Спрощене російське громадянство як засіб «сховатися» для бойовиків незаконних збройних формувань
Як повідомляють російські ЗМІ, 19 липня, Державна дума на пленарному засіданні в середу в третьому читанні прийняла законопроект, який дозволить скасовувати рішення про придбання громадянства Росії для осіб, засуджених за тероризм і екстремізм, а також запровадить процедуру складення присяги при прийнятті російського громадянства і спростить отримання громадянства для українців.
Для українських громадян, які бажають отримати громадянство Росії, законопроект передбачає, що громадяни України підписують заяву про відмову від українського громадянства, цей документ оформляється нотаріально, одна копія залишається у міграційній службі Росії, друга – прямує на Україну.
Треба одразу сказати, що подібне «спрощення» насправді є доволі умовним, оскільки полегшує процес отримання російського громадянства, але аж ніяк не полегшує проходження підготовчих етапів котрі потрібно пройти перед тим як подавати на громадянство.
Так, при перебуванні на території Росії українському громадянину перш за все буде необхідно вирішити питання легальності свого перебування. Раніш він міг зробити це за допомогою так званого «тимчасового притулку», котрий давав право перебувати у РФ на протязі року. Але зараз його майже нікому не дають. То ж потрібно або кожні 90 днів виїжджати за межі Росії та жити десь 3 місяці, або ж отримати якийсь інший статус.
Найбільш швидким способом є отримання трудового патенту, що займе близько 2 місяців, але потребує чималих коштів як на сам патент – у середньому 10 тисяч російських рублів (5000 гривень) та затрат на його оформлення, або ж дозволу на тимчасове перебування.
Дозвіл на тимчасове перебування є обов’язковим документом для отримання російського громадянства, але його отримання є більш довшим процесом і також потребує не менш 10 тисяч російських рублів (5000 гривень) та у середньому півроку.
Слідом за дозволом на тимчасове перебування можна оформлювати російське громадянство, що також потребує декількох місяців та чималої суми коштів. На цьому етапі власне і відбудеться те саме «спрощення» процедури що пропонує Державна Дума РФ, коли для відмови від українського громадянства достатньо нотаріально завіреної заяви. Тобто полегшення процедури на ділі вельми сумнівне, адже усі інші етапи отримання російського громадянства лишаються такими саме.
До того ж, для цього треба бути так званим носієм російської мови, тобто відповідати таким умовам:
1) бути повнолітнім, тобто досягли вісімнадцятирічного віку і дієздатним.
2) володіти російською мовою і повсякденно використовувати його в сімейно-побутовій, а також у культурній сферах.
3) раніше або в даний час постійно проживати на території Російської Федерації або, інший варіант, раніше постійно проживати на території Російської імперії або на території СРСР, в межах нинішньої Державної кордону РФ або мати хоча б одного родичів по прямій висхідній лінії, який:
- раніше постійно проживав або в даний час постійно проживає на території Російської Федерації;
- раніше постійно проживав на території Російської імперії або на території СРСР, в межах нинішньої Державної кордону Російської Федерації.
Якщо кандидат не відповідає цим умовам процес набуття громадянства займе декілька років.
Втім, новий порядок справді може полегшити життя деяким категоріям українських громадян, точніше кажучи активним прибічникам самопроголошених «ЛДНР» проти котрих в Україні існують відкриті карні виробництва.
Відповідно до статті 20 ЗУ “Про громадянство” підставою для втрати громадянства України є відповідний Указ президента України, до тих пір людина вважається українським громадянином. Тож навіть нотаріально завірена копія відмови від українського громадянства не призводить втрату громадянства України і людина має як права громадянина, так і його обов’язки, наприклад, відповідати за скоєні злочини.
Отже, людина підозрювана у вчиненні злочину може за допомогою нотаріально завіреної копії відмови від українського громадянства отримати громадянство РФ за спрощеною процедурою.
Відповідно до статті 8 Федерального закону «Про громадянство РФ» якщо фізична особа має крім громадянства РФ ще яке-небудь все одно, вона розглядається насамперед як громадянин РФ. То ж при отриманні вимоги про видачу власного громадянина за скоєння злочину в Україні ця передача не відбувається, оскільки мова йде вже про російського громадянина.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!