Драми переселенки з Донецька – на сценах різних театрів України

25357
коментарі відсутні

Драми переселенки з Донецька – на сценах різних театрів України

Драмою про війну та переселення «Один день» переселенки з Донецька Олени Кудаєвої зацікавився Сумський національний театр ім. М.С. Щепкіна. У жовтні відбулося сценічне читання п’єс українських авторів з шорт-листа фестивалю української сучасної драматургії «Липневий мед». Також драми «Один день» та «Невдалий рік» Олени потрапили до переліку конкурсу «Тиждень актуальної п`єси». 

 

Пише п’єси, бо це необхідно, як дихати та їсти 

 

Через повномасштабне вторгнення Олена з дітьми переїхала до Польщі, тож списуємося з нею у фейсбуці. Нині вона має три роботи: працює з біженцями з України, проводить психологічні освітні сесії та розгляд і розбір клінічних кейсів для працівників ООН.

У Краматорську Олена була модераторкою «Клубу анонімних авторів», який збирав щотижня спільноту письменників-початківців. До зустрічі могли долучитися автори з різних міст як офлайн, так і онлайн.  

Олена народилася та жила у Донецьку, але через війну була змушена покинути рідне місто понад 8 років тому. 

«Влітку 2014 моє життя перетворилося на низку переїздів Україною, поки я не осіла у Краматорську. Війна і перше переселення повністю змінили мій світогляд, цінності і життя. Я опанувала нову професію, отримавши у 2020 році диплом магістерки з психології. В час, коли я не працюю, я пишу п’єси, бо це так само необхідно мені, як дихати та їсти», – пише Олена у своїй автобіографії. 

Свій перший текст авторка написала у 2021 році. Тоді до Краматорська з інтенсивом завітав режисер Андрій Май. Він розповів про документальний театр. Під час комплексного заняття Олена опитала переселенців та на основі їхніх свідчень написала текст «6,5». На основі її твору Андрій Май у вересні того ж року поставив однойменну документальну постдраматичну виставу у Херсонському обласному академічному музично-драматичному театрі ім. М. Куліша.

Також торік Олена була відібрана до драматургічної лабораторії «Тиждень DRAMLABNEO» для неофіток і неофітів, яка проводилася за підтримки Українського культурного фонду. Тут вона написала свій перший художній текст «Щоденник відмінниці» – і він потрапив до лонг-листа VIII Конкурсу п’єс «Драма.UA» у 2021 році. Сценічне читання «Щоденнику відмінниці» відбулося у жовтні того ж року під час фестивалю сучасної драми «Тиждень». Також ця вистава дебютувала на сцені Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра. 

 

Сучасна війна в сучасній драмі

 

У драмі «Один день» йдеться про літню жінку, яка через окупацію росією частини Донецької області втратила власний дім – та протягом восьми років проживала кожен день однаково. У неї немає сил і мети в реальності, її поглинають спогади, телепередачі і сни. Щоразу жінка сподівається, що новий день буде кращим, ніж попередній. Однак, настає 24 лютого. Саме драма «Один день» разом із п’єсою «Комаха» увійшли до шорт-листа фестивалю сучасної української драматургії «Липневий мед» у жовтні цього року. 

«Сумський театр зацікавився п’єсою «Один день». Режисер зробив постановочну читку і за її результатами вирішив зробити повноцінну постановку. Як Сумський театр вийшов на мене? Мабуть, побачили п’єсу у шорт-листі і взяли текст з сайту Ukrdramahub. Вони там у вільному доступі», – розповіла Олена. 

Також дві п’єси – «Один день» і «Невдалий рік» – були включені до шорт-листа 13 драматургічного конкурсу «Тиждень актуальної п`єси». Обидві вони про війну та засновані як на власному досвіді Олени, так і на досвіді її друзів. 

Окрім п’єс, авторка нині пише дитячу книгу. Однак, через брак часу зараз робота загальмувалася. 

Ірина Мартинова


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика