтереси фермера, проводить закупівлю на відкритих торгах в системі Prozorro.
  • після виконання робіт оператор протимінної діяльності надсилає документи Центру гуманітарного розмінування і тоді здійснюється оплата послуг.

Заявки подаються до 15 листопада і розглядаються у порядку черговості.

«Якщо до цього часу вичерпається обсяг бюджетних коштів, якщо програма буде користуватись попитом, то прийом заявок припиниться», – уточнила Олена Рибакова.

Часткове відшкодування вартості сільгосптехніки

 

8 березня 2024 року в Україні відновили програму часткового відшкодування вартості сільгосптехніки, яку довелось зупинити після початку повномасштабної війни через брак коштів. Тепер аграрії, які втратили техніку через бойові дії, знову можуть повернути чверть витраченої суми. Цьогоріч на компенсацію за придбання сільгосптехніки заклали 1 мільярд гривень.

«Ті, хто втратив свою техніку внаслідок обстрілів або хоче щось дрібне оновити, наприклад, сіялки, можуть скористатися такою можливістю отримати компенсацію 25% від держави. Наскільки вона актуальна і чи буде вона масовою в Донецькій області — це питання», – зазначає Олена Рибакова.

Для отримання часткового відшкодування аграріям необхідно придбати сільгосптехніку вітчизняного виробництва та подати заявку на компенсацію та документи, які підтверджують покупку, до уповноваженого банку.

Перелік постачальників агротехніки, яку держава може частково компенсувати, наразі узгоджує Мінекономіки. Після цього його опублікують за посиланням.

Бронювання аграріями співробітників від мобілізації

 

На Донеччині визначили критично важливим 41 сільгосппідприємство. Вони можуть бронювати частину своїх військовозобов’язаних працівників (трактористів, комбайнерів), аби продовжувати роботу.

З них Мінагрополітики визначило 23 підприємства, ще 18 – обласна військова адміністрація.

«Чому не всі підприємства можуть зараз оформити цей статус критично важливого? Тому що, згідно з законом, можуть стати критично важливими тільки ті підприємства, які відповідають певним критеріям. Один з них – розмір середньої заробітної плати. Зараз, за даними держстату, це 15,5 тис. грн. Тобто, якщо підприємство сплачує таку зарплату своїм працівникам, воно може претендувати на статус критично важливого», – пояснила Олена Рибакова.

Вона також додала, що аграрії можуть отримувати дозволи для пересування в комендантську годину, враховуючи те, що сільгоспроботи під час посіву можуть проводитись і в такі часи.

Для цього сільгосппідприємства та фермери мають звернутися з клопотаннями до військових адміністрацій населених пунктів. Перепустки отримають безпосередньо представники цих аграрних підприємств.

 

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика