Як переконати людей похилого віку евакуюватися
Через агресивні військові дії росії тисячі українців були змушені залишити власні домівки й поїхати в інші регіони України та закордон. У Донецькій та Луганській областях влада кожного дня звертається до мешканців щодо евакуації, оскільки саме тут очікують найзапекліші бої та обстріли. Проте є родини, які залишаються вдома з надією, що все «обійдеться», а біда «стороною пройде»…
Найчастіше відмовляються від переїзду люди похилого віку, через яких рідні також змушені залишатися у небезпечних містах. Безумовно, батьків, бабусь та дідусів складно вмовити залишити свій будинок, щоб урятуватися. Вони бояться змін, не можуть уявити що на них чекає попереду, та бояться стати «тягарем» своїм дітям та онукам. Але ж «тягарем» вони стають саме у випадку, коли рідні не можуть виїхати та врятувати їхнє і своє життя.
Знайдіть та змініть головний «стоп»
Найчастіше батьки переживають, що у разі залишення будинку його можуть розікрасти. У такому разі можна попросити тих, хто попри все вирішив залишитися, доглянути його. Скажіть, що війна рано чи пізно закінчиться і вони зможуть повернутись до себе додому. Також можна запропонувати забрати найцінніші речі (у разі, якщо є можливість вивезти), віддати комусь на збереження або заховати.
Якщо вони бояться стати тягарем (особливо у випадках, коли живуть окремо), можна заздалегідь дізнатися про захист людей похилого віку в регіоні або країні, в яку зібралися їхати. Батьки (дідусі, бабусі) повинні відчути, що ви подбали про їхні почуття і врахували те, що їх лякає та бентежить.
Використовуйте як мотивацію те, що є найважливішим для літніх людей. Найчастіше це діти та онуки, тож наголосіть, що у них буде більше часу на спілкування, а вам потрібна їхня допомога. Не тисніть, а дайте трохи часу на роздуми і згодом поверніться до цієї розмови. Можна додати, що діти/онуки вже запитують та дуже чекають, тож не треба позбавляти їх таких радощів.
Читайте також: Пенсія вас знайде, куди б ви не переїхали у межах країни – відеоінструкція
Підготуйте план переїзду та дайте ознайомитися із ним рідним
Створіть план переїзду з описом кожного кроку. При цьому бажано все це озвучувати рідним і дивитися, чи все зрозуміло. Людям похилого віку вкрай важко зважитися на кардинальні зміни, їхати «внікуди» оскільки будувати нове життя вже немає ані сил, ані бажання. Вони мають відчувати свою користь на новому місті, тож згадайте ті справи, до яких вони звикли, адаптуйте їх до нових умов і запропонуйте їх виконувати. Це має бути саме пропозиція, прохання, а не обов’язок. Будьте переконливими, але без тиску.
Проявіть турботу
Коли людина вже буде хоча б відносно готова до від’їзду, запитайте які речі вона хотіла б взяти з собою та перевірте наявність інших важливих речей (одяг, необхідні ліки, медичну картку тощо). На окремому папірці напишіть контакти, по яких можна буде зв’язатися з рідними, хронічні хвороби, потрібні ліки та іншу корисну інформацію й покладіть в її особисті речі чи кишеню. У дорозі може трапитися будь-що, наприклад, можна потрапити під обстріл або просто злякатися, тож варто перестрахуватися. Якщо ж літня людина під час таких зборів починає хвилюватися, не нервуйте самі, а просто та ввічливо поясніть це турботою про неї.
Читайте також: Для переселенців з Донеччини та Луганщини продовжується програма «Доступні ліки»
Дорога…
Обов’язково виявляйте турботу в дорозі та запитуйте літню людину, чи хоче вона їсти, пити, в туалет. Дуже часто старші люди соромляться щось сказати та терпляче мовчать, щоб не бути «тягарем». Не забувайте робити невеликі зупинки через 3-4 години у разі можливості, щоб можна було не тільки сходити в туалет, а й трохи розім’ятися, оскільки з віком у кровообіг стає гіршим і його потрібно частіше оновлювати в кінцівках. Також можна разом із батьками (дідусем, бабусею) трусити пальцями рук, ворушити ногами, шиєю.
Підтримуйте спілкування, але не про війну та переїзд, а про щось приємне. Можна навіть говорити про якісь спогади з дитинства, згадувати приємні події, книжки, пісні. Це допоможе відволіктися, заспокоїтися і знизити рівень стресу.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!