Врятувала документи та кілька інструментів: історія директорки знищеної у Святогірську музичної школи

41881
1 коментар

Врятувала документи та кілька інструментів: історія директорки знищеної у Святогірську музичної школи

Марина Чернобаєва — директорка музичної школи у Святогірську, що на Донеччині. Вона змушена була пережити майже весь час окупації в рідному місті, а коли все ж таки виїхала — вивезла найважливіші документи та врятувала кілька музичних інструментів. Нині будівлі освітнього закладу вже немає. Однак школа продовжує працювати у дистанційному форматі, а директорка додатково займається з дітьми, які живуть у громаді, і робить це на волонтерських засадах.

«Ми не могли поїхати та кинути все»

 

До початку повномасштабної війни родина Чернобаєвих жила у мирному Святогірську. Марина працювала директором музичної школи та викладала гру на скрипці. Крім того, допомагала чоловікові з бізнесом — подружжя мало теплиці, де вирощувало огірки.

У 2022 році, на початку активних бойових дій, вирішили залишитись у Святогірську. А коли у місто зайшли окупанти, зрозуміли, що не можуть покинути все напризволяще. Перш за все, директорка потурбувалась про документи, більшість з яких (статут, особові справи працівників, трудові книжки, печатку тощо) забрала у підвал власного будинку на зберігання, а що не змогла — заховала у сейф.

«Тут просто тягнули все, що потрапляло на очі, і було зрозуміло, що поки ми на місці, вони не зможуть нічого зробити. А у мене, окрім будинку та теплиць, була ще й школа, а отже — відповідальність. Так мене виховували батьки. Тож поки могли, намагались все зберегти. Навіть чергували у школі», — згадує Марина Чернобаєва.

Музичної школи у Святогірську вже немає, але дещо вдалось зберегти

 

Допоки дозволяла ситуація, намагались навіть підтримати дітей та проводили музичні заняття.

Врятувала документи та кілька інструментів: історія директорки знищеної у Святогірську музичної школи - Фото №1 Врятувала документи та кілька інструментів: історія директорки знищеної у Святогірську музичної школи - Фото №2

Коли 20 травня зникли електроенергія та зв’язок, уроки припинились, однак вчителі регулярно відвідували заклад, тримали все під контролем. Одного разу чоловік навіть запропонував заночувати там, але Марина не погодилась. А о п’ятій ранку туди прилетів снаряд.

«На щастя, він зруйнував лише частину будівлі, і це дало нам можливість забрати та вивезти деякі інструменти, які кілька років тому нам подарувала Японія. Коли почалася війна, ми заховали їх у безпечному, як нам здавалося, куточку, щоб їх не вкрали. Тож щойно змогли підібратися до школи, вивезли електрофортепіано, дві гітари, баян, акордеон, апаратуру, колонки тощо. Все це завантажили у «четвірку» (ВАЗ 2104 -ред.) та перевезли у підвал знову ж таки. У нас він дуже добротний бетонний, тож не хвилювались щодо збереження. А от сейф, в якому ще залишались деякі речі та документи, не пережив прямого удару», — розповіла директорка.

Врятувала документи та кілька інструментів: історія директорки знищеної у Святогірську музичної школи - Фото №3

Підвал дійсно виявився дуже міцним, бо витримав потрапляння снаряду вже безпосередньо в будинок. Родина дивом врятувалась, адже чоловік «щось відчув» і сказав, що зараз треба бігти на вулицю. Вже за кілька хвилин будівлі не стало. А потім вигоріла вщент.

Якийсь час разом із собакою прожили у недобудованому підвалі собору, що знаходився поряд. А потім вже і там неможливо стало ховатися. Тоді вирішили все ж таки спробувати виїхати на вільну територію України. Навіть попри те, що окупанти не випускали чоловіків, яким не виповнилось 60 років, а чоловіку Марини за три місяці мало бути 60. Ризикнули! Проїхали 11 блокпостів з документами, двома скрипками та прихованою у кишені картою пам’яті, на якій збереглися фотографії, зроблені під час окупації.

Жити далеко від рідного краю довго не змогла — разом із чоловіком та 8-річним онуком повернулись до Святогірська. Нині живуть у садибі друга родини, який евакуювався та передав їм ключі.

Врятувала документи та кілька інструментів: історія директорки знищеної у Святогірську музичної школи - Фото №4

Якщо нічого не робити, можна зійти з розуму

 

Марина Чернобаєва продовжує працювати зі своїми учнями у дистанційному форматі та виконувати обов’язки директорки. Однак цього не вистачає для повноцінного життя і спілкування.

Якраз у той час переселенка з Донецька Валерія Костюшко, яка знайшла прихисток у Святогірську, організовувала музичні тури для дітей у місті та навколишніх селах. Ініціативу підтримували Катерина Гаврилова з Полтави (яка проводила заняття) та композиторка та засновниця БО «Voice for Ukraine UK» Ірина Гоулд, яка привезла з Лондона музичні інструменти. Вони вирішили, що такі виїзди дарують свято та хороший настрій, але діти прагнули навчатися. Тоді Валерія і запропонувала проводити музичні заняття для дітей безпосередньо у Святогірську.

«Я одразу погодилась. По-перше, це моє покликання. Просто не могла відмовитись від того, щоб проводити уроки наживо з тими, хто дійсно хоче навчатися. Я бачу, як горять ці очі й скільки в них жаги до навчання. По-друге, це живе спілкування, емоції… Музика!», — каже жінка.

Попри те, що у музичній школі вчителька викладала гру на скрипці, зараз навчає грі на гітарі. І тут якраз стали у пригоді ті інструменти, які вона врятувала під час активних боїв та зберегла від окупантів.

Врятувала документи та кілька інструментів: історія директорки знищеної у Святогірську музичної школи - Фото №5

Заняття проводяться наразі у приміщенні історико-архітектурного заповідника, що розташований на території Лаври. Тепер сюди регулярно приходять діти зі Святогірська та сусіднього села Тетянівка.

«Ви навіть не уявляєте, скільки радості у цих дітей від занять, досягнень. Вони із задоволенням займаються на уроках, потім повторюють все вдома і записують відео, які присилають мені, щоб подивилась та пораділа за них. А днями я купила для кожної дівчинки по медіатору і подарувала. Це було таким щастям для них, ніби якийсь дуже коштовний подарунок отримали. От це дуже надихає та додає сил», — говорить вчителька.

За словами Марини Чернобаєвої, найбільша мрія сьогодні — скоріша перемога і мир, а після цього відбудова. Найперше музичної школи у Святогірську, яка допоможе і дітям, і дорослим відновитися та знову радіти кожному дню з музикою.

Читайте також: Святогірська громада дуже зацікавлена в відновленні, тому там стартував Всеукраїнський проєкт

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


1 Коментар
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Марина
11 днів тому

Дякую вам за статтю, яка допомогла дітям та їхнім батькам дізнатися про заняття з музики. Завдяки вашій статті вони почали приходити на заняття, та вчитися грі на музичних інструментах. Ваш внесок у розвиток музичної культури величезний та неоцінний. Дякуємо за вашу роботу та натхнення.


Новини

Відео

Аналітика