Чи допоможе «Джавелін» повернути Донбас

7222
коментарі відсутні

Чи допоможе «Джавелін» повернути Донбас

Без сумніву топ-новиною стала інформація щодо прибуття до України з США перших протитанкових керованих комплексів FGM-148 Javelin («Дротик»), котрих Україна чекає з 2015 року. На думку деяких експертів, це може призвести ледь не до докорінного перелому у ході бойових дій на Донбасі та звільненню непідконтрольної Україні частини регіону.

Проте слід сказати, що ці надії, враховуючи заяви офіційних осіб США, та специфічні умови, за яких комплекси пропонується використовувати, робить їхню цінність для ЗСУ доволі сумнівними.

Георгій Тука, заступник міністра у справах окупованих територій, зізнався, що за умовами США Україна не може використовувати американські ПТРК на лінії зіткнення на Донбасі.

«Так, на сьогоднішній день є певні обмеження, прийняті щодо України. Умова – не використовувати ці комплекси безпосередньо на лінії зіткнення. Але треба розуміти, що це обмеження може бути скасовано у будь-який момент», – заявив заступник міністра.

Майже те саме заявив у січні спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер.

«Я хочу підкреслити, що це оборонна техніка. Вона корисна лише тоді, коли в наступ ідуть танки, тоді їх можна нейтралізувати. Це оборонне озброєння, не призначене для нападу та застосування на лінії конфлікту. І я думаю, Україна багато в чому поділяє цю позицію», – сказав тоді Волкер.

«Ми лише сподіваємося заповнити деякі “білі плями” в оборонних потужностях України, щоб перешкодити подальшому розпалювання конфлікту», – додав він.

7 травня Курт Волкер підкреслив, що надання Україні зброї та посилення її оборонного потенціалу спрямоване на стримування агресії Росії.

«Що стосується України, співвідношення сил тут є дуже чітким. Росія зосередила набагато більші сили на сході України та навколо, ніж Україна має або матиме коли-небудь», – заявив Волкер.

За його словами, «не стоїть питання про те, чи треба зміцнювати Україну з метою наступу на Росію або провокувати Росію», чого багато хто побоюється, тоді як необхідно підвищити ціну для РФ, “якщо вона захоче розширити контроль над українською територією».

Волкер підкреслив, що «стримування Росії від подальшої агресії – це те, чого хотіли би добитися Сполучені Штати й союзники».

Оборонний бюджет США на 2018 рік передбачає виділення Україні 350 млн. доларів на посилення безпеки та оборони, ідеться, зокрема, про летальну зброю.

Між тим цікаво, що нові умови використання зброї вкупі з певними тактико-технічними особливостями ПТРК «Джавелін» робить їхнє використання в обороні не дуже вдалими. Так, дальність використання «Джавеліну» становить 2500 метрів у той час, як мінімальна дальність стрільби гармати танку – головного ворога ПТРК та піхоти – 3000 метрів. Тобто опорний пункт, що озброєний «Дротиком» буде безсилий відповісти ворогу, якщо останній стане на відстані від 2,5 до 3 кілометрів, або ж точність стрільби комплексу, його головний козир – буде знижений на цій дальності. У цій ситуації в обороні більш стане в пригоді, наприклад, вітчизняний ПТРК «Стугна-П», що має дальність до 5 кілометрів, щоправда поступається «Джавеліну» у точності, зручності та мобільності.

Таким чином виникає думка, що питання постачання Україні «Джавелінов» у 2018 році – це більше політика, ніж військові потреби нашої країни. Це символ підтримки України з боку США й якийсь посил Росії, до того ж пропонують, по суті, безкоштовні «Джавеліни», відмовлятися важко – з якого боку не глянь: що з військового, що з політичного.

Цікаво, що у проекті закону про «Бюджет США на 2019 рік на потреби національної оборони» передбачено надання Україні допомоги в обсязі $250 млн.

«$50 млн із зазначеної суми пропонується спрямувати виключно для надання летальної зброї оборонного характеру», – зазначили в посольстві України у США.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика