Мистецтво як соціальний рятівник для суспільства під час війни

18436
коментарі відсутні

Мистецтво як соціальний рятівник для суспільства під час війни

Культурний кордон: чи став він більш чітким під час війни? Разом з митцями, представниками культури та медійниками Антикризовий медіа-центр шукали відповідь на це питання під час нещодавного онлайн-етеру. Розбирались, чи на часі мистецькі заходи у воєнний час, чим мистецтво допомагає армії.

Культпросвіт «від Радіо на дотик»

Ольга Вакало та Микола Білик – ведучі Радіо На Дотик із Запоріжжя. Вони розповіли, як на радіо ведуть етери «Культпросвіту» і наскільки це важливо в умовах війни.

Тему підтримки родичів полонених  з «Азовсталі» на своїх етерах радіо «На дотик» брали кілька разів.

Від початку була домовленість не озвучувати, всі сподівались, що без інформаційного шуму можна допомоги героям. Потім зрозуміли: ні, не можна мовчати, до студії почали запрошувати родичів полонених.

Мистецтво як соціальний рятівник для суспільства під час війни - Фото №1

Джерело: Фейсбук Радіо на дотик

На початку вересня відбулась мистецька акція на підтримку героїв Азовсталі, «Радіо на дотик» стало партнером цієї акції.

«Було неймовірно холодно після спекотного літа. Але всіх єднала потреба бути разом, радість, що можемо долучитись та підтримати. Понад чотирьох години тривав благодійний захід-аукціон. Транслювали на сторінках радіо, були глядачі з усієї планети»,  – згадує Ольга той день.

«Радіо на дотик» проводить окремі культурні етери навіть у окремій студії. Наскільки це актуально, пояснює Микола:

«Коли зараз росія намагається нас знищити як державу, як народ, то вона намагається знищити нашу самоідентифікацію. Зараз як ніколи на часі відчувати свої цінності, своє коріння».

Мистецтво як соціальний рятівник для суспільства під час війни - Фото №2

Джерело: Фейсбук Радіо на дотик

У студії ведучі говорять з художниками, музикантами, митцями. Це додає внутрішньої сили та віри, запевняє Микола. Хтось надихається такими етерами та на своєму культурному фронті захищає країну.

Ідея з концертами у Львові, Франківську та Києві виникла від взаємодії на мистецьких етерах та на акції з підтримки Азовсталі. Під час таких квартирників збирають гроші для військових на донецькому напрямку.

Чи став культурний кордон більш чітким з 24 лютого? Ольга Вакало запевняє, що він став не тільки більш чітким, а більш захищеним та міцним, став таким, який не перетнуть.

«Завдяки тим, хто зараз творчо переосмислює цю реальність, це допомагає іншими переживати та відчувати по-новому, – розмірковує радіоведуча. –  Спочатку це була тріщина, а тепер прірва між нами та орками. З такими страшними подіями ця прірва становиться безодньою. Їм вже не перетнути, втім важливо продовжити його захищати»

Мистецтво як соціальний рятівник для суспільства під час війни - Фото №3

Джерело: Фейсбук Радіо на дотик

Мистецтво – соціальний рятівник для суспільства

Улітку творчі колективи Барської громади на Вінниччині провели благодійний концерт на підтримку ЗСУ. Серед учасників заходу був і Барський МХАТ.

Роман Григор’єв – керівник Барського аматорського театру «МХАТ» розповідає, що була ідея зібрати гроші на спеціальний дрон «Вінницький месник», донатили й місцеві, й переселенці. Цей дрон уже на фронті, допомагає захисникам. Так діячі культури долучились до помсти за трагедію, яка сталась 14 липня у мирній Вінниці.

Мистецтво як соціальний рятівник для суспільства під час війни - Фото №4

Джерело: Фейсбук Барського МХАТ

Тема співпраці з військовими та ветеранами АТО почалась для театру ще у 2019 році. Роман Григор’єв згадує, як розпочали творчу реабілітацію ветеранів засобами мистецтва, поставили виставу, ролі в якій грали учасники АТО та члени їх родин. З цією виставою у гастрольному турі  Барський МХАТ побував у Маріуполі, Слов’янську, Сєвєродонецьку, в містах  Центральної та Західної України.

«Хоча з 2019 року ми працюємо з цією категорію, така діяльність масштабувалась та стала більш важливою на часі,  – зазначає Роман. – Усе більше людей йдуть на фронт, п’ять акторів нашого театру на фронті. Ми розуміємо, як важливо членам родин військових надавати підтримку та реабілітацію засобами мистецтва. Цим і займаємось. У складі Барського МХАТу є члени родин військових, їх кількість тільки збільшується».

Мистецтво як соціальний рятівник для суспільства під час війни - Фото №5

Джерело: Фейсбук Барського МХАТ

«Чи може мистецтво стати підтримкою, яка допоможе відволіктись від страшних новин, які гнітюче діють на багатьох українців?» – поцікавились у Романа під час ефіру.

Роман Григор’єв упевнений, що мистецтво не просто може, а мусить стати соціальним рятівником для суспільства. Зараз уся Україна в переживаннях, моніторингу новин, що там відбувається на фронті.

«Якщо ми націлені на Перемогу, а це процес не швидкий, нам просто треба набратись підтримки, пам’ятати про своє психічне здоров’я, пам’ятати, що наші внутрішні сили та ресурси на великій дистанції, щоб допомоги. Саме в цьому й полягає функція культури»

Мистецтво як соціальний рятівник для суспільства під час війни - Фото №6

Джерело: Фейсбук Барського МХАТ

«Наразі багато культурних організацій волонтерять, організовують гуманітарні штаби. Але не варто забувати про свою основну функцію: якщо культура не буде продукувати свій основний продукт, який спрямований на підтримку ЗСУ, бойового духу в захисників та людей, цього ніхто не зробить», – упевнений Роман Григор’єв.

«Українці набагато ближче зіткнулись з війною,  все наше суспівльство з пораненими душами, це ще довго буде виходити та впливати на психічне здоров’я, – каже Роман. – Не тільки мистецтво лікує наших акторів, а це мистецтво лікує й нас. Йдемо вперед з вірою в Перемогу»

Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються в Україні, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика