За 800 метрів від ворожих позицій. Меморіал захисникам прифронтової Авдіївки

6726
коментарі відсутні

Фрагмент меморіалу: силует бійця, що проводжає побратимів та гранітна плита з прізвищами загиблих.

Меморіальний комплекс захисникам Авдіївки збудували на промзоні, за 800 метрів від ворожих позицій. Його зробили у 2017 році, а минулого літа оновили та додали елементів благоустрою. Відтепер споруджений волонтерами та військовими меморіальний комплекс  – на балансі комунального підприємства Авдіївської ВЦА.

 

Провулок за 800 метрів від ворога

 

Про авдіївську «промку» дізнались у 2014 році, відколи тут тривали запеклі бої за Авдіївку. Людей, які живуть поруч, стало значно менше, але в деяких будинках усе ж таки жевріє життя. Газова труба ущент прострелена, поруч з «живими» будинками стоять розбиті. Так виглядає Ясинуватський провулок, який веде до меморіального комплексу.

Громадським транспортом до пам’ятника не під’їдеш. Тільки пішки або на автівці. Найчастіші відвідувачі меморіалу на «промці» – військові, які приїжджають віддати шану загиблим. Усі, хто з різних причин приїздять до Авдіївки, обов’язково намагаються потрапити до цього пам’ятного місця.

 

За 800 метрів від ворожих позицій. Меморіал захисникам прифронтової Авдіївки - Фото №1

 

Запеклі бої на промзоні

 

У авдіївської «промки» своя історія у цій сучасній війні. Це понад тисячі днів запеклих боїв за незалежну Україну. Хронологія містить певні дати з особливим змістом. У березні 2016 року українська армія остаточно закріпилась в авдіївській промзоні та навколишніх висотах.

29 січня -3 лютого 2017 року 72-га бригада вела на промці запеклі бої з ворогом. Бійцям бригади вдалось вибити ворожі формування з позицій. У бою загинув капітан Андрій Кизило, якому посмертно надали звання Героя України. Після тих боїв військові вирішили увічнити пам’ять загиблих побратимів саме на цій території.

 

За 800 метрів від ворожих позицій. Меморіал захисникам прифронтової Авдіївки - Фото №2

 

Меморіал загиблим воїнам

 

Меморіал загиблим воїнам зробили восени 2017 року. Його облаштували на місці колишньої бойової позиції український військових.

Усі роботи хлопці з 72-ї бригади вели своїми силами. Техніка, яка присутня в меморіальному комплексі, – з «промки».  Не було жодних затверджених планів, як робити меморіал. Військові не наймали фахівців, робили усе самотужки та з того, що мали.

Великий металевий хрест оздобили хвостовиками мін та залишками снарядів. Поруч з ним – пам’ятні дошки полеглим Андрію Кизилу та Яну Пуцулаю.

 

За 800 метрів від ворожих позицій. Меморіал захисникам прифронтової Авдіївки - Фото №3

 

На флагштоках – прапори тих бригад та добровольчих формувань, які захищали та захищають авдіївську промку. Щоразу їх кількість збільшується. Починали з чотирьох, тепер їх 14 – після ротації військові формування залишають на згадку свій.

У музеї просто неба усі експонати – артефакти цієї війни. Санітарний УАЗік прямим влучанням знищили вороги у порушення норм міжнародного гуманітарного права, саме під час евакуації поранених бійців. Тут башта бойової машини-десанту, знищеної під час бою та башта танку українських захисників, які загинули під час бою.

 

За 800 метрів від ворожих позицій. Меморіал захисникам прифронтової Авдіївки - Фото №4

 

Побут у бліндажі

 

Бліндаж – це музей для відвідувачів. Його повністю облаштували за усіма бойовими правилами, укріплення витримає справжній бій. У бліндажі також усе без декорацій, там справжні речі з позицій.

 

За 800 метрів від ворожих позицій. Меморіал захисникам прифронтової Авдіївки - Фото №5

 

Прохід у сам бліндаж оформили залишками снарядів, прапорами та дитячими малюнками. Коли заходиш всередину, трохи лякаєшся манекенів, які «відпочивають» у ліжках – настільки реалістичною видається картинка від перебування там. Бліндаж показує будні українських захисників, тут можна побачити зброю та уламки боєприпасів, якими ворог обстрілює позиції українських військових.

 

За 800 метрів від ворожих позицій. Меморіал захисникам прифронтової Авдіївки - Фото №6

 

На прощання

 

Зустрічає та проводжає гостей пам’ятна стела з іменами військовослужбовців та добровольців, які загинули під Авдіївкою. На стелі зображений український військовий, який проводжає в останню путь загиблих друзів. Для інсталяції обрали бетонну стіну та іржавий метал.

Наразі на пам’ятній стелі 250 прізвищ українських героїв. Але, на жаль, список треба поповнювати. Українські військові продовжують гинути, захищаючи країну.

 

За 800 метрів від ворожих позицій. Меморіал захисникам прифронтової Авдіївки - Фото №7

 

Реконструкція заради пам’яті

 

У 2021 році військові разом з Авдіївською військово-цивільною адміністрацією вирішили провести реконструкцію меморіалу та  передати його на баланс місту.

«Увесь цей час, з моменту створення меморіалу, за ним доглядали тільки волонтери, не було системи та конкретної служби, яка б регулярно забезпечувала благоустрій, – каже керівник Авдіївської ВЦА Віталій Барабаш. – Отже, коли комбриг 72 бригади запропонував оновити меморіал та оформити його на баланс комунального підприємства, ми охоче підключились до процесів. Жодних витрат на реконструкцію з бюджету не було – усе робили військові, волонтери та підприємці, які надавали матеріали».

 

За 800 метрів від ворожих позицій. Меморіал захисникам прифронтової Авдіївки - Фото №8

 

Під час реконструкції зробили плац для проведення урочистих та пам’ятних заходів, стоянку та відеонагляд. Тоді ж з’явився й укріплений бліндаж. Оновлений меморіал відкрили у липні минулого року – саме в річницю визволення міста.

Меморіал уже забрало на баланс комунальне підприємство «Служба єдиного замовника». Тут посадили рослини, взимку чистять від снігу. Коли потеплішає, продовжать облаштовувати прилеглу територію, зазначає керівник ВЦА.

Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика