Донецька обласна рада: особливості існування в умовах війни

9467
коментарі відсутні

Донецька обласна рада: особливості існування в умовах війни

Останній склад Донецької обласної ради ми обирали 31 жовтня 2010 року, ще за часів президента Януковича. По цей час, десятий рік поспіль, ці депутати «виконують свої повноваження», а апарат ради утримується з бюджету області.

 

Як донецькій раді вдалось діяти десять років поспіль

 

До війни депутати обласної ради засідали у Донецьку. Останнього разу це було 3 березня 2014 року. На це засідання з’явився Павло Губарєв з прибічниками. В результаті обласна рада підтримала проведення регіонального референдуму. Однак за умов дотримання українського законодавства. Для цього депутати звернулись до Верховної Ради з вимогою негайно прийняти закон про місцеві референдуми.

Обласна рада відмовилась затверджувати створення «ДНР» і звернулась до мешканців з заявою, що економічно успішний самобутній Донбас має бути у складі єдиної та сильної України.

Прихильники «ДНР» захопили будівлю ради, але депутати ще кілька разів збирались «на виїзді». Востаннє це відбулося у Святогірську у вересні 2014 року. Депутати спланували роботу на майбутнє півріччя і більше не збирались.

Обласна рада – орган місцевого самоврядування, який представляє спільні інтереси територіальних громад, що входять до області. Всі рішення рада може приймати тільки на сесіях: пленарних засіданнях та зборах постійних комісій.

Повноважень в обласної ради чимало:

  • затверджувати обласний бюджет та обласні цільові програми (соціально-економічного та культурного розвитку тощо);
  • регулювати питання земельних відносин,
  • надавати чи скасовувати дозволи на використання природних ресурсів,
  • приймати рішення про організацію природно-заповідних територій,
  • управляти об’єктами спільної обласної власності тощо.

Також обласна рада погоджує передачу об’єктів з державної власності у спільну власність громад та встановлює тарифи на житлово-комунальні послуги від підприємств, що перебувають у власності громад. Також обласна рада може висловити недовіру голові місцевої держадміністрації, звернутись до суду за визнанням незаконними актів місцевих органів влади, підприємств чи організацій.

Та з 2014 року в житті обласних депутатів багато чого змінилось: хтось залишився жити на окупованій території, дехто поїхав з області. Кворуму більше не могло бути й рішення, за які відповідальна обласна рада, не було кому приймати.

Тому у березні 2015 року відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» більшість повноважень Донецької обласної ради були передані Донецькій обласній військово-цивільній адміністрації та обласній державній адміністрації. В першу чергу в частині розпорядження коштами.

Однак Донецька обласна рада не щезла, на відміну від Луганської. В Луганську депутати підтримали «молоду республіку», і на території України рада почила в бозі.

 

Хто працює замість ради?

 

Зі 180 депутатів обласної ради на цей час залишилось лише 157: кілька померли, інші припинили свої повноваження через обрання депутатами інших рад. Та далеко не всі з тих, хто залишився в списках, працюють. На сайті ради тільки у 23 депутатів оприлюднені графіки приймання громадян.

 

Донецька обласна рада: особливості існування в умовах війни - Фото №1

Сайт Донецької обласної ради

 

Депутати працюють безоплатно. Та є у Донецької обласної ради і виконавчий апарат: чиновники, що допомагають депутатам в організаційних, правових та інформаційних питаннях. Всі ці роки апарат працює в Маріуполі. Правда, у сильно скороченому складі: з 65 штатних одиниць лишилось всього 15.

На утримання апарату на 2020 рік у бюджеті Донецької області закладено 3 млн 328 тис гривень: 2 млн 474 тис гривень на оплату праці, 58,5 тис гривень на комунальні послуги та енергоносії, ще 795 тис гривень на «інші витрати». До речі, у порівняні з 2017 роком видатки на зарплату апарату ради зменшились на 1 млн 300 тис гривень.

 

«Нас відторгли!»

 

Депутатка Ольга Мацюк, обрана по одномандатному виборчому округу (м. Мирноград), одна з 23 депутатів, хто продовжує вести приймання і зустрічі з жителями міста.

«З одного боку ми «зависли»: наша каденція не припиняється, а повноважень майже ніяких немає. Але ми потрібні людям. У Мирнограді залишилось близько 40 тисяч жителів. Багато хто мене знає. Звертаються, телефонують, зустрічають на вулиці. Тому я проводила й буду проводити приймання, бо спілкування з жителями для них важливе. Ми з міською владою ведемо переговори за безкоштовний проїзд пенсіонерів у міському транспорті. До Верховної Ради клопочемо за шахтарів, відстоюємо інтереси населення.

На жаль, у нас немає спільної роботи з владою. Нас відторгли. Держадміністрація та обласна військово-цивільна адміністрація нас ігнорує. Втім Верховна Рада відповідає на наші звернення. Також депутати облради спілкуються між собою, телефоном та в режимі онлайн.

Якби ви знали, яка це була сила досвідчених людей, які давали серйозні результати в роботі. Відмовитись від допомоги такої потужної ради було дивно. Якби молодь не соромилась запрошувати людей, які знаються на планомірності, прагматичності, делікатності, був би результат», – нарікає депутатка новій владі.

 

«Чекаємо на вибори»

 

Керуюча справами виконавчого апарату Донецької обласної ради Марина Гончарова:

«Зараз у списках 157 депутатів ради. Однак регулярно спілкуємося ми десь з 50. І вони працюють в окрузі, звертаються до місцевої влади. Депутат облради – це авторитетна людина, через яку населення звертається до влади. Наприклад, Василь Щербань багато робить для виплати заборгованості робітникам підприємств по зарплаті.

Велика робота ведеться по пропозиціях щодо змін у законодавство. Так, депутати давно звернулись до Верховної Ради з проханням врегулювати і чітко розписати повноваження обласної ради, а також взаємодію з радою обласної, районних та міських військово-цивільних адміністрацій. Ці відношення юридично не врегульовані. В минулу каденцію Верховної Ради такий законопроєкт був зареєстрований. Нова Верховна Рада поки що не реагує на звернення Донецької облради.

Ми чекаємо на місцеві вибори і сподіваємось, що в новому законі буде окрема норма про обласну раду. Та не тільки обласна рада перебуває в підвішеному стані. З 2010 року в Донецькій області не проводили виборів 92 місцеві ради».

 

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика