Відшкодування збитків від Росії: як Україна наближає справедливість

15170
коментарі відсутні

Відшкодування збитків від Росії: як Україна наближає справедливість

Попри триваючу агресію Росії та виклики на фронті, Україна системно працює над створенням міжнародного механізму компенсацій. Заступниця керівника Офісу Президента Ірина Мудра в інтерв’ю розповіла, як держава формує інфраструктуру справедливості, яка включає репарації, конфіскацію активів РФ та покарання винних.

«Завершення війни і перехід до миру без встановлення справедливості не є завершеним», — наголошує ведучий інтерв’ю, окреслюючи важливість цієї теми.

Репарації та компенсації: де зараз Україна?

Україна ще з 2022 року ініціювала створення міжнародного компенсаційного механізму. Ключовий інструмент — Міжнародний реєстр збитків, який уже працює в Гаазі.

«На сьогодні відкрито дев’ять категорій, але Рада реєстру затвердила 45 категорій шкоди, втрат і пошкоджень», — уточнила Ірина Мудра.

Він фіксує втрати як фізичних осіб, так і бізнесу та держави. За оцінками, тільки прямі втрати держави вже перевищують $486 млрд, а загальна сума збитків може сягати трильйона доларів.

Джерела компенсацій — російські активи

«Найскладніше питання — конфіскація російських активів. Це має стати джерелом наповнення компенсаційного механізму», — наголосила Ірина Мудра.

Йдеться про понад €300 млрд активів Центробанку РФ, заморожених у країнах G7 та ЄС. Їх конфіскація вимагає політичної волі, однак перші кроки вже зроблені: США та Естонія прийняли відповідні законодавчі акти, а Канада та Велика Британія — на шляху до цього.

Підтримка світу та подолання фейків

Попри спроби російської пропаганди дискредитувати тему репарацій, процес триває. Мудра спростувала фейкову новину про нібито припинення ЄС роботи з конфіскації активів:

«Це неправда. Політична заява ЄС лишається незмінною: активи залишаються замороженими, допоки РФ не компенсує завдані збитки».

Україна також активно працює над створенням міжнародної компенсаційної комісії, яка визначатиме суми виплат на основі зібраних даних.

Спеціальний трибунал — шлях до покарання агресора

Окрема гілка справедливості — покарання винних у війні:

«Ми працюємо над створенням спеціального трибуналу за злочин агресії. Його фінальну модель представлять у травні в Києві», — повідомила заступниця керівника ОП.

На завершальному етапі — робота core-групи з 41 країни. Водночас понад 20 держав уже проводять розслідування воєнних злочинів. Перші вироки — вже є, зокрема у Фінляндії.

Для довідки: Core-групи  це групи зі створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України. До неї входять 41 країна, які:

  • беруть участь у підготовці правового формату трибуналу;

  • погоджують модель суду (його мандат, склад, процедури);

  • обговорюють політичну й юридичну підтримку створення суду.

Читайте також ВПО та інші українці, що постраждали від війни, можуть подати шість нових типів заяв до Міжнародного реєстру збитків

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика