Антикорупційні органи в Україні: розподіл обов’язків та повноважень

5235
коментарі відсутні

Антикорупційні органи в Україні: розподіл обов’язків та повноважень

Боротьбою з корупцією у нашій державі займається ціла низка установ, кожна з яких має чітко визначений перелік повноважень та сферу відповідальності. Розповідаємо коротко про деякі з них.

 

Національне агентство з питань запобігання корупції

 

НАЗК виконує превентивну функцію. Зокрема щодо правдивості декларацій державних службовців. НАЗК перевіряє дані у їхніх деклараціях – чи відповідають їхні витрати заявленим доходам. Якщо виявляють порушення, матеріали справи передають до Національного антикорупційного бюро.

До функцій НАЗК також належать:

  • Перевірка звітів політичних партій з метою запобігання політичній корупції, а саме – фінансування політичних партій, контроль за дотриманням порядку надходження та використання коштів виборчих фондів.
  • Моніторинг дотримання законодавства про конфлікт інтересів серед публічних службовців.
  • Виявлення корупції у державних органах та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях.
  • Антикорупційна експертиза проектів законів та актів Кабінету Міністрів України.
  • Взаємодія з викривачами корупційних дій.

 

Спеціалізована антикорупційна прокуратура

 

Це підрозділ Генпрокуратури України, який перейняв від ГПУ всі завдання щодо боротьби з корупцією.

Створення незалежної антикорупційної прокуратури було однією з ключових вимог для встановлення безвізового режиму поїздок українців до Євросоюзу, а також надання іншої допомоги Україні. Крім того, Євросоюз дав згоду значною мірою фінансувати цей проект.

За своїми функціями Спеціалізована антикорупційна прокуратура здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення оперативно-розшукової діяльності та розслідувань, що проводить Національне антикорупційне бюро України. Також підтримує державне обвинувачення у цих провадженнях. Та представляє інтереси українців і держави в судах за злочинами, пов’язаними з корупцією.

 

Вищий антикорупційний суд

 

Створення Вищого антикорупційного суду було однією зі складових судової реформи 2016-го року, а також вимогою Міжнародного валютного фонду для продовження співпраці з Україною.

Однак протидія самих суддів, прокурорів і народних депутатів була настільки сильною, що знадобилося майже чотири роки, щоб спеціальна судова інстанція нарешті запрацювала.

Під тиском міжнародних донорів України та громадських організацій зрештою з’явився закон про ВАКС, який передбачав, що Вищий антикорупційний суд спеціалізується виключно на розгляді кримінальних проваджень щодо корупційних злочинів.

Суддів на відкритому конкурсі відбирала Вища кваліфікаційна комісія суддів України разом з Громадською радою міжнародних експертів.

Здебільшого суд розглядає справи, за якими досудове розслідування здійснюється Національним антикорупційним бюро України під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

 

Національне антикорупційне бюро

 

Основною функцією НАБУ є виявлення та розслідування корупційних злочинів у вищих ешелонах влади.

Створення Бюро було програмним пунктом Європейської комісії для лібералізації візового режиму України з Європейським Союзом та вимогою Міжнародного валютного фонду.

Особами, підслідними НАБУ у корупційних справах, є:

  • Президент України, повноваження якого припинено
  • Народні депутати України, їх помічники та радники
  • Прем’єр-міністр України, міністри та заступники, члени національних агенцій і державних фондів.
  • Державні службовці категорії «А»
  • Голова Національного Банку України та його заступники
  • Посадовці Митної та Податкової служби, Ради національної безпеки та оборони
  • Генеральний прокурор України, керівники обласних прокуратур
  • Начальницький склад органів внутрішніх справ, Збройних сил України, Служби безпеки України, Держприкордонслужби, Нацгвардії.
  • Судді Конституційного суду України та судів загальної юрисдикції
  • Депутати обласних рад
  • Вищі посадові особи місцевого самоврядування.

Для забезпечення прозорості та цивільного контролю за діяльністю створено Раду громадського контролю при Бюро. До її складу раз на рік шляхом Інтернет-голосування обираються авторитетні громадські діячі.

 

«Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика