Українці мають право на медичну евакуацію та безкоштовне лікування за кордоном: як скористатися

5657
коментарі відсутні

медичну евакуацію

У Міністерстві охорони здоров’я нагадали про право українців на медичну евакуацію та безкоштовне лікування за кордоном

 

В Україні щодня зростає кількість поранених внаслідок повномасштабної війни.

Окрім того, багато українців мають важкі захворювання, а місцеві лікарні вже не можуть справлятися з таким навантаженням.

Для забезпечення громадян України необхідною медичною та реабілітаційною допомогою було розроблено систему медичної евакуації.

«Система медичної евакуації, яка сформувалася фактично з початком повномасштабного вторгнення РФ на нашу територію, має кілька етапів як всередині країни, так і за її межами, – зазначив Віктор Ляшко в об’єднаному ефірі українських телеканалів.

Наразі важкохворих українців або тих, які отримали поранення переводять до 18 країн: Німеччини, Франції, Ірландії, Італії, Данії, Швеції, Румунії, Люксембургу, Бельгії, Іспанії, Португалії, Нідерландів, Австрії, Норвегії, Литви, Фінляндії, Польщі та Чехії.

За словами Ляшка, вже здійснено 85 таких евакуаційних маршрутів.

 

Хто підлягає медичній евакуації

 

Згідно наказу МОЗ № 574 від 05.04.2022 р. «Про затвердження Критеріїв направлення громадян України для лікування за кордон на період дії воєнного стану та Переліку закладів охорони здоров’я, які здійснюють координацію направлення громадян України для лікування за кордон на період дії воєнного стану», скерувати на продовження лікування за кордоном рекомендовано:

  • пацієнтів з травмами, отриманими внаслідок збройної агресії рф проти України, які потребують надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;
  • пацієнтів, які потребують надання комбустіологічної допомоги (опіки);
  • дітей з новоутвореннями, які потребують надання високоспеціалізованої медичної допомоги;
  • дорослих пацієнтів з новоутвореннями, які потребують надання високоспеціалізованої медичної допомоги;
  • дітей з орфанними захворюваннями.

 

Як отримати право на медичну евакуацію

 

Є кілька варіантів отримання права на медичну евакуацію:

  • звернутися до свого лікаря, який зв’яжеться з представником обласного управління охорони здоров’я, що відповідає за евакуацію. Обласні координатори надсилають необхідні медичні висновки до команди медичної евакуації в МОЗ. Там відбувається верифікація даних, після чого пацієнта інформують про маршрут медичної евакуації. Після отримання згоди на медичну евакуацію від пацієнта або його законного представника МОЗ надсилає відповідний запит до системи екстреного реагування Єврокомісії.
  • заповнити відповідну форму на сайті МОЗ в розділі «Громадянам» та чекати на зворотній зв’язок. Спеціалісти розглядають окремо кожен випадок, а підготовка пацієнта до медичної евакуації зазвичай триває від 3 днів до 2 тижнів.

Інший механізм діє для представників силового блоку. Кожен випадок розглядає безпосередньо військово-лікарська комісія.

Дані про кожного пацієнта, які були отримані з усіх названих джерел, заносяться в спеціальну закриту систему, створену Європейським Союзом спільно з Україною. Європейські клініки їх розглядають і визначають, кого з пацієнтів вони можуть взяти до себе на лікування. Далі вже МОЗ формує відповідний евакуаційний маршрут.

«Таке лікування повністю безкоштовне, його оплачує ЄС», – зазначив міністр охорони здоров’я.

 

Як відбувається підготовка до перетину кордону

 

Під час підготовки до перетину кордону обов’язково здійснюється огляд пацієнтів та надається необхідна медична допомога, за потреби. У координаційному ЗОЗ пацієнти також отримують харчування та іншу необхідну допомогу. Тут оформляється медична документація та проводиться переклад медичних записів пацієнта на англійську мову (за допомоги ВООЗ).

Окрім того, можна відновити паспорти громадян України (за допомоги терпідрозділів ДМСУ), свідоцтва про народження дітей (за допомоги терпідрозділів Мін’юсту).

Читайте також: Вимушені переселенці мають право користуватись усіма медичними послугами

 

Якою є ситуація станом на сьогодні

 

Розроблений механізм евакуації вже дозволив вивезти на лікування за кордон майже 1 400 українців. При цьому Ляшко підкреслив, що Україна відправляє своїх громадян на лікування за кордон не тому, що не має відповідних можливостей або профільних фахівців.

«Суть цього питання полягає в тому, що ми в стані війни з рф, яка порушує всі принципи ведення бойових дій. Зокрема, руйнує лікарні», – наголосив він.

Таким чином, медична евакуація українських пацієнтів за кордон забезпечує й потенційну можливість мати вільні ліжко-місця, обладнання та витратні матеріали, щоб надавати оперативну і невідкладну медичну допомогу тим, хто потерпає від жахів війни.

Ірина Міщенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика