Новації виборчого кодексу: нова виборча система

7969
коментарі відсутні

Новації виборчого кодексу: нова виборча система

На місцевих виборах, які мають відбутися в жовтні 2020 року, будуть застосовуватися дві різні виборчі системи – мажоритарна та пропорційна система з відкритими партійними списками. Навіщо це знати «пересічному громадянину»? Хоча б тому, що за роки незалежності в Україні практики застосування відкритих списків не було.

Отже на цих виборах вперше будуть бюлетені, в яких треба буде поставити 2 позначки – обрати безпосередньо партію та окремо кандидата від цієї політичної сили. Вважається, що така система дозволить боротися зі скуповуванням голосів на виборах.

 

Як будуть обирати очільників місцевих рад

 

На виборах сільських, селищних, міських голів будуть застосовуватися дві виборчі системи в залежності від величини адміністративно-територіальних одиниць:

  • До 90 тисяч виборців – для виборів сільських, селищних, міських голів, а також старост застосовується мажоритарна система відносної більшості з голосуванням в єдиному одномандатному окрузі. Обраним вважається кандидат, за якого подано більше голосів виборців відносно інших кандидатів.
  • Понад 90 тисяч виборців – для виборів міських голів застосовується мажоритарна система абсолютної більшості. Тобто переможцем вважається кандидат, який набрав більше 50% голосів від усієї кількості виборців. У разі якщо в день голосування жоден кандидат не отримав більше 50% підтримки, то проводиться повторне голосування. У другому турі беруть участь два кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів виборців у день голосування. Обраним вважається кандидат, якого підтримала більшість виборців з тих, що взяли участь у голосуванні. Так діє система абсолютної більшості голосів виборців.

Ці виборчі системи є знайомими – вони використовувалися на останніх чергових місцевих виборах в Україні.

Новації виборчого кодексу: нова виборча система - Фото №1

Система місцевих виборів-2020

Як будуть обирати депутатів місцевих рад

 

На виборах депутатів у місцеві ради буде застосовуватися одразу 2 виборчі системи. В першу чергу, залежно від розмірів адміністративно-територіальних міст:

  • в містах, в яких кількість виборців менша 90 тисяч осіб, буде застосовуватися мажоритарна система відносної більшості з голосуванням у багатомандатних виборчих округах. Тобто обраними вважаються ті кандидати, які отримають більшість голосів виборців у своєму виборчому окрузі. Така система буде застосовуватися для виборів депутатів сільських, селищних, міських і районних в містах рад, рад відповідних ОТГ, а також районних рад;
  • в містах, в яких кількість виборців перевищує 90 тисяч осіб, буде застосовуватися пропорційна система з відкритими партійними списками. Таким чином будуть обирати депутатів обласних, міських рад і міських ОТГ, а також Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Відкриті партійні списки означають, що виборці будуть голосувати не стільки за партію, скільки за кандидата від цієї партії. Хто набирає більше голосів, той піднімається в цьому рейтингу вище. Отже вибори можуть змінити конфігурацію депутатів, яку спочатку зареєструвала політична партія. І загальний результат партії буде залежати від кількості голосів, які в сукупності набрали кандидати.

Право на участь у розподілі депутатських мандатів матимуть лише ті місцеві організації партій, які подолають 5-відсотковий виборчий бар’єр у межах єдиного багатомандатного округу.

 

Новації виборчого кодексу: нова виборча система - Фото №2

 

Чи є подібні виборчі системи в світі?

 

Голосування за відкритими партійними списками – це не новація України. Але кожна країна використовує різні форми бюлетенів:

  • в Польщі виборчий бюлетень виглядає як книжечка. Там потрібно знайти свою партію, а в ній – бажаного кандидата і поставити галочку;
  • в Швеції слід обрати бюлетень за конкретну партію – вони відрізняються для кожної партії. І вже в цьому бюлетені відзначити кандидата, якого виборець підтримує.

В Україні застосували практику вписування номера кандидата зі списку політичної партії.

Наталія Боровська, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика