«єВідновлення»: як працює програма, плюси та мінуси житлових сертифікатів
«єВідновлення» — державна ініціатива щодо надання компенсацій українцям за зруйноване чи пошкоджене житло внаслідок війни. Програму розпочато 10 травня 2023 року, і у перші два місяці понад 2000 українських родин реалізували житлові сертифікати та отримали нові оселі замість знищеного російськими обстрілами. Водночас не всі українці можуть скористатися своїм правом на отримання компенсації. Розповідаємо, хто і яким чином може взяти участь у програмі, які переваги та недоліки вона має та чому не всім може пощастити найближчим часом стати власником нового житла замість зруйнованого через війну.
Що таке сертифікат на житло і як його отримати
Житловий сертифікат — цифровий документ, який підтверджує гарантії держави профінансувати придбання нової оселі на первинному або вторинному ринках нерухомості на суму, яка зазначена у ньому. Отримати сертифікат може будь-який громадянин України, який втратив житло внаслідок війни. Це стосується як власників повністю зруйнованої оселі, так і тих, чиї домівки були пошкоджені до стану, що не підлягає відновленню.
Для отримання житлового сертифікату за програмою «єВідновлення» потрібно подати відповідну заяву через «Дію». Коли комісія опрацює її та визначить суму компенсації, ця інформація відобразиться у застосунку. Далі потрібно забронювати кошти через «Дію», дочекатися підтвердження цього, припинити право власності на знищене житло та укласти угоду про купівлю-продаж. Гроші надійдуть на рахунок продавця майна. Тобто фактично ці житлові сертифікати можна обміняти на квартиру чи приватний будинок у будь-якому регіоні України, крім тимчасово окупованих.
Читайте також: «єВідновлення»: що потрібно знати про програму та як скористатися (покрокова інструкція)
Подати заяву можна також у паперовій формі через ЦНАП або нотаріуса, але такий метод сьогодні не настільки популярний. Найчастіше ним користуються, якщо з тих чи інших причин немає можливості зробити це через «Дією» (про це нижче).
Компенсація за зруйноване житло надається, якщо:
- нерухомість постраждала внаслідок війни з 24 лютого 2022 року;
- житло розташоване на території України, що не була окупована станом на 24 лютого 2022 року;
- дані про право власності внесені в Держреєстрі речових прав на нерухоме майно;
- житло повністю зруйноване або пошкоджене настільки, що не підлягає відновленню.
Відмовити у наданні компенсації можуть людям, які потрапили в реєстр санкцій та/або були засуджені за злочини проти держави. Це стосується і їхніх спадкоємців. Розмір виплати розраховують за формулою, затвердженою Кабміном. Він залежить від регіону, віку будинку, кількості кімнат та площі помешкання.
Читайте також: Розширено перелік категорій ВПО, які мають пріоритет у компенсаціях за знищене майно
Плюси житлових сертифікатів
Програма «єВідновлення» дозволяє отримати власне житла замість втраченого через війну. І це головний плюс, який можна відзначити. Важливо й те, що людина може купити як квартиру, так і приватний будинок або таунхаус, і це не обов’язково має бути у тому регіоні, де вона проживала до 2022 року. Тобто переселенці, які вже деякий час перебувають в іншій області й вже облаштувалися (знайшли роботу, навчальний заклад, коло спілкування тощо) можуть придбати собі житло саме там. При цьому, згідно з внесеними урядом правками, допускається купівля майна на первинному чи вторинному ринку, а також інвестиція в новобудови на етапі будівництва. Тут можуть бути обмеження і цей варіант трохи розтягнутий у часі, але цілком можливий. Слід зазначити також, що житловий сертифікат «єВідновлення» чинний протягом 5 років після його отримання, а отже є час для вибору найбільш зручного варіанту.
До плюсів можна додати й можливість поєднання програми «єВідновлення» з іншою державною програмою — іпотекою «єОселя. Це допоможе придбати нерухомість тим, кому не вистачає коштів, виданих у вигляді компенсації за зруйноване житло, на купівлю квартири чи будинку більшого розміру або у регіоні з більшими цінами за кв. м. Тобто на кошти, яких бракує до повної суми, можна взяти позику у гривнях на вигідних умовах. Це можливо тільки у разі подання на відшкодування через «Дію».
Крім того, програма «єВідновлення» доступна й для компенсації за зруйноване житло, яке має кількох власників. Співвласників вважатимуть власниками рівних часток, і кожен отримає житловий сертифікат для придбання нерухомості. При цьому вони можуть використати сертифікати як окремо, так і об’єднати для придбання нового спільного житла на первинному або вторинному ринках.
Українці, які перебувають за кордоном, теж можуть подаватись на житлові сертифікати. Однак потрібно, щоб на місці був присутній уповноважений представник, щоб комісія могла скласти акт на знищений об’єкт або надати додаткові документи (підтвердити наявність пільг заявника та інше).
Недоліки державної програми «єВідновлення» щодо сертифікатів на житло
Реалізація цієї програми пов’язана не тільки з плюсами, а й із низкою викликів. Один з них полягає в тому, щоб забезпечити рівність та справедливість. По-перше, вона не охоплює всі категорії населення. Зокрема житлові сертифікати не поширюються на зруйноване житло від початку війни (з 2014 року по 24 лютого 2022 року). Не можуть скористатися програмою й власники нерухомості, яка опинилася у тимчасовій окупації або зоні активних бойових дій. Люди, які опинилися у такій ситуації, можуть лише подаватись на відшкодування у Міжнародний реєстр збитків, хоч ця система поки що не працює. А ще — чекати, коли до них «дійде черга».
