Стратегія розвитку Донеччини та Луганщини – що конкретно заплановано
Стимулювання бізнесу, сприяння інвестиціям, покращення інфраструктури, відновлення промисловості, сільського господарства, будівництва, запровадження інноваційних технологій – такі загальні напрямки містить Стратегія економічного розвитку Донецької та Луганської областей, яка має почати діяти вже з наступного року. Амбітною Стратегією перетворень назвали цей документ урядовці. Адже ним передбачені заходи, спрямовані на розвиток територій, постраждалих від війни.
До розробки Стратегії були залучені усі зацікавлені сторони – громади, бізнес, органи місцевої і центральної влади, наукові установи та міжнародні партнери. Обговорення проєкту проходили безпосередньо на Донеччині і Луганщині за участю усіх громад, що перебувають на лінії дотику. У підсумку з’явився об’ємний документ, що складається з понад 200 сторінок тексту і розрахунків.
До 2014 року Донеччина і Луганщина були надзвичайно потужними індустріальними і аграрними регіонами, але внаслідок російської збройної агресії зазнали суттєвих економічних втрат. За експертними підрахунками, на відновлення територій знадобиться щонайменше 20 мільярдів доларів. Тому, окрім коштів державного бюджету, планується залучати інвестиції. Для цього Стратегією передбачено запровадження спеціальних режимів на територіях пріоритетного розвитку, податкові стимули, страхування військово-політичних ризиків.
Окрема увага приділятиметься розвитку дорожньої інфраструктури. Серед пріоритетних можна виділити такі проєкти:
- будівництво залізничної гілки у Луганській області;
- модернізація та електрифікація залізниці на Маріупольському напрямку;
- будівництво залізничної лінії, яка з’єднає ділянку Лантратівка – Кіндрашівська-Нова на Луганщині із залізничною мережею України;
- оновлення 183 кілометрів автошляхів у Луганській області;
- будівництво сучасної траси Старобільськ-Краматорськ-Маріуполь;
- будівництво автомобільної дороги, що з’єднає Маріуполь з Бердянськом через Урзуф (близько 70 кілометрів);
- відновлення пошкоджених мостів та шляхопроводів – 56 споруд.
Щодо відновлення пасажирського повітряного сполучення регіону, з урахуванням безпекових питань розглядаються такі варіанти:
- Аеропорт в Маріуполі, розташований ближче до лінії розмежування, в зоні впливу засобів радіоелектронної боротьби збройних сил Російської Федерації.
- Краматорський аеропорт потребує реконструкції приміщення та передислокації військових частин, проте його розташування більш безпечне і дасть змогу запустити польоти швидше.
- Будівництво єдиного аеропорту для Донецької і Луганської областей. Локацію для такого об’єкта ще не визначено, але пріоритетом вважається будівництво нового аеропорту у Святогірську.
Задля забезпечення безперебійного доступу до якісної питної води на території двох областей планується розробити та реалізувати альтернативні схеми і плани водопостачання та диверсифікувати джерела постачання питної води. Також пропонується очищення, опріснення та використання шахтних вод раніше закритих шахт і тих, що планують закривати.
Окремим напрямком Стратегії є трансформація вугільних мономіст та пом’якшення соціальних наслідків від закриття копалин. Нівелювати реконверсію мають нові види економічної діяльності.
У сфері охорони здоров’я планується:
- розбудова мережі первинної медичної допомоги у сільській місцевості;
- розроблення місцевих програм заохочення медпрацівників (навчання, придбання житла, пільги на оплату комунальних послуг);
- на вторинному рівні – створення відділення інтенсивної терапії у складі Інфекційної лікарні м. Костянтинівка;
- на третинному рівні – будівництво обласних багатопрофільних лікарень у Краматорську та у Сєвєродонецьку.
Для того, щоб Стратегія почала діяти, необхідно ухвалити базовий закон, який передбачатиме запровадження механізмів для стимулювання економічного розвитку Донецької та Луганської областей. Також заплановано ухвалення Кабінетом Міністрів низки рішень, спрямованих на підтримку регіонів.
Спочатку перетворення торкнеться підконтрольних Уряду територій, включно з громадами вздовж лінії розмежування, а після деокупації заходи будуть масштабовані й на визволені райони Донеччини і Луганщини.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!