Вибір професії 2023: чого хочуть випускники, на які спеціальності буде попит та як обрати свій шлях

28444
коментарі відсутні

Вибір професії 2023: чого хочуть випускники, на які спеціальності буде попит та як обрати свій шлях

Вступна кампанія для абітурієнтів в Україні скоро розпочнеться. Багато хто з випускників вже вирішили, ким хочуть стати та яка спеціальність підходить найбільше. Але й досі є ті, хто вагається навіть під час вступу.

До того ж, деякі спеціальності стають з кожним роком все більш незатребуваними, тож на них вищі навчальні заклади закривають набір.

 

На кого найбільше хочуть навчатись нинішні випускники шкіл

 

Найбільший попит мають сучасні професії, які дозволять заробляти більше грошей. Зрозуміло, що здобувати заздалегідь низькооплачувану професію ніхто не хоче. Тож без кваліфікованих кадрів можуть залишитися цілі галузі.

Згідно з попередніми опитуваннями, найпопулярнішими на сьогоднішній день спеціальностями серед абітурієнтів є:

  • IT-фахівець;
  • дизайнер;
  • архітектор.

А от серед непопулярних спеціальностей вказується професія вчителя – особливо природних дисциплін. Також мало бажаючих вступати на факультети хімії, фізики та математики. Одна із найголовніших причин – низькі зарплати.

Тогорічна вступна кампанія показала, що абітурієнти віддали перевагу гуманітарним спеціальностям – журналістика, маркетинг, філологія. Також було подано багато заяв на факультети «комп’ютерних наук», «менеджмент», «право», «інженерію програмного забезпечення».

Читайте також: Перелік спеціальностей, за якими можна отримати безкоштовний ваучер на навчання, збільшено вдвічі

Які професії матимуть попит

 

З урахуванням війни та ситуації в країні, експерти виділяють кілька основних галузей, де особливо цінуватимуть професійні кадри:

  1. професійні військові;
  2. медики (особливо кардіологи, реаніматологи, хірурги та медсестри);
  3. психологи (внаслідок війни буде постійна потреба в психологічній підтримці ще довгі роки);
  4. будівельники та всі спеціальності, які потрібні для відбудови країни (інженери, проєктувальники, архітектори, дизайнери, маляри, штукатури, лицювальники, будівельники мостів та доріг тощо);
  5. логісти (потрібно налагоджувати якісну логістичну систему, щоб досягти хороших результатів у постачанні продукції, необхідних матеріалів для будівництва, ремонту, відновлення інфраструктури, продовольчого забезпечення та ін.)
  6. енергетики (у тому числі для роботи з альтернативними джерелами енергії);
  7. оборонна промисловість (інженери, науковці, військові з досвідом ведення бойових дій);
  8. викладачі та вчителі (є вірогідність збільшення заробітної плати, адже після закінчення війни буде потрібна якісна освіта для здобуття висококласних фахівців у всіх перерахованих галузях).

Читайте також: Хто може не складати НМТ та як пройти тестування, перебуваючи за кордоном

Як правильно обрати професію

 

Дуже багато дітей після закінчення школи не розуміють, ким насправді хочуть стати у майбутньому та яку професію обрати. У такому разі вони або ідуть шляхом найменшого спротиву (куди вдасться поступити), або піддаються впливу батьків (які «краще знають, що потрібно дитині), або йдуть навчатися з кимось «за компанію». В результаті навчання не приносить користі, а диплом може ніколи в житті не згодитися…

Щоб прийняти правильне рішення, необхідно враховувати цілий ряд факторів – власні побажання, психологічні особливості та можливості та потреби на ринку праці.

По-перше, потрібно скласти список професій, які подобаються зараз та за якими хотілося б працювати.

По-друге, скласти перелік вимог до професії, що обирається. Зокрема, вказавши майбутній рід занять, життєві цінності та цілі, сьогоденні гарячі проблеми та яка реальність працевлаштування за фахом, власні схильності й здібності, характер й умови роботи. Потім проаналізувати, яка професія із усього списку більше інших підходить по всіх пунктах.

Щоб переконатися в правильності міркувань можна обговоріть своє рішення із друзями, батьками, вчителями, звернутися до психолога або профконсультанта.

Крім того, можна спробувати дізнатися про себе та свою майбутню професію більше завдяки спеціальним тестуванням, яких дуже багато в мережі. Наприклад, пройти безоплатний тест на сайті Mate academy.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика