Визнати невизнані: Росія продовжує дипломатичну гру на Донбасі
Після декількох місяців безрезультатних переговорів між спеціальним представником Державного департаменту США Куртом Волкером та помічником президента РФ Владиславом Сурковим щодо умов розміщення миротворчої місії ООН на Донбасі, поки 28 лютого президент РФ Володимир Путін не повідомив про змінення позиції щодо чисельності та задач миротворчої місії на Донбасі.
«Фактично мова йде про те, щоб поставити всю цю територію під міжнародний контроль. Росія за чи проти? Ми як мінімум не проти. Але потрібно домовлятися з цими невизнаними республіками», – заявив президент Росії, виступаючи перед журналістами після закінчення переговорів з австрійським канцлером Себастьяном Курцем.
Чому президент РФ, що раніше виступав категорично проти миротворців на всій території Донбасу та на україно-російському державному кордоні, раптом погодився з цією думкою?
Однією з можливих причин було те, що з початку року РФ зазнала одразу декілька суттєвих ударів на міжнародній арені: з’явлення «кремлівської доповіді» згідно з якою, під нові персональні санкції можуть потрапити більше сотні впливових російських чиновників та підприємців, розгром загону найманців з приватної військової компанії «Вагнер» у Сирії від рук курдів та військово-повітряних сил, спецназу й артилерії США, а також гучний скандал з торгівлею наркотиками, коли майже 400 кілограмів кокаїну зберігалися у дипломатичному представництві РФ в Аргентині.
Тож, з одного боку цілком можливо, що РФ під таким масованим міжнародним тиском вирішила таки піти назустріч Заходу, тим більше що 18 березня в РФ чергові вибори і нині діючому президенту Володимиру Путіну бажано було б обійтися без гучних скандалів для перемоги на виборах.
З іншого боку, це могла бути і така собі дипломатична пастка, адже ані ЛНР, ані ДНР офіційно не визнані, отже й звернення до них та їхня згода може трактуватися, як визнання «народних республік». До того ж, можливо, що Україна не погодиться звертатися за згодою до ЛДНР, що дозволить Росії звинуватити у зриві введення миротворців вже українську сторону.
І ось, прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив про неможливість приймати рішення щодо запровадження миротворчої місії ООН на Донбас без згоди лідерів бойовиків. Про це Пєсков сказав 6 березня журналістам, повідомляє ТАСС.
Звичайно ж, подібне абсолютно неприйнятне для України та Заходу, адже раніше, 3 березня, спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер під час панельної дискусії в аналітичному центрі Hudson Institute заявив, що ДНР і ЛНР повинні бути ліквідовані, оскільки вони не відповідають Конституції України.
«Так звані «Луганська Народна Республіка» і «Донецька Народна Республіка» є утвореннями, які створені Росією з метою породження на місці політичної реальності для того, щоб допомогти замаскувати роль РФ і зміцнити конфлікт, і вони повинні бути ліквідовані», – заявив Волкер.
Крім цього, спецпредставник США підкреслив:
«Для них в українському конституційному устрої не існує місця. Мінські угоди спрямовані на відновлення суверенітету і територіальної цілісності України, тому ці утворення повинні зникнути».
Якщо дотримуватися цієї тези, мати справу з ЛДНР та ще й питати згоди про розміщення миротворців – не має сенсу.
Цікаво, що на початку лютого міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що керівництво Росії не буде визнавати створення так званих “ДНР” і “ЛНР.”
Про це міністр заявив в ефірі російського ТБ, передає Укрінформ.
«Дане слово, особливо коли воно стало предметом переговорів і було схвалено Радою Безпеки ООН, ми завжди тримаємо і виконуємо. Мінські домовленості ніхто не відміняв. Я вважаю, що той, хто зробить перший крок до зламу мінських домовленостей, здійснить колосальну помилку», – заявив Лавров.
Міністр закордонних справ Російської Федерації підкреслив, що таким чином РФ дотримується Мінських домовленостей.
Отже, РФ не збирається сама визнавати самопроголошені республіки, але вимагає від інших отримати згоду у невизнаної «квазідержави». Що це, як не пастка аби змусити Україну чи то визнати самопроголошені «народні» республіки, чи то відмовитися від перемовин, даючи змогу Кремлю заявляти, що Україна не хоче мирного вирішення конфлікту.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!