Скільки за минулий рік заробили громади Донеччини

11955
коментарі відсутні

руки, які тримають прозору пластину з написом «Місцеві бюджети»

Понад 20 млрд гривень надійшло за минулий рік до місцевих бюджетів 46 громад Донецької області. Звідки були такі гроші, розбираємось з експертами регіонального офісу Програми ULEAD з Європою в Донецькій області

 

Двадцять мільярдів на 46 громад

 

У жовтні 2020 року за результатами місцевих виборів на території Донецької області були утворені ті громади, які не встигли об’єднатись за минулі п’ять років.

Відтоді уся територія регіону покрита територіальними громадами – загалом їх 46. З початку  2021 року всі громади перейшли на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом.

Як вони прожили минулий рік та скільки заробили, розповідає Віктор Сміренський, радник з питань муніципальних фінансів та управління регіонального офісу Програми ULEAD з Європою в Донецькій області.

За підсумками 2021 року до місцевих бюджетів територіальних громад Донецької області надійшло 21,3 млрд грн. Це на 8% перевищує затверджений річний план та на 15% – показники позаминулого року. У порівнянні з 2020 роком надходження збільшились не тільки  завдяки субвенції, а й  через збільшення ПДФО – середня  заробітна платня  зросла з 12,6 тис. грн до 14,8 тис. грн, зазначає експерт.

 

Скільки за минулий рік заробили громади Донеччини - Фото №1

 

Субвенції від держави

 

Обсяг офіційних трансфертів з вищих рівнів бюджету за минулий рік також виріс на 1,23 млрд грн.

За минулий рік громади Донеччини отримали майже 8 млрд грн міжбюджетних трансфертів. Це трохи більше третини від загальної суми доходів місцевих бюджетів.

Найбільший з них – освітня субвенція, розмір якої складає понад 2,5 млрд грн. Ця сума перевищує показники позаминулого року.

Медична субвенція у 2021 році була припинена, пояснює Віктор Сміренський. Якщо у 2020 році бюджети ще отримували гроші від держави у вигляді державної субвенції, то у 2021 році її перестали давати громадам. На заробітну платню, ліки та медичні послуги медзаклади отримують гроші від Національної служби здоров’я. Це в рамках програми державних гарантій медичного обслуговування населення. Сплачувати комунальні платежі, купувати обладнання для лікарень стало прямим обов’язком місцевих бюджетів.

 

 

Базова дотація для громад

 

Власних зароблених грошей громадам не вистачає. Понад 870 млн грн була перерахована базова дотація з державного бюджету до місцевих громад Донецької області.

Найбільшу суму базової дотації у 2021 році отримали:

  • серед міських громад – Костянтинівська, Торецька, Слов’янська та Волноваська (від 93 до 79 млн  грн);
  • серед селищних громад – Очеретинська, Сартанська, Мангушська (від 50 до 36 млн грн);
  • серед сільських громад – Старомлинівська, Кальчицька, Хлібодарівська (від 17,8 до 12,2 млн грн).

Найменшу суму базової дотації у 2021 році отримали:

  • Бахмутська, Мирноградська, Світлодарська міські громади від 2,3 до 6,5 млн грн;
  • Ольгинська та Новодонецька селищні громади – 4 та 8,8 млн грн відповідно;
  • Криворізька та Званівська сільські громади  –  0,3 та 2,6 млн грн відповідно.

 

Які громади діляться грошима

 

Реверсна дотація від бюджетів громад Донецької області до держбюджету за минулий рік склала 587 млн грн. У порівнянні з позаминулим роком цей показник вищий аж на 64%.

Найбільшими надавачами реверсної дотації у 2021 році були Маріупольська та Покровська міські громади, які віддали 444 та 95 млн грн відповідно. Серед сільських громад це була Іллінівська, яка віддала 6,6 млн грн реверсної дотації.

Серед селищних громад тільки Удачненська ТГ була єдиною, яка віддала реверсну дотацію до держбюджету. Її розмір склав 5,1 млн грн.

Чисельність населення Удачненської громади – 3617 жителів. Це найменша за чисельністю населення з селищних громад області.

«Реверсна дотація розраховується автоматично, –  пояснює Віктор Сміренський. –  Якщо ПДФО по цій громаді більше ніж 3,7 тис. грн на одного жителя, то 50% від суми перебільшення забирається до держбюджету».

На території Удачненської селищної громади працюють такі потужні підприємства, як агрофірма «Дружба», шахтоуправління «Покровське», яке займається видобутком кам’яного вугілля, збагачувальна фабрика «Свято-Варваринська», яка забезпечує переробку вугілля, регіональна філія Укрзалізниці та понад 20 сільськогосподарських підприємств.

 

Скільки за минулий рік заробили громади Донеччини - Фото №2

 

За словами експерта, саме Маріупольська громада дала найбільше зростання обсягу реверсної дотації. По цій громаді зростання відбулось майже вдвічі. Фонд заробітної платні виріс на 12%, коштом збільшення заробітної платні з 18,6 до 20,1 тис. грн.

Заможні громади так вважають, що усе зароблене ними має в них і залишатись. Але це скоріше міф, розмірковує Максим Ткач, керівник регіонального офісу Програми ULEAD з Європою в Донецькій області.

«У будь-якій країні існує механізм горизонтального бюджетного вирівнювання. Такий підхід спрямований на те, щоб багаті громади не дуже виривались уперед чи бідні ставали ще біднішими», –  каже Максим Ткач.

На думку експерта, реверсна дотація – це добре, коли громади, спроможні заробляти більше грошей, сприяють розвиткові інших громад. Можна тільки дискутувати про правила та відсотки, які забирають у державний бюджет.

 

Податки на доходи

 

За 2021 рік до місцевих бюджетів Донеччини надійшло майже 12,4 млрд грн від сплати податків та зборів.  Серед них податок на доходи фізичних осіб продовжує зберігати позицію найвагомішого за обсягом джерела надходжень.

За минулий рік цей податок був вищим ніж 9 млрд грн. У порівнянні з позаминулим роком показник виріс на 15%. Але темп росту фактичних надходжень від сплати ПДФО є нижче середнього по Україні(19,4%).

 

Хто поповнює місцевий бюджет

 

Іншим вагомим джерелом доходів місцевих бюджетів є податок на майно. Він є складовою місцевих податків та містить земельний податок, орендну плату за землю, транспортний податок та податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. У 2021 році місцеві бюджети отримали 1,43 млрд грн від сплати цього податку.

Значну частку місцевих бюджетів становлять надходження від сплати єдиного податку.

За 2021 рік сума цих надходжень склала 1,1 млрд грн. Фізичні особи-підприємці в лідерах по сумі сплати єдиного податку. Вони дали 73% від загальної суми сплаченого податку. Юридичні особи перерахували 9%, а сільгосппідприємства – 18% від загального обсягу єдиного податку.

Надходження від сплати акцизного податку до місцевих бюджетів за підсумками 2021 року склали 564 млн грн. На акцизі за пальне місцеві бюджети заробили майже 285 млн грн, На алкоголі та тютюні – майже 280 млн грн.

Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика