Чи є на Донбасі робота
Про те, що регіон гостро страждає від нестачі робочих місць, свідчить і спільне соціологічне дослідження Інституту соціології НАН України та Фонду Демократичних ініціатив імені Ілька Кучеріва, який було презентовано у вересні минулого року.
Згідно з результатами цього дослідження, 57,2% людей, опитаних у підконтрольних Україні районах Луганської та Донецької областей, вважають найбільш гострою проблемою, що породжує напруженість у країні і здатної привести до соціального вибуху, саме безробіття.
Ще у 2016 році заступник адміністратора та директора регіонального бюро програми розвитку ООН в країнах Європи та СНД, помічник генерального секретаря Джихан Султаноглу в інтерв’ю «Главком» повідомила, що рівень безробіття на Донбасі перевищує 50%.
«Конфлікт завдав серйозної шкоди економіці Донецької і Луганської областей. Був зруйнований бізнес, пошкоджені інфраструктура, комунікації. В результаті стався спад у промисловому виробництві. З 2014 року рівень безробіття в обох областях сягнув понад 50%», – зазначила вона.
«Якщо порівняти офіційні показники по рівню безробіття в Одеській та Донецькій областях, то спершу може здатися, що все якраз навпаки. Адже у грудні минулого року на обліку в центрах зайнятості Одеської області перебувало 13 тисяч 395 безробітних – або 0,9% від усього працездатного населення регіону. При цьому, на одне робоче місце претендувало 5 осіб. А в Донецькій області на обліку перебувало 11 760 тисяч безробітних – або 0,5% від усього працездатного населення. Але рівень «конкуренції» на одну вакансію перевищує одеський більше ніж в три рази – 18 осіб на місце!», – зазначає у своєму блозі на «Обозревателі» нардеп Олег Недава.
Згідно із офіційними даними Державного управління статистики за 2017 рік кількість офіційно зареєстрованих безробітних зменшилася із 429 тисяч осіб до 354,4 тисяч, а з 91 кандидату на 10 робочих місць до 70.
Проте проблема безробіття лишається для багатьох мешканців Донбасу першочерговою.
Так, у листопаді 2017 Міжнародна організація міграції ООН привела невтішну статистику: згідно з опитуванням проведеним організацією 70% переселенців з Донбасу змушені повертатися в ОРДЛО через брак коштів на оренду житла та неможливість знайти роботу. Тобто знайти роботу для цих людей було важко навіть на підконтрольній Україні території.
Але й у тих, хто мав змогу знайти роботу розмір заробітної платні був невеликим, так майже дві третини опитаних розповіли, що їх доходи покривають лише потреби у продовольстві.
Ситуація на непідконтрольних Україні територіях Донбасу маловивчена, а статистичних даних взагалі немає, адже «Главстат ДНР» таких даних не надає. Втім деякі висновки таки зробити можна.
Перш за все, у самопроголошеній «ДНР» відбувається так звана «реструктуризація» вугільної промисловості, яка насправді перетворилася на закриття 10 шахт у Горлівці та Єнакієво, а на тих що лишилися періодично відправляють працівників у безкоштовні відпустки, адже реалізовувати вугілля немає кому.
Так, влітку 2017 року замість звичних 100 тисяч тон вугілля на місяць відвантажуються лише 64 тисячі.
У серпні одне із «ЗМІ» самопроголошеної ДНР «вісник Харцизьку» повідомило про плани ДНР закрити до 2020 року 10 шахт.
«Згідно графіка за 2017 рік будуть затоплені рудники Горлівки, Вуглегірська, Єнакієве. Графік затверджений в.о. Міністра вугілля та енергетики ДНР Е. І. Голенко, в. о. голови Ради Міністрів А. Ю Тимофеєвим і главою ДНР А. В. Захарченко. Міністерство планує таким чином заощадити до 1 млрд. рос рублів в рік», – повідомило видання.
Загальна сума на виробничі витрати по ліквідації шахт складе близько 10 млрд. рублів без урахування витрат з соціального захисту трудящих, заборгованості із заробітної плати та регресних позовів.
Більше 15 000 людей залишаються без роботи. Міністерством вугілля та енергетики ДНР розроблена програма працевлаштування гірників, які залишилися без робочих місць. В рамках програми працевлаштування шахтарів запропоновано понад 1000 вакансій на шахтах ДП «ДВЕК», ДП «Макіїввугілля» та ДП «Торезатрацит». Так останні готові прийняти на роботу 677 осіб. Актуальні вакансії менеджер, викладач гірничих дисциплін, енергетик, водій, механік. Планується організація підвозу шахтарів на підприємства вугільної галузі в інших містах.
У жовтні 2017 року «в. о. міністра праці та соціальної політики ДНР» Лариса Толстикіна заявила, що з початку року середня заробітна плата в «республіці» піднялася на 22% і склала 10130 російських рублів (4530 гривень за курсом НБУ).
У «міністерстві економіки ДНР» навіть підрахували, в яких містах найбільші середні зарплати. Серед рекордсменів виявилися Кіровське, Єнакієве та Сніжне, у яких зарплату понад 10 тис. російських рублів отримували 53,4%, 46,7% і 45,7% працівників відповідно. Найменше отримують у Горлівці – 24,9%, понад 10 тис. рублів, Ясинуватій – 20,3% і Дебальцеве – 18,2%.
У «столиці» – Донецьку, заробітну плату понад середній отримують 36,7% жителів.
В середньому ж в самопроголошеної «ДНР» зарплату понад 10 тис. російських рублів мають 36,4% її «мешканців».
Втім якщо глянути на пропоновані робочі місця від служби зайнятості легко переконатися, що середня зарплатня вакансій не перевищую 4-6 тисяч російських рублів, що цілковито заперечує дані «міністерства економіки ДНР» не кажучи вже про дані мешканців «народної республіки», котрих така відверта брехня просто обурює.
За даними ЗМІ серед категорій котрі наразі потрібні в ДНР та отримують доволі великі за мірками «республіки» зарплатні є військові, співробітники МНС, держслужбовці, податкової, педагоги, значно менше хоча и й потрібні отримують медики, працівники комунальної сфери, торгівлі та сфери послуг.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!