No iqos, no glo, no vapes. Електронні пристрої для куріння прирівняли до звичайних цигарок

3160
коментарі відсутні

лого з написом «2022 Без тютюну».

Безперешкодне паління електронних сигарет і кальянів – це звична картина, яку можна побачити в скверах, на зупинках, а тим більше в кафе, – в минулому. Наприкінці грудня 2021 року Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну», яким фактично прирівняла електронні сигарети різних видів, всі пристрої для нагрівання тютюну та кальяни до звичайних сигарет.

Відповідно до цього закону, заборонено куріння з використанням пристроїв для нагрівання в усіх громадських місцях і приміщеннях за аналогією з курінням звичайних цигарок. Також заборонено рекламу й стимулювання продажу електронних сигарет і рідин до них, збільшено площу медичних застережень на упаковках сигарет, продаж ароматизованих сигарет. Встановлено значні штрафи за реалізацію всіх видів тютюнових виробів дітям до 18 років.

У розробці законопроєкту активну участь взяв Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) – громадська організація, яка з 2010 року послідовно працює з впровадження ефективних політик контролю над тютюном в Україні. З якими труднощами довелося зіткнутися під час просування проєкту, як долали тютюнове лобі та якої мети досягли, розповів юрист ЦЕДЕМ Гліб Колесов.

 

У синергії влади та громадськості

 

За консультаційної участі Центру демократії та верховенства права у 2012 році був прийнятий закон, який заборонив рекламу звичайних цигарок та їх паління у громадських місцях. Однак, як з’ясувалося, то була напівміра. З тих пір загрозливої популярності, особливо серед молоді, набули різноманітні електронні тютюнові девайси. Реклама позиціонувала їх як нешкідливі вироби. А у середовищі підлітків нав’язливо просувалася думка, що електронна сигарета – це дуже крутий модний гаджет.

«У 2014 році ми почали працювати над законопроєктом, який прирівняв би електронні тютюнові вироби до звичайних цигарок. Але він так і не був розглянутий. Лише у за наступній каденції Верховна Рада ІХ скликання створила робочу групу при комітеті охорони здоров’я, куди від громадськості були запрошені юристи нашого Центру», – розповів Гліб Колесов (на фото).

 

No iqos, no glo, no vapes. Електронні пристрої для куріння прирівняли до звичайних цигарок - Фото №1

 

Функція Центру демократії та верховенства права полягала в тому, щоб проєкт закону відповідав міжнародним стандартам. Зокрема, Рамковій конвенції Всесвітньої організації охорони здоров’я з боротьби з тютюном та Європейській директиві про регулювання тютюну. Ці документи були адаптовані під українські реалії.

Адже у 2018 році Всесвітня організація охорони здоров’я зобов’язала всі країни-підписанти, до яких долучилася й Україна, запровадити у себе законодавство, яке зрівнює звичайні сигарети з електронними пристроями – з розповсюдженням на останні всіх обмежень.

«Крім того, ми адвокаційно та комунікаційно допомагали народним депутатам роз’яснювати на широкий загал норми законопроєкту та необхідність його прийняття. Також разом з іншими громадськими організаціями запровадили масштабну інформаційну кампанію #2022безтютюну», додав Гліб Колесов.

 

No iqos, no glo, no vapes. Електронні пристрої для куріння прирівняли до звичайних цигарок - Фото №2

Кампанія #2022безтютюну активно просувала законодавчі зміни, які мали б зменшити шкідливий вплив тютюну на здоров’я

 

Подолання тютюнового лобі

 

Не секрет, що в нашій країні існує потужне тютюнове лобі, яке може впливати на рішення парламенту або уряду. Так було й під час розгляду цього законопроєкту. Документ спочатку повертали на доопрацювання, а потім завалили комітет «законодавчим спамом».

«Все через те, що тютюнове лобі не погоджувалося з новими положеннями. Адже неврегульованість щодо електронних сигарет була на руку тютюнової індустрії, щоб продовжувати маніпулювати на ринку та нав’язувати свої вироби. Ми ж бачимо всюди цю рекламу. Навіть відомі зірки шоубізнесу не гребують відкрито пропагувати куріння електронних пристроїв», обурюється Гліб.

Тепер, з прийняттям закону, така реклама буде заборонена. Але не зараз, а тільки через 18 місяців. Таке відтермінування зроблено саме під впливом тютюнового лобі.

Також з боку противників законопроєкту були натяки, що нібито регуляція щодо електронних сигарет якимось чином утискає бізнес. Насправді це не так. Український закон повністю імплементує Європейську директиву про регулювання тютюну, якої дотримуються всі розвинуті країни.

Зрештою боротьба прихильників і противників законопроєкту між першим та другим читанням призвела до того, що деякі положення були послаблені, деякі суттєво відтерміновані, а деякі все ж таки вдалося відстояти.

 

Хто виграв, а хто програв?

 

Гліб Колесов відповідає на це питання однозначно:

«Переміг здоровий глузд та інтереси молодого покоління. Звісно, одразу після прийняття закону рівень куріння не впаде. Однак, як показує українська та міжнародна практика, всі законодавчі зміни стосовно тютюну приносять користь за декілька років. Ми матимемо не миттєвий, а довгостроковий позитивний ефект».

Зараз ми маємо страшну цифру – 85 тисяч українців щороку помирають від хвороб, спричинених курінням. До речі, тут навпаки, спрацьовує довгострокова негативна інвестиція у власне здоров’я. Тютюнопаління впливає повільно, але невідворотно.

При цьому тютюнова індустрія від закону ніяк не програє. Збитків вони навряд чи зазнають. Їх шалені прибутки дозволяють вкладатися у розробку нових, привабливих для молоді виробів. Вигадують так віртуозно, що законодавство за ними не встигає.

«Тому для держави, для громадськості, для всіх людей важливо, щоб цей закон, який зараз прийнятий, був повністю імплементований підзаконними актами та повноцінно запрацював», зазначив Гліб Колесов.

 

Головні положення закону та терміни їх впровадження

 

Закон забороняє:

  • Куріння електронних сигарет, пристроїв для нагрівання і кальянів у громадських приміщеннях, місцях загального користування (через 6 місяців).
  • Продаж будь-яких тютюнових виробів, у тому числі електронних сигарет неповнолітнім до 18 років (з 1 червня 2022 року). За порушення – штраф від 1020 грн, повторне порушення – 10200 грн.
  • Продаж ароматизованих та зі смаком сигарет (через 18 місяців).
  • Продаж електронних сигарет з характерним смаком і ароматом (через 18 місяців).
  • Реклама та спонсорство електронних сигарет, пристроїв для нагрівання (через 18 місяців).

Також закон зобов’язав виробників розміщати на пачках медичні попередження про шкоду здоров’ю. Норма набуває чинності з 1 червня 2022 року. А через 24 місяці запроваджуються комбіновані (картинка та текст) попередження, які мають займати 65% упаковки сигарет та тютюну для самокруток, та 30% для електронних сигарет, контейнерів, рідин для них та хітсів, стіків для пристроїв для нагрівання «IQOS», «glo».

Крім того, органи місцевого самоврядування через 6 місяців отримають повноваження визначати в своїх громадах додаткові місця, вільні від куріння.

Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика