Як вижити в окупації і зберегти фізичне та психічне здоров’я – поради

4921
коментарі відсутні

металеві баки на відкритому вогні

Сьомий тиждень поспіль українська армія боронить нашу землю від загарбників. Але ворог веде жорстоку війну, коїть воєнні злочини проти цивільного населення та бере наші міста в облогу. І хоча жителів Донеччини та Луганщини завчасно закликали виїхати, багато хто залишається на місцях і може опинитися під тимчасовою окупаційною владою.


У такій ситуації люди бувають злякані, розгублені та не розуміють, як поводитися з окупантами та як вижити у зруйнованому місті. Ми зібрали поради людини, яка пройшла пекло окупації, а також доречними будуть рекомендації від психолога.

 

Трималися без води, газу та електрики

 

Своїм досвідом виживання в окупованій Бучі поділилася Катерина Українцева. Жінка розповіла: «Перше, що робить ворог, коли входить в твоє місто – знищує інженерну інфраструктуру. Окупант таким чином намагається повністю деморалізувати населення, щоб останнє тиснуло на владу, щоб та починала співпрацювати з окупантом».

У перші дні окупації Буча залишилася без води, світла та газу. Майже одразу ворог вивів з ладу кабельні мережі та вишки мобільного зв’язку. Тобто у разі необхідності неможливо було викликати «швидку» чи пожежних.

«Потрібно мати аптечки і зробити перелік медичних працівників чи людей, які вміють надавати першу медичну допомогу. Онлайн теж завчасно можна пройти курси надання першої медичної допомоги. Також ви маєте бути готовими до гасіння пожеж самостійно. Ми так собі врятували будинок. Нам знадобилася довга драбина, вогнегасники, респіратори та вологі маски, цупкий одяг, рукавички, молоток, кувалда, лом», – згадує Катерина.

Дуже складне питання – забезпечення продуктами. Поки працюють магазини, потрібно зробити запаси консервів, чаю, круп швидкого приготування, сонячної олії, овочів, сірників, свічок, теплого одягу, карематів, ліків.

Щоб приготувати їжу на вогнищі, знадобіться металевий посуд, дрова чи вугілля. Чудово, якщо знайдеться мангал, але підійде й металева бочка.

Обов’язково потрібна вода. З початком окупації одразу набирайте воду у всі існуючі у вас ємності. Якщо запаси скінчилися, а поруч приватний сектор, можна скористатись колодязем. Ще добути воду можна з загальнобудинкової системи. Раніше ми писали про те, як очистити воду до питної.

Готуйтеся до того, що від обстрілів доведеться ховатись у підвалі, де навіть влітку холодно.

«Щоб зігрітися, приготуйте глиняний горщик під квіти з отвором для води. Зробіть невеликі підпорки, поставте одну свічу, горщик переверніть отвором до гори, підпаліть свічку таким чином, щоб вогник був направлений на отвір у дні горщика. На отвір покладіть невеличкий шматочок фольги таким чином, щоб трішки повітря потрапляло. Горщик швидко нагрівається і починає віддавати тепло», – ділиться Катерина.

Щоб не загубитися в часі (без мобільних телефонів), варто знайти звичайні годинники та завчасно оновити батарейки в них. Також знадобляться акумулятори, повербанки, ліхтарики та звичайні радіоприймачі, щоб отримувати інформацію.

 

Зберегтись від окупантів

 

Вижити в окупації складно будь-якій людині, а особливо – жінкам. Для них підготувала поради Марта Пивоваренко, експертка з потреб психічного здоров’я Експертної групи лікарів з реабілітації при Мінветеранів України. Їх можна знайти у телеграм-каналі «Психологічна підтримка».

  • З дому варто виходити тільки за крайньої необхідності. Головна задача – не привертати до себе уваги. Рухатися спокійно та зібрано. Не слухати музику, не читати щось в телефоні – окупант може подумати, що ви передаєте якусь інформацію.
  • Попередньо обов’язково треба «почистити» свій телефон: видалити фото, які можуть викликати підозру, але не всі – залишити нейтральні. Перевірити свої листування в месенджерах, витерти зайві. Переглянути список контактів у телефонній книзі, видалити або перейменувати тих, хто має відношення до армії чи правоохоронних органів.
  • Максимально забезпечити власну непривабливість: негарні старі речі, хустки, відсутність макіяжу, парфумів, прикрас. Мішкуватий одяг темно синіх, сірих або коричневих кольорів.
  • Якщо зустріли окупантів, уникайте зорового контакту, не дивіться на обличчя. Виконуйте їх накази, не сперечайтеся. Самі не підходьте близько, нічого не просіть, не намагайтесь переконувати.
  • Не починайте першими взаємодію чи бесіду. Тільки максимально короткі відповіді на питання. За можливості «так» або «ні». Говорити треба спокійно, чітко. Не надто тихо – щоб можна було розібрати слова, але й не надто голосно – щоб не викликати емоційну реакцію.
  • Якщо ви з дитиною, поясніть заздалегідь, що в жодному разі не можна вступати в активну взаємодію чи гру. Навчить дитину так само відповідати стисло, коротко, не дивитися в очі.

 

Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика