Компенсація за зруйноване житло: якою може бути та як правильно зафіксувати пошкодження
Російські окупанти продовжують свій терор, збільшуючи кількість обстрілів, завдаючи ударів по всій території України ракетами та дронами.
Надважкою досі є ситуація на Донеччині та Луганщині, де точаться жорсткі бої. Десятки міст та селищ зруйновані вщент. Тисячі українців залишились без власного житла.
Станом на січень 2023 року через «Дію» заявки на компенсацію за зруйноване житло залишили понад 316 тисяч українців. Проте це тільки початок, адже багато міст знаходяться в окупації і до звільнення неможливо зрозуміти реального стану пошкоджень.
На сьогодні держава запропонувала офіційний механізм подачі заявок на компенсацію за зруйноване або пошкоджене внаслідок війни житло – у вигляді сертифікатів або грошової допомоги.
Над відповідним законопроєктом триває робота у Верховній Раді.
Що пропонують?
Власникам знищених квартир хочуть давати житлові сертифікати. Це дозволить купити нову квартиру або отримати квадратні метри на вторинному ринку без прив’язки до місця чи регіону, де було зруйновано житло.
Власники приватних будинків зможуть обирати – сертифікат або кошти на відновлення будинку. Гроші надходитимуть на спеціальний рахунок, і їх неможливо буде витратити на потреби, що не пов’язані з будівництвом.
Отриманий сертифікат можна використати протягом 5 років для купівлі квартири, приватного, садового чи дачного будинку на первинному чи вторинному ринках.
Компенсацію надаватимуть за нерухомість, яка була пошкоджена або зруйнована з 24 лютого 2022 року і протягом 3 років після припинення воєнного стану (квартири, будинки садибного типу, садові та дачні будинки, а також об’єкти незавершеного будівництва).
Подавати заявки постраждалі зможуть через «Дію», Центри адміністративних послуг або нотаріуса.
Читайте також: Компенсація за зруйноване житло: можна буде купити нове, відремонтувати власне та отримати кошти без права на спадщину
Як правильно зафіксувати пошкодження або руйнування житла?
У Мінреінтеграції нагадали, що при фіксації пошкоджень або руйнувань слід дотримуватися кількох важливих правил:
- Фото або відео має бути хорошої якості, за можливості з геолокацією, яку можна встановити на телефоні.
- Під час зйомки бажано прокоментувати своє місцезнаходження, дату, час, деталі пошкодження (за можливості зафіксувати відомості від третіх осіб, які попередньо мають представитися).
- Руйнування потрібно зафіксувати великим і малим планом, зняти всі зовнішні та внутрішні пошкодження. Також потрібно показати прилеглу територію й об’єкти, які знаходяться поруч.
- Відзняте має бути збережено у первинному вигляді: без використання графічних редакторів, написів тощо.
- Копії результатів зйомки необхідно збережіть на різних носіях: флешці, файлообміннику тощо.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!