У перший клас – за місцем фактичного проживання, або на вільні місця за результатами жеребкування
В яку школу віддати дитину 1 вересня – в ту, що ближче до дому, або в іншу, якщо вона більш статусна та престижна? А якщо родина мешкає не за місцем реєстрації, а за іншою адресою? Чи є у батьків вибір? Відповіді на ці питання – у роз’ясненні Міністерства освіти та науки про першочергове зарахування у школу.
Торік відповідно до вимог нового закону “Про освіту” було змінено порядок зарахування дітей у перші класи. Тепер кожна дитина може піти в школу, найближчу до її місця проживання, закріплену за цією територією – без жодних тестів, співбесід чи інших випробувань.
Підтвердити право першочергового зарахування дитини у 1 клас можна одним з понад 8 різних документів. І якщо в школі вимагатимуть виключно довідку про реєстрацію місця проживання, слід посилатись на постанову Кабміну №684 від 13 вересня 2017 року, якою закріплено повний перелік документів, що підтверджують право дитини на першочергове зарахування.
Зокрема, підтвердити місце проживання дитини можуть:
- паспорт громадянина України (тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні) одного з батьків дитини чи законних представників;
- довідка про реєстрацію місця проживання дитини або одного з її батьків чи законних представників;
- довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
- документ, що засвідчує право власності на відповідне житло;
- рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання;
- документ, що засвідчує право користування житлом (договір найму/піднайму/оренди тощо), укладений між фізичними особами (за умови його реєстрації або нотаріального посвідчення) чи між юридичною і фізичною особами, зокрема щодо користування кімнатою в гуртожитку;
- довідка про проходження служби у військовій частині;
- акт обстеження умов проживання.
Однак цей перелік не вичерпний. Підтвердженням також може бути інший офіційний документ, що містить інформацію про місце проживання дитини та/або одного з її батьків чи законних представників. Приймаючи такий документ, директори шкіл мають переконатися, що він містить необхідну інформацію, підписаний уповноваженою особою та відповідає чинному законодавству.
Важливо! Вид документу для підтвердження місця проживання обирає особа, яка подає заяву на зарахування дитини. Кінцева дата подання документів – 31 травня 2019 року.
Відтак, батьки мають право подати заяву до закладу освіти, на території обслуговування якого вони (їхня дитина) проживають, – зарахування до цієї школи дитині гарантується Законом.
Також батьки мають право подати заяву до будь-якого іншого закладу. До нього дитина може бути зарахована на вільні місця, зокрема, за результатами жеребкування.
Якщо на 31 травня кількість поданих заяв не перевищує кількості місць, то не пізніше 1 червня видається наказ про зарахування усіх дітей. Їх список оприлюднюється виключно в закладі освіти. Коли у школі залишаються вільні місця, інформація про них розміщується на інформаційному стенді закладу та його веб-сайті (у разі відсутності – на веб-сайті органу, у сфері управління якого перебуває заклад).
Якщо на 31 травня кількість поданих заяв перевищує кількість місць, то до 1 червня зараховуються діти:
- місце проживання яких на території обслуговування школи підтверджене;
- які є рідними (усиновленими) братами та/або сестрами учнів цього закладу освіти;
- які є дітьми працівників цього закладу освіти;
- які є випускниками дошкільного підрозділу цього закладу освіти (за його наявності).
До 15 червня зараховуються усі інші діти за результатами жеребкування. Воно проводиться з 5 до 10 червня та є публічним.
З 1 до 15 червня заяви про зарахування не приймаються. Але після 15 червня є можливість подати заяви на вільні місця.
Присутність дитини під час подання заяви про зарахування, жеребкування або зарахування не є обов’язковою, не може бути умовою зарахування і цього не можуть вимагати у закладі освіти.
Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!