Спека випробовує організм на міцність?
Спекотне літо – це час засмаги, відпочинку і значного навантаження на здоров’я.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
У Святогірську реалізовують програму підтримки ментального здоров’я захисників
Програму «Духовне відновлення культурою», покликану підтримати психологічне здоров’я військовослужбовців через знайомство з культурною спадщиною, реалізують у державному історико-архітектурному заповіднику міста Святогірська.
Про це повідомляє Донецька ОВА.
У межах цього проєкта відбувся захід для українських захисників, що перебувають у зоні бойових дій. Зустріч мала на меті допомогти військовим відчути спокій, наблизитися до духовних цінностей та тимчасово відволіктися від напруги, яку приносить війна.
Учасників заходу також ознайомили з історією Заповідника, його архітектурними пам’ятками та культурною цінністю регіону. Особливий акцент був зроблений на національній ідентичності, історії боротьби за незалежність та ролі культури у формуванні суспільної єдності.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
В Україні презентували новий збірник рецептур з понад 600 страв для шкільних їдалень
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту «Cult Food» Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти. Він складається з понад 600 страв і дає змогу урізноманітнити харчування школярів. У тому числі без лактози та глютену.
Перший збірник страв для шкільних їдалень був затверджений у 2022 році й до нього входило лише 180 страв. Тепер команда Клопотенка створила збірник рекомендованих рецептур, додавши ще більше страв, розроблених спільно з провідними нутриціологами та технологами України.
«Нашою метою було створити максимально повний збірник рецептур, щоб урізноманітнити вибір страв у шкільних їдальнях та показати, що харчуватися корисно — це смачно, — говорить автор збірника, шеф-кухар Євген Клопотенко. — Я впевнений, що сьогодні кожен зможе обрати для себе страви до душі з понад 600 варіантів».
У Міністерстві охорони здоров’я зазначили, що всі страви, що увійшли до збірника, відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів №305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку».
Читайте також: У кількох областях України побудуть школи-бомбосховища «з нуля»
Нові рецепти для шкільних їдалень та підготовка кухарів закладів освіти
Оновлений збірник складається з 14 розділів та 621 рецептури. Тут містяться традиційні українські страви та популярні страви світової кухні, зокрема, зі шкільного меню європейських країн.
«У збірнику враховані актуальні потреби дітей в частині харчування — запропоновано понад 80 альтернатив страв без лактози та глютену, а у кожній технічній картці вказані наявні алергени. Тепер, навіть якщо у школі лише одна дитина має особливі потреби в харчуванні, то вона, як і інші діти, матиме доступ до здорової їжі», — підкреслив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
Збірник складається з покрокових рецептів та технічних карток, що значно полегшать роботу шкільних кухарів. Вони адаптовані до різних форматів приготування: і на старому обладнані, й на сучасному. Крім того, кожна страва супроводжується прикладами подачі та оформлення.
Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий зазначив, що за підтримки партнерів в Україні почали навчати кухарів та затвердили професійний стандарт «Кухар закладу освіти».
«За підтримки партнерів створили кулінарні хаби для підготовки та підвищення кваліфікації кухарів. Минулого року у дев’яти областях України розпочали роботу 11 таких хабів, ще пʼять — відкрилися вже цього року. І стільки ж запрацюють до кінця весни», — зазначив Лісовий.
Розробка та видання збірника стали можливими завдяки підтримці українсько-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я», який впроваджує консорціум організацій: GFA Consulting Group, Університетські клініки Женеви/Hôpitaux Universitaires de Genève (HUG), Благодійний фонд «Здоров’я жінки і планування сімʼї» та агенція «One Health» за фінансової підтримки Швейцарії.
Читайте також: Медичну довідку для зарахування до закладу освіти можна отримати у сімейного лікаря
Друкована та онлайн-версії збірника рецептур для закладів освіти
Друковані примірники збірника за підтримки українсько-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» будуть безоплатно передані в заклади освіти, провідним фахівцям із впровадження реформи та активним учасникам змін шкільного харчування. Онлайн-версію збірника розміщено у вільному доступі на порталі «ЗнаЇмо» та на сайті Cult Food.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Ветерани, волонтери та переселенці можуть відпочити та відновити сили у Карпатах
Відпочити та відновити сили ветерани, волонтери та внутрішньо переміщені особи можуть в екоцентрі «Тепла гора» в Карпатах.
