Все про відпустки: види, порядок надання, компенсації

6862
коментарі відсутні

Все про відпустки: види, порядок надання, компенсації

Літо зазвичай час відпочинку та відпусток. Але що ми знаємо про саму  відпустку? Від чого залежить тривалість, хто і коли може її брати? Які є гарантії та яка компенсація існує в разі не використання відпустки протягом року? Спробуємо розібратися.

 

Які види відпусток існують

 

Кожна людина має право на щорічну відпустку незалежно від того, працює вона на державному чи на приватному підприємстві. Гарантії на відпочинок передбачені головним законом України – Конституцією, а саме положення закріплене у 45 статті. Причому це право мають як громадяни України, так і іноземці. Тривалість та порядок надання відпочинку визначається Законом України «Про відпустки» та Кодексом законів про працю.

Зокрема, передбачені такі види відпусток:

  • щорічна основна;
  • щорічна додаткова, якщо робота пов’язана зі шкідливими та важкими умовами праці, а також додаткова за особливий характер роботи;
  • у зв’язку з навчанням;
  • творча;
  • для підготовки та участі в змаганнях;
  • соціальні: зокрема, пов’язані із вагітністю та пологами. Також це може бути відпустка для догляду за дитиною або у зв’язку з усиновленням. До того ж існує додаткова відпустка, якщо у працівника є діти з інвалідністю;
  • без збереження заробітної плати.

Тривалість основної щорічної відпустки не може бути меншою, ніж 24 календарні дні. Для деяких категорій працівників законодавством передбачена інша тривалість відпочинку. Свою щорічну відпустку людина може поділити на частини.

Відпустка у перший рік роботи є у тих, хто відпрацював на підприємстві півроку безперервно. Заробітна плата за відпустку повинна нараховуватись за три дні до її початку.

 

Грошова компенсація за невикористану відпустку

 

Законом України «Про відпустки» роботодавцю забороняється замінювати відпочинок працівника на грошову компенсацію. Однак, існують випадки, коли це можливо. Наприклад, якщо людина має невикористану відпустку на момент свого звільнення. У такому разі підприємство має виплатити працівнику компенсацію за всі дні.

Існує варіант, коли роботодавець компенсує дні відпочинку і без звільнення. Наприклад, коли працівник має більше, ніж 24 дні щорічної відпустки. Однак розраховувати він може на компенсацію лише за її частину. Тобто людина має використати 24 дні на відпочинок, а за останні може отримати грошову компенсацію.

 

Відкликання з відпустки

 

Відкликати працівника з відпустки можуть лише за його згоди. До того ж чиним законодавством передбачена й низка причин, коли роботодавець має таке право, зокрема:

  • попередження стихійного лиха або аварії на виробництві;
  • відвернення нещасних випадків;
  • усунення наслідків аварій;
  • недопущення простою, загибелі або псування майна підприємства;
  • інші випадки передбачені законодавством.

У випадку, коли працівника було відкликано, його робота оплачується з урахуванням суми, нарахованої на оплату невикористаної частини відпустки.

 

Що робити, якщо відпустку не дають, або навпаки – відправляють примусово

 

Час від часу читаємо про таке, що працівників підприємства відправили у безоплатну відпустку, або така ситуація трапляється з вами безпосередньо. Що слід про це знати?

Законом України передбачений такий вид відпусток, як відпустка без збереження заробітної плати. Але надається вона за згодою працівника та роботодавця. Примушення писати заяву на таку відпустку є порушенням. Її тривалість не може перевищувати 15 днів на рік.

Бувають й інші випадки, коли працедавець відмовляє у наданні відпустки. Як діяти і що слід знати у цьому разі?

Зазвичай на підприємствах складаються, погоджуються та затверджуються графіки відпусток. Вони визначають черговість надання днів відпочинку тим чи іншим працівникам. При цьому мають враховуватися як виробничі, так і особисті інтереси працівників, а також можливості для їхнього відпочинку.

Якщо роботодавець все ж таки відмовляє у відпустці, слід написати дві заяви: одну – про відпустку, іншу – прохання надати письмове обґрунтування відмови. Ці заяви необхідно відправити рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Якщо роботодавець і далі не надає відпустку, то слід звернутися зі скаргою до Державної служби України з питань праці.

 

Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика