У Криворізькій ОТГ розвиватимуть туристичний напрямок
«Зелена» та «панська» садиби, а також живописні місця пропонує Криворізька ОТГ. Поки що тут офіційного туристичного маршруту не створено, але місцеві краєзнавці та підприємці вже працюють над ним.
Панська садиба Судермана
Ґратчасті ворота та охорона на вході – нині так виглядає садиба, побудована Генріхом Судерманом наприкінці ХІХ – початку ХХ сторіччя в селі Зелене Криворізької ОТГ. 10 років тому територію та будівлі на ній викупив підприємець і вирішив повернути цьому місцю історичний вигляд.
«У 1800-их роках власниками цих земель були Шидловські. Їхня родичка Наталія Шостак продає ці землі Судерманам: Генріху та Марії. Вони стають власниками і у 1884 році починають будувати тут садибу. На кожній споруді вгорі викладено з цегли дати побудови. Будівництво тут тривало до 1916 року. Генріх та Марія Судермани були менонітами –людьми з Голландії, яким цар Олександр дав право поселятися на наших землях. На них було гоніння в Європі, а тут їм давали пільги. Їхнє віросповідання не дозволяло брати до рук зброю, лише господарювати та працювати. Вони мали тут олійницю, переробки різні, скотарство, рибальство», – розповідає місцевий краєзнавець Андрій Батицький.
За радянських часів на території садиби розташовувалась тракторна бригада, а у самій будівлі – клуб, ФАП та бібліотека. Нині ж власник і далі планує приводити територію до історичного вигляду. Також хочуть побудувати хостел та кафе, аби забезпечити туристів необхідними послугами.
Нині тут розташовуються стайні, де утримують коней переважно породи орловський рисак. За словами Андрія Батицького, це улюблена порода Генріха Судермана.
Туристичний потенціал Криворізької ОТГ
«Наші краї великі на історію, нам є що розказати, і показати», – зауважує Андрій Батицький та перелічує, що у селі Юр’ївка є музей, у селі Кам’янка – зелена садиба, а також кар’єри. А ще територія Криворіжжя у давнину була Диким Полем.
«Відвідуючи музей імені Яворницького у Дніпрі, я побачив старовинну карту. На цій мапі позначена річка Бик, яка протікає по території нашої Добропільщини, а також маленька цяточка, на якій написано – Криворіжжя. Я звернув увагу. Виявляється, стоянка неоліту в селі Криворіжжя була розкопана. Це задокументовано», – розповідає краєзнавець.
До карантину, каже Андрій Батицький, тут проробляли туристичні маршрути та влаштовували три пробних екскурсії. Одне з завдань, які треба вирішити перед повноцінним відкриттям маршруту, – налагодити сферу послуг, зокрема, щодо харчування.
Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!