«Тепла Гора» – це місце для відновлення, навчання і спільнотворення. Тут поєднуються походи на природу, збирання грибів і ягід, йога та інші балансуючі практики, релакс в сауні та навчання з творчістю.
Програма відновлення «Коло» здійснюється за підтримки французького фонду Fondation de France.
Перебування вказаних категорій є абсолютно безплатним.
Що пропонують
У центрі є різні опції перебування для гостей, волонтерів екоцентру, ВПО, ветеранів, та волонтерів українського тилу.
Загалом програма відновлення та реабілітації розрахована на 10 днів. Учасникам пропонують:
- безкоштовне проживання у хостелі для груп з 20 дорослих або 30 дітей;
- харчування з рослинних страв;
- перебування в екологічно чистому регіоні, поміж гір і карпатської природи;
- сауна, гарячий душ, пральна машина, Інтернет;
- вранішні практики (йога/цигун/медитація);
- вечірню програму (спільні вечори, прогулянки, спільна творчість, фільми);
- емоційні кола підтримки;
- до однієї години залученості на день у діяльність з підтримки простору;
- консультації щодо подальшого працевлаштування/проживання;
- допомогу з оформленням документів.
«Це 5 гектарів затишку в самому серці Карпат, у селі Черетів, що між Косовом та Верховиною».
Окремої уваги заслуговує вегетаріанське та рослинне харчування. У гостей є можливість харчуватися смачними та корисними стравами з рослинних інгредієнтів та домашнім хлібом та випічкою з цільнозернового або безглютенового борошна.
«А якщо вам хочеться спробувати карпатських молочних продуктів, їх придбати їх у наших сусідів та споживати в екоцентрі. Виключенням є м’ясні продукти та риба, які заборонено вживати на Теплій Горі», – кажуть організатори.
Є також простір для втілення власних ініціатив – кожен відвідувач екоцентру може долучитися до волонтерства або внести щось нове від себе.
Читайте також: «Видимі жінки» повертають постраждалим від війни душевну рівновагу та економічну спроможність
Серед обов’язкових умов – відмова від паління, алкоголю та наркотиків.
«Внутрішня екологія це про відновлення балансу, фізичного та емоційного. Тому наш простір вільний від алкоголю, паління та наркотиків. Навколишня екологія значить бережне ставлення до природи: через використання на Теплій Горі відновлювальної енергії і дощової води, сортування сміття та будівництво з природніх матеріалів».
Для участі в програмі потрібно заповнити онлайн-анкету.
Більш детальну інформацію про екоцентр «Тепла гора» в Карпатах можна знайти за посиланням.
Нагадаємо, що в Україні запустили новий застосунок для переселенців – «ТурБОТа про ВПО», який покликаний допомогти внутрішньо переміщеним особам інтегруватися в приймаючі громади.
Ірина Міщенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
No iqos, no glo, no vapes. Електронні пристрої для куріння прирівняли до звичайних цигарок
Безперешкодне паління електронних сигарет і кальянів – це звична картина, яку можна побачити в скверах, на зупинках, а тим більше в кафе, – в минулому. Наприкінці грудня 2021 року Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну», яким фактично прирівняла електронні сигарети різних видів, всі пристрої для нагрівання тютюну та кальяни до звичайних сигарет.
Відповідно до цього закону, заборонено куріння з використанням пристроїв для нагрівання в усіх громадських місцях і приміщеннях за аналогією з курінням звичайних цигарок. Також заборонено рекламу й стимулювання продажу електронних сигарет і рідин до них, збільшено площу медичних застережень на упаковках сигарет, продаж ароматизованих сигарет. Встановлено значні штрафи за реалізацію всіх видів тютюнових виробів дітям до 18 років.
У розробці законопроєкту активну участь взяв Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) – громадська організація, яка з 2010 року послідовно працює з впровадження ефективних політик контролю над тютюном в Україні. З якими труднощами довелося зіткнутися під час просування проєкту, як долали тютюнове лобі та якої мети досягли, розповів юрист ЦЕДЕМ Гліб Колесов.
