Як використовують для виборів Донбас українські політики
Згідно з соціологічними дослідженнями більше 70% респондентів із різних регіонів України очікують від майбутнього президента врегулювання збройного конфлікту на Донбасі, то ж недивно, що вітчизняні політики приділяють чималу увагу темі Донбасу напередодні виборів.
Політолог Олексій Якубін каже, що українські політики в своїх агітаціях населення використовують три моделі пояснення ситуації на Донбасі та методів вирішення конфлікту.
«Перше – те, що робить Порошенко на міжнародних майданчиках. Він говорить, що «Мінськ» безальтернативний, його потрібно виконувати, – пояснює Якубін. – Але, коли він приїжджає в Україну, ми бачимо, що прогресу в цьому питанні немає».
Політолог Станіслав Федорчук заявляє:
«Вже зараз зрозуміло, що проголошена адміністрацією президента теза про миротворчий контингент, теза про те, що, мовляв, нам вдасться залучити на свою сторону світову громадськість і якимось чином обійти російське вето в Раді Безпеки ООН, з кожним днем все більше втрачає актуальність. Ми усі стежимо за померлим Нормандським форматом, за ледь живим Мінським форматом і чудово розуміємо, що зараз іншого способу, окрім як стримувати російську агресію, не маємо».
Але глава держави й, відповідно, його БПП продовжують вірити в «Мінськ» і миротворчу місію. І намагання прищепити цю віру всім прихильникам тане на очах.
Тим же шляхом, що і Порошенко, крокує екс-глава Міноборони, лідер партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко. Він теж говорить про миротворців, про певний план перекриття неконтрольованої Україною частини кордону на сході. При цьому запевняє, що план може бути задіяний тільки після завершення президентських і парламентських виборів в Україні. Мовляв, стратегія розрахована на реалізацію до 5 років. І дати їй путівку в життя, впевнений Гриценко, судилося новій владі, в якій не буде місця Порошенку.
Друга модель (виконувати Мінські домовленості при будь-яких умовах, навіть кабальних для України) активно використовується умовною опозицією.
«Вони готові вступити в контакт з представниками Донецької та Луганської області, з представниками «ЛНР» і «ДНР» і вести з ними переговори, а після цього думати про плани по Донбасу», – зазначає Олексій Якубін.
Прямі переговори з «ДНР» і «ЛНР», активно лобіює «Опозиційний блок». Відповідні заяви періодично робить лідер фракції Оппоблока в парламенті Юрій Бойко.
У тому ж проросійському руслі, що і Оппоблок, діє лідер партії “За життя” Вадим Рабінович. Він не сумнівається в необхідності проводити прямі переговори не тільки з Росією, але й з «ДНР» і «ЛНР».
Третя позиція – «Мінськ» взагалі не потрібен, пора думати про інший формат.
«При цьому про щось інше йдеться окремими уривками. Наприклад, «план Авакова» з його «маленькими кроками» мені не зовсім зрозумілий – який у ньому реалізм? І незрозуміло, як він пов’язується з міжнародною кон’юнктурою і тими ж Мінськими угодами», – говорить Якубін.
Ще в лютому лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко розповіла про розробку міжнародними партнерами певної нової стратегії по Донбасу. При цьому наголошувала, що «Батьківщина» приєдналася до цієї розробки. Стратегія нібито включає три етапи:
1) миротворча місія ООН вводиться на лінію розмежування не постійно, як хоче Кремль, а на кілька тижнів, що дозволяє захистити місію ОБСЄ і дозволить демілітаризувати територію;
2) введення міжнародної цивільної адміністрації, яка візьме під свій контроль всю систему управління на окупованій території й встановить дію українських законів;
3) переклад міжнародних миротворчих сил на порушений кордон між Україною і Росією.
Фактично, нічого нового Тимошенко не запропонувала. Вже влітку вона заявила, що при вирішенні питання відновлення територіальної цілісності України про припинення війни на Донбасі необхідно не дозволити розділити питання окупації частини території Донбасу й анексії Криму. А потім почати нові переговори на базі Будапештського меморандуму. При цьому як такого плану у лідера «Батьківщини» немає.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!