Уряд пропонує спростити умови погашення кредитів постраждалим від війни
Переважна більшість українських банків вже скасували кредитні канікули, запроваджені відразу після початку повномасштабної війни. Тепер у разі наявності боргу банк нараховуватиме відсотки за використання кредитних коштів.
Внаслідок війни фінансовий стан українців значно погіршився. Особливо гостро цю проблему відчувають переселенці, які залишився не тільки без доходів, а й без житла та постійної роботи.
Тож в уряді пропонують спростити умови погашення кредиту для ВПО та осіб, що проживають на уражених війною територіях України.
Відповідні законопроєкти були розроблені Мінреінтеграції.
Як повідомив представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук у Телеграмі, Кабінет міністрів ухвалив та зареєстрував у Верховній Раді два законопроєкти:
- «Про внесення змін до розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про споживче кредитування» щодо особливостей нарахування процентів за споживчими кредитами під час воєнного стану»;
- «Про внесення зміни до пункту 165.1 статті Податкового кодексу України щодо особливостей нарахування процентів за споживчими кредитами під час воєнного стану».
У міністерстві вказують, що ідеться про полегшення умов погашення кредитів у вигляді реструктуризації. Це пов’язано з чисельними зверненнями українців, які вказували на проблему нарахування непропорційно великих процентів за кредити.
Що пропонують українцям та хто зможе скористатися реструктуризацією
Законопроєкти стосуються тих громадян, які проживають або виїхали з територій ведення бойових дій чи тимчасово окупованих територій.
На період воєнного стану та протягом 30 днів після нього пропонується запровадити обов’язкову реструктуризацію за договорами про споживчий кредит для деяких категорій громадян України. У цей час кредитору та колекторській компанії забороняється здійснювати заходи з врегулювання простроченої заборгованості щодо споживачів.
Зокрема, ідеться про таких осіб, які:
- перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи;
- постійно проживають або виїхали з території, на якій ведуться (велися) бойові дії;
- проживають або виїхали з тимчасово окупованої території України.
Вказані категорії громадян зможуть скористатися механізмом реструктуризації, якщо:
- державна та соціальна матеріальна допомога та/або пенсійне забезпечення, благодійна допомога є єдиним джерелом доходу споживача і членів його сім’ї;
- споживач або член його сім’ї є особою з інвалідністю внаслідок війни й сукупний розмір доходу споживача та членів його сім’ї не перевищує розміру двох мінімальних заробітних плат.
Кредити, які підлягатимуть реструктуризації
У Мінреінтеграції зазначають, що йдеться про кредити, які українці брали на певні цілі. Наприклад, на лікування, ремонт житла, придбання побутової техніки, навчання тощо.
«Для позичальників з-поміж громадян, які проживають або виїхали з територій ведення бойових дій або тимчасово окупованих територій, обслуговування таких дорогих споживчих кредитів стало великою проблемою. Про це свідчать численні звернення громадян до Мінреінтеграції», — зазначають у відомстві.
Ірина Міщенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!