У синергії влади та громадськості
За консультаційної участі Центру демократії та верховенства права у 2012 році був прийнятий закон, який заборонив рекламу звичайних цигарок та їх паління у громадських місцях. Однак, як з’ясувалося, то була напівміра. З тих пір загрозливої популярності, особливо серед молоді, набули різноманітні електронні тютюнові девайси. Реклама позиціонувала їх як нешкідливі вироби. А у середовищі підлітків нав’язливо просувалася думка, що електронна сигарета – це дуже крутий модний гаджет.
«У 2014 році ми почали працювати над законопроєктом, який прирівняв би електронні тютюнові вироби до звичайних цигарок. Але він так і не був розглянутий. Лише у за наступній каденції Верховна Рада ІХ скликання створила робочу групу при комітеті охорони здоров’я, куди від громадськості були запрошені юристи нашого Центру», – розповів Гліб Колесов (на фото).
Функція Центру демократії та верховенства права полягала в тому, щоб проєкт закону відповідав міжнародним стандартам. Зокрема, Рамковій конвенції Всесвітньої організації охорони здоров’я з боротьби з тютюном та Європейській директиві про регулювання тютюну. Ці документи були адаптовані під українські реалії.
Адже у 2018 році Всесвітня організація охорони здоров’я зобов’язала всі країни-підписанти, до яких долучилася й Україна, запровадити у себе законодавство, яке зрівнює звичайні сигарети з електронними пристроями – з розповсюдженням на останні всіх обмежень.
«Крім того, ми адвокаційно та комунікаційно допомагали народним депутатам роз’яснювати на широкий загал норми законопроєкту та необхідність його прийняття. Також разом з іншими громадськими організаціями запровадили масштабну інформаційну кампанію #2022безтютюну», – додав Гліб Колесов.
Кампанія #2022безтютюну активно просувала законодавчі зміни, які мали б зменшити шкідливий вплив тютюну на здоров’я
Подолання тютюнового лобі
Не секрет, що в нашій країні існує потужне тютюнове лобі, яке може впливати на рішення парламенту або уряду. Так було й під час розгляду цього законопроєкту. Документ спочатку повертали на доопрацювання, а потім завалили комітет «законодавчим спамом».
«Все через те, що тютюнове лобі не погоджувалося з новими положеннями. Адже неврегульованість щодо електронних сигарет була на руку тютюнової індустрії, щоб продовжувати маніпулювати на ринку та нав’язувати свої вироби. Ми ж бачимо всюди цю рекламу. Навіть відомі зірки шоубізнесу не гребують відкрито пропагувати куріння електронних пристроїв», – обурюється Гліб.
Тепер, з прийняттям закону, така реклама буде заборонена. Але не зараз, а тільки через 18 місяців. Таке відтермінування зроблено саме під впливом тютюнового лобі.
Також з боку противників законопроєкту були натяки, що нібито регуляція щодо електронних сигарет якимось чином утискає бізнес. Насправді це не так. Український закон повністю імплементує Європейську директиву про регулювання тютюну, якої дотримуються всі розвинуті країни.
Зрештою боротьба прихильників і противників законопроєкту між першим та другим читанням призвела до того, що деякі положення були послаблені, деякі суттєво відтерміновані, а деякі все ж таки вдалося відстояти.
Хто виграв, а хто програв?
Гліб Колесов відповідає на це питання однозначно:
«Переміг здоровий глузд та інтереси молодого покоління. Звісно, одразу після прийняття закону рівень куріння не впаде. Однак, як показує українська та міжнародна практика, всі законодавчі зміни стосовно тютюну приносять користь за декілька років. Ми матимемо не миттєвий, а довгостроковий позитивний ефект».
Зараз ми маємо страшну цифру – 85 тисяч українців щороку помирають від хвороб, спричинених курінням. До речі, тут навпаки, спрацьовує довгострокова негативна інвестиція у власне здоров’я. Тютюнопаління впливає повільно, але невідворотно.
При цьому тютюнова індустрія від закону ніяк не програє. Збитків вони навряд чи зазнають. Їх шалені прибутки дозволяють вкладатися у розробку нових, привабливих для молоді виробів. Вигадують так віртуозно, що законодавство за ними не встигає.
«Тому для держави, для громадськості, для всіх людей важливо, щоб цей закон, який зараз прийнятий, був повністю імплементований підзаконними актами та повноцінно запрацював», – зазначив Гліб Колесов.