«Найгірше те, що ВПО, які втратили своє житло на ТОТ, автоматично опиняються в кінці черги з аргументацією: «Колись і до вас дійде». Черги, яка з таким фінансуванням більше схожа на сорокарічний похід по пустелі, тільки от у багатьох немає цих 40 років. Їхні домівки зруйновані або захоплені, і «єВідновлення» — це для них єдиний шанс повернути собі дах над головою та гідне життя», — прокоментувала прийнятий бюджет на 2025 рік голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.
По-друге, є цілком справедливе питання, яке стосується розміру компенсації за зруйноване житло. Формула, за якою вираховують середню квартирну вартість, залежить від регіону та інших складових. І коли виводиться середня цифра, то вона дуже часто не відображає ринкову ціну втраченого житла, особливо якщо йдеться про центральні чи престижні райони. До того ж різняться ціни за кв. м на Донеччині та, наприклад, на Вінничині. Тож можна говорити про те, що за призначену грошову компенсацію, отриману за знищене житло у Краматорську, складно буде знайти рівнозначну оселю в західних регіонах країни. Про це говорили неодноразово, і от 25 жовтня на офіційному каналі Краматорської міської ради повідомили про збільшення компенсації за зруйноване житло у межах державної програми «єВідновлення» в Донецькій області.
«Розмір виплати за 1 квадратний метр зруйнованого житла у межах Донецької області за програмою «єВідновлення» тепер становить 23 806 грн (було 23 315 грн). Розмір компенсації визначається наказом Міністерства розвитку громад та територій України «Про затвердження показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України (розрахованих станом на 01 жовтня 2024 року)». Таким чином власники житла, яке було зруйноване внаслідок агресії рф, отримуватимуть на 491 грн більше за кожен квадратний метр житла», — йдеться в повідомленні.
Ще одним мінусом є те, що нову нерухомість неможливо буде одразу продати — під час укладання угоди нотаріус реєструє заборону відчуження нерухомого майна на 5 років. Тут варіанти можуть бути різними (перебування за кордоном, сімейні обставини тощо) коли потрібно продати житло, але це є неможливим.
Зі складнощами, які все ж таки можна вирішити, зіштовхуються й власники житла, яке було зареєстроване до 2013 року, а це величезний сегмент нерухомості. Найпоширеніша причина неможливості подати заяву на компенсацію «єВідновлення» — відсутність у Державному реєстрі речових прав запису про право власності, особливо у разі втрати документів. За наявності документів можна самостійно внести житло у ДРРП через «Дію», надавши копію правовстановлювальних документів. Це може бути договір купівлі-продажу, договір дарування, право на спадщину, право власності тощо.
У разі втрати документів потрібно звернутися до нотаріуса, щоб відновити їх (отримати дублікати). При цьому, якщо у нотаріуса не буде доступу до архіву БТІ, яке свого часу проводило реєстрацію права власності на житло, або цей архів був фізично знищений, потрібно звертатись до суду. Судовий процес може тривати близько трьох місяців, але найчастіше, навіть при мінімальних доказах, виноситься позитивне рішення. І ось лише тоді, коли всі документи будуть на руках, можна подавати заяву на отримання сертифіката на житло.
Окремий виклик — забезпечення належного фінансування програми «єВідновлення». За словами голови партії «Слуга Народу» Олени Шуляк, при нинішньому фінансуванні «для повної компенсації за зруйноване і пошкоджене житло знадобиться 1575 років. Що як наповнювати озеро чайною ложкою…»
«На 2025 рік програма «єВідновлення» отримала лише 4 мільярди гривень. Це вкрай мало навіть для того, щоб втримати темпи компенсацій 2024 року, не кажучи вже про розширення програми. За ці кошти можна буде відшкодувати втрати лише кільком тисячам сімей, тоді як постраждалих десятки тисяч», — зазначила Олена Шуляк.
Які висновки можна зробити щодо реалізації програми житлових сертифікатів
Попри деякі мінуси та виклики, що стоять перед українцями та державою, програма відкриває й низку можливостей. Вона може бути використана для відновлення життя українців, які втратили оселі й залишились «на вулиці», для інтеграції та відбудови громад, що зазнали руйнувань. Однак ця програма потребує удосконалення з боку влади та достатнього фінансування.
Станом на кінець жовтня поточного року через програму «єВідновлення» жителі Донеччини подали понад 4,8 тис. заявок на отримання компенсації за зруйноване житло. За даними Донецької ОВА, прийнято лише 955 позитивних рішень на загальну суму 1,5 млрд грн. Протермінованими залишились 1125 заяв. Заборгованість держави перед жителями Донецької області, які подали на відшкодування за пошкоджене житло за програмою «єВідновлення», вже наприкінці вересня складала 78,8 млн грн.
Загалом по Україні на той самий час загальна сума погоджених компенсацій за програмою «єВідновлення» становить 26,7 млрд грн., з яких сплачено українцям майже 16 млрд грн.
Ірина Міщенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!