Головні положення закону та терміни їх впровадження
Закон забороняє:
- Куріння електронних сигарет, пристроїв для нагрівання і кальянів у громадських приміщеннях, місцях загального користування (через 6 місяців).
- Продаж будь-яких тютюнових виробів, у тому числі електронних сигарет неповнолітнім до 18 років (з 1 червня 2022 року). За порушення – штраф від 1020 грн, повторне порушення – 10200 грн.
- Продаж ароматизованих та зі смаком сигарет (через 18 місяців).
- Продаж електронних сигарет з характерним смаком і ароматом (через 18 місяців).
- Реклама та спонсорство електронних сигарет, пристроїв для нагрівання (через 18 місяців).
Також закон зобов’язав виробників розміщати на пачках медичні попередження про шкоду здоров’ю. Норма набуває чинності з 1 червня 2022 року. А через 24 місяці запроваджуються комбіновані (картинка та текст) попередження, які мають займати 65% упаковки сигарет та тютюну для самокруток, та 30% для електронних сигарет, контейнерів, рідин для них та хітсів, стіків для пристроїв для нагрівання «IQOS», «glo».
Крім того, органи місцевого самоврядування через 6 місяців отримають повноваження визначати в своїх громадах додаткові місця, вільні від куріння.
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Донеччина та Луганщина нарощують темпи вакцинації – де та як можна зробити щеплення
Близько 72 тисячі людей в Донецькій області та майже 36 тисяч у Луганській області отримали першу дозу вакцинації проти COVID-19. З них приблизно третину вакциновано вже другою дозою, тобто вони пройшли повний курс щеплення. Такі дані на 25 червня надає апарат Ради національної безпеки та оборони України. Добовий приріст кількості вакцинованих складає приблизно 1500 осіб на Донеччині та 500 на Луганщині.
Позитивній тенденції сприяє той факт, що в обох областях відкриваються центри масової вакцинації, а отримати щеплення можна як за попереднім записом, так і без нього, у «живій черзі».
Наразі у східних областях працюють 9 пунктів і центрів вакцинації.
Донецька область:
- м. Волноваха, «Волноваський районний центр первинної медико-санітарної допомоги», вул. Матросова, буд. 5. Працює з 09:00 до 15:00, без вихідних.
- м. Краматорськ, «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1», вул. Дніпровська, буд.17. Працює з 09:00 до 17:00, вихідний – неділя та святкові дні.
- м. Краматорськ, центр масової вакцинації облаштовано на Льодовій арені, вулиця Дружби 1А. Працює не повний тиждень, по п’ятницях і суботах, з 9:00 до 17:00 (графік змінюється).
- м. Маріуполь, «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 2», вул. Троїцька, буд. 46А. Працює з 09:00 до 15:00, без вихідних.
- м. Маріуполь, центр масової вакцинації відкрито на базі СК «Іллічівець», пр-т Нахімова, 53. Працює по суботах і неділях, з 9:00 до 15:00.
- м. Торецьк, «Центр первинної медико-санітарної допомоги», вул. Центральна, буд. 55Г. Працює з 08:00 до 16:00, без вихідних.
- м. Костянтинівка, «Центр первинної медико-санітарної допомоги», пр-т Ломоносова, буд.161. Працює з 09:00 до 14:00, без вихідних.
Луганська область
- Сєвєродонецьк, міський Палац культури, проспект Хіміків, 28. Працює по вихідних і святкових днях, з 10:00 до 13:00.
- Старобільськ, Дитяча юнацька спортивна школа, вул. Центральна, 86А, Працює по вихідних і святкових днях, з 08:00 до 15:00.
Для щеплення проти COVID-19 використовуються вакцини від провідних фармакологічних компаній AstraZeneca, Pfizer-BioNTech і Sinovac Biotech. Усі препарати схвалені Всесвітньою організацією охорони здоров’я та дозволені для екстреного використання у багатьох країнах світу. Більш детально дізнатися про вакцини, їхню дію, побічні реакції можна на порталі «Вакцинація» Міністерства охорони здоров’я України.
Отримати щеплення можуть люди, які записалися до листа очікування через «Дію», або через контакт-центр Міністерства охорони здоров’я, або за телефонами місцевих амбулаторій. Центри масової вакцинації можна відвідати без попереднього запису. При собі мати паспорт, ідентифікаційний код і телефон. Також бажано, щоб була укладена декларація з сімейним лікарем